Ekonomi Eximbanka1 milyarlık fon

TİM manipülasyona karşı devrede

Eximbank’a 1 milyarlık fon

TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin daha çok ihracata ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yaşanan dolar krizine değinen Gülle, “Döviz kurlarının yükseldiği bu dönemde ihracatçımızın yanında olmak adına TİM ve birliklerimizin elindeki 1 milyarlık fonu Eximbank’a kullandırmaya hazırız” dedi.

Murat Palavar Yeni Şafak
Dövizdeki spekülatif hareketlerin ihracatçıları olumsuz etkilememesi adına, TİM ve ihracatçı birlikleri elindeki kaynakları harekete geçirme kararı aldı
Dövizdeki spekülatif hareketlerin ihracatçıları olumsuz etkilememesi adına, TİM ve ihracatçı birlikleri elindeki kaynakları harekete geçirme kararı aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Döviz kurlarının yükseldiği bu dönemde ihracatçımızın yanında olmak adına TİM ve birliklerimizin elindeki tüm fonları Eximbank’a kullandırmaya hazırız" açıklamasını yaptı. Gülle, yaptığı açıklamayla, dövizdeki spekülatif hareketlerin ihracatçıları olumsuz etkilememesi adına, TİM ve ihracatçı birliklerinin elindeki kaynaklarını harekete geçirme kararı aldıklarını bildirdi.

61 BİRLİK HAREKETE GEÇTİ

Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini hatırlatan Gülle, TİM ve bünyesindeki 61 ihracatçı birliğinin yükselen dolara karşı harekete geçtiğini kaydetti. Döviz kurlarında görülen ani yükselişlerin piyasa şartları gereği olmadığını, altında başka nedenler bulunduğuna inandıklarını ifade eden Gülle, ülkeye döviz kazandırmak için gecesini gündüzüne katan ihracat camiasının bu duruma tepkisiz kalamayacağını kaydetti.

TİM Başkanı Gülle, "Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde biz de bu spekülatif harekete karşı elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu kapsamda, döviz kurlarının yükseldiği bu dönemde İhracatçımızın yanında olmak adına TİM ve birliklerimizin elindeki tüm fonları Eximbank’a kullandırmaya hazırız" bilgilerini verdi.

1 MİLYAR DOLARLIK FON OLUŞTURDUK

TİM olarak oluşturduklarını fondan bahseden Gülle, 1 milyar TL'lik rakamı Eximbank'a sunacaklarını kaydetti. Gülle, "Eximbank bu rakamı kaldıraç yaparak ihracatımızın hizmetine alabilir" dedi. Rakamların sorunu çözmeye yetmeyeceğini bildiklerini ifade eden Güllle, "Karınca misali biz niyetimizi ve tavrımızı gösteriyoruz" dedi. Günün sorunları çözme günü olduğunu belirten Gülle, "Geleceğimiz ihracatta" dedi. Ülkemizin kur baskısından kurtulmasnın ve borçlarını ödemesinin tek yolu ihracat. Seferberlik durumuna geçmeli, daha fazla mal satmalıyız" dedi.

REKLAM

BANKALARA ÇAĞRI YAPTI

Kur baskısının en büyük nedeninin özel sektörün döviz cinsinden borçları olduğunu söyleyen İsmail Gülle, borçlu olan özel sektör ihracatçısı ve sanayicisine kolaylıkların sağlanmasını istedi. Gülle, "Bu konuda, sistemin ve bankalarımızın çözüm üretmesi gerekiyor" diye konuştu.

Ekonomik savaşı da kazanacağız
GÜNDEM
Ekonomik savaşı da kazanacağız

Yeni Şafak ve iş dünyasının öncülerinden ortak ses ihracat için seferberlik çağrısı
EKONOMİ
Yeni Şafak ve iş dünyasının öncülerinden ortak ses ihracat için seferberlik çağrısı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.