Ekonomi Fordun ticarisi Avrupanın lideri

Ford'un ticarisi Avrupa'nın lideri

Ford, 2015 yılı Avrupa ticari araç liderliğini; Ford Otosan tarafından Türkiye'de üretilen ticari araçlarla elde etti. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: “Bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Ford Avrupa 2011’de 7. sıradayken, Otosan'la birlikte 2015'te liderliğe yükseldi. 260 bin adet ticari araç satışı ve yüzde 12,6 pazar payıyla Avrupa lideri oldu" dedi.

Şuayip Alabay Yeni Şafak
2015 yılında; üretim, satış ve ihracat rakamları ile rekor kıran Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu olan Ford Otosan, 2015 yılı sonuçlarını ve 2016 yılı planlarını kamuoyuyla paylaştı. 2015'te Türkiye ticari araç satış liderliğinin yanı sıra ihracatın da lokomotifi olan Ford Otosan, ürettiği araçlarla 2015 sonu itibarıyla Ford'u Avrupa'nın bir numaralı ticari araç markası konumuna taşıdı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Ford Otosan'ın iç pazardaki başarısını artırırken, ihracat odaklı büyümeye devam edeceğiz. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz" dedi.

TÜM SEGMENTLERDE BÜYÜDÜ

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, toplantıda yaptığı konuşmaya 2015'i değerlendirerek başladı: "2015 yılı Ford Otosan için başarılarla dolu, rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Ford Otosan olarak, Türkiye otomotiv pazarındaki satışlarımızı önceki yıla göre yüzde 35 oranında artırarak yılı 126 bin 468 satış adediyle kapattık ve yüzde 12,6 pazar payı ile Türkiye sıralamasında 2. olduk. Ağır ticaride toplam pazar payımız yüzde 23'e ulaştı. Her ana segmentte büyüdük."

Haydar Yenigün


5 YILDIR İHRACAT ŞAMPİYONUYUZ

Konuşmasında, Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv sektöründe 2015 sonuçlarıyla birlikte son 5 yıldır ihracat şampiyonu olduklarını ve kendi ihracat rekorlarını kırdıklarına da vurgu yapan Yenigün, "Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 65'ini biz yapıyoruz. 2015'te, bir önceki yıla göre yüzde 32 artışla 253 bin 644 adet araç ihraç ederek kendi rekorumuzu kırdık. İhracat gelirimizi de geçen seneye göre yüzde 11 artırarak 3,9 milyar dolar ihracat geliri elde ettik. 2014 yılında 73 olan ihracat pazarı sayımızı, bu yıl 82'ye çıkartarak ihracat pazarlarımızda da büyüdük. İhracat odaklı büyümemiz devam edecek” şeklinde konuştu.

FORD OTOSAN AVRUPA'YI SIRTLADI

Ford'un Avrupa ticari araç satışlarındaki başarısına dikkat çeken Yenigün sözlerini şöyle devam etti: "Biz Türkiye'de 2015 yılında büyük başarılara imza atarken, Ford da Avrupa'da 1 numaralı ticari araç markası oldu. 2011'de 7. sıradayken, 2015'te liderliğe yükseldi. 260.400 adet ticari araç satışı ve yüzde 12,6 pazar payıyla Avrupa lideri oldu. Avrupa'da ticari araç pazarının bir önceki yıla göre yüzde 11,6'lık artış göstermesi de bu sonuçlarda etken oldu. Ford'un Avrupa'daki en büyük ticari araç üretim merkezi Ford Otosan olarak, Courier'den Transit'e uzanan geniş ürün portföyümüzle Ford'u Avrupa'da ticari araç liderliğine taşımış olduk." Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge üssünde tüm dünya için araç ve motor geliştirildiğini aktaran Haydar Yenigün, geliştiridikleri 1.6 litrelik Ecotorq motorunu da tanıttı.

Pazar bu yıl da 1 milyon olur
Yerli pazara dair değerlendirmelerde bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "2016'da 1 milyon 20 bin araç satılabilir. Birşey biliyoruz ama söylemeyeceğim. İşe ne şekilde baktığınız çok önemli" dedi. Her daim Türkiye'nin iç dinamikleriyle ve geçmişten gelen tecrübeleri üst üste koyup bir öngörüde bulunduklarını dile getiren Yenigün, yüksek üretim potansiyeline inanan bir ekip olduklarını söyledi. Yenigün, otomotivin her zaman her yerde yükselen trende sahip olduklarını kaydederek, ticari araç üreticisi olarak ticaretin devam ettiğini gördüklerini ve satışların yükseleceğini öngördüklerini bildirdi. Yenigün, bu yıl 1 milyon civarında araç satılmasını beklediklerini aktardı.

150 saat süre verildi

150 saat süre verildi

Yarın öğleden itirabaren PKK/YPG 30 kilometrelik hat dışına çıkarılacak.
Tarihi zirve

Tarihi zirve

Rusya ile 10 maddelik güvenli bölge mutabakatı sağlandı.
Güvenlibölge mutabakatı

Güvenli
bölge mutabakatı

​Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile varılan 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı.
Yunanistan'ın <br>çaresiz mücadelesi

Yunanistan'ın
çaresiz mücadelesi

Denizlerdeki denge mücadelesini Türk SİHA'ları boşa çıkardı.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Barış Pınarı Harekatı şehidi Ankara'da toprağa verildi.
Kandil'in 'SİHA' kabusu<br>devam ediyor

Kandil'in 'SİHA' kabusu
devam ediyor

MİT ve TSK'dan PKK'nın sözde yöneticilerine nokta atış.
70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

Çocuklarının yardımını reddetti katırıyla odun satıyor.
Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Mardin'deki teröristin kimliği tespit edildi.
50 bin liralık<br> kredi desteği

50 bin liralık
kredi desteği

​Bakan Varank girişimcilere yeni müjdeyi verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.