Dünya Ukraynanın doğusunda misket bombası

Ukrayna'nın doğusunda misket bombası

İnsan Hakları İzleme örgütü, Ukrayna ordusunun doğuda misket bombası kullandığını ileri sürdü

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ukraynanın doğusunda misket bombası

İnsan Hakları İzleme örgütü İcra Direktörü Kenneth Roth, Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda misket bombası kullandığına dair ellerinde kanıt bulunduğunu ifade etti.

Roth, araştırma sırasında kanıt elde ettiklerini kaydederek misket bombalarının Ukrayna ordusunun kontrolünde bulunan bölgeden atıldığının tespit edildiğini vurguladı. Roth, "Biz, bu bombaların Ukrayna silahlı kuvvetlerinin kontrolü altındaki bölgelerden atıldığını gösterebiliriz. Bazı bombaların hedefe kadar ulaşamadan, hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgeye düşmesi de bunun bir kanıtıdır" ifadesini kullandı. Roth, misket bombalarının hedefe çok net ulaşamamasından dolayı yerleşim alanlarında kullanılmasının yasaklandığını da söyledi.


Örgüt, daha önce de Ukrayna silahlı kuvvetlerinin doğuda misket bombası kullandığını ileri sürmüş, Ukrayna makamları bunun gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.