Ekonomi Gazzeye Kızılay ile kan bankası

Gazze'ye Kızılay ile kan bankası

Arap ve Uluslararası Filistin İmar Heyeti, Kızılay ile birlikte Gazze’de kan bankası kurulması için harekete geçti. Heyet’in İstanbul toplantısında konuşan Arap ve Uluslararası Filistin İmar Heyeti Meclis Başkanı Nasır El-Huneydi, Gazze tarihinde olmayan projeyi hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Murat Palavar Yeni Şafak
Kızılay Gazze’de kan bankası kuracak
Kızılay Gazze’de kan bankası kuracak

Arap ve Uluslararası Filistin İmar Heyeti'nin 3'üncü toplantısı İstanbul'da gerçekleştiridi. Programa Ürdün Arap ve Uluslararası Filistin İmar Heyeti Meclis Başkanı Nasır El-Huneydi, Fas eski Milletvekili İsa Emkiki, Lübnan Beyrut Belediye Başkan Yardımcısı Mugir al Sincabe gibi isimler katıldı. Etkinlikte bir konuşma yapan Nasır El-Huneydi 2009 yılında kurulan heyetin Gazze'yi yeniden inşa etmek için çalıştığını söyledi

KIZILAY İLE KAN BANKASI

El-Huneydi, Gazze'de Türk Kızılayı ile Kan Bankası projesini hayata geçireceklerini söyledi. Türkiye'de de Uluslararası İmar Derneği ile çalıştıklarını aktaran Huneydi, sözlerine şöyle devam etti: "Türk Kızılayı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Gazze tarihinde olmayan Kan Bankası Projesi'ni inşallah Türk Kızılayı ile yapacağız. Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan ile görüşmelerimiz devam ediyor. Erbakan Hoca adına bir hastane düşünülüyor. Ayrıca Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ziyaret edildi, Türkiye'de bazı müesseseler, kuruluşlar ziyaret ediliyor. İnşallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey ile de bir görüşme ayarlamayı düşünüyoruz"

40 MİLYON LİRALIK YARDIM YAPILDI

Huneydi, heyetin İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yıkılan hastane, okul, cami, yol, sağlık ocaklarını onardıklarını dile getirdi. Huneydi, 2009-2018 arasında Gazze'de yaklaşık 40 milyon dolarlık inşaat faaliyetinde bulunduklarını ifade etti.

Huneydi, Uluslararası Filistin İmar Heyeti olarak şu ana kadar yıkılan 500 evi yeniden inşa ettiklerini, bunun için yaklaşık 9 milyon dolar harcandığını vurguladı. Huneydi, saldırılar sırasında özellikle altyapının büyük zarar gördüğüne dikkati çekerek, "Bundan dolayı Gazze su sıkıntısı çekiyor. Bu nedenle faaliyetlerimizden biri altyapı. Gazze'de Han Yunus bölgesinde yaptığımız su göleti var. 'Savaş çocukları'nın psikolojisinin düzelmesi için gölün etrafını park ve piknik alanı yaptık. Ayrıca Gazze'nin en büyük su toplama ve arıtma tesisini inşa ettik. Buraya da yaklaşık 9 milyon dolar harcandı. Gazze'nin bazı bölgelerinde su kuyuları açtık ve yıkılan alt yapıyı onardık" diye konuştu.

REKLAM

Türkiye çağrısı

Huneydi, Türkiye'nin Filistin'e yardımlarını bildiklerini kaydederek, şunları söyledi: "Buradan Türk halkına, Türkiye'deki bütün sivil toplum kuruluşlarına, belediyelere, derneklere çağrımız var. Geçmişte Filistin'i ayakta tuttuğunuz gibi gelin yine bu dönemde de Filistinli kardeşlerimize daha çok yardım edelim. Yaptığınız yardımları biliyoruz fakat yara büyük, merhem az. Hep birlikte Filistin'i özellikle Gazze'yi yeniden imar edelim”

Jeneratörlerin yakıtı bitti

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, bölgenin en büyük hastanesi Şifa Hastanesi’nde jeneratörler için gereken akaryakıtın tükenmesi nedeniyle hizmetlerin sekteye uğrayabileceği uyarısında bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesi’nde uzun süredir devam eden akaryakıt krizi nedeniyle bir hafta içinde hizmetlerin sekteye uğrayabileceği belirtildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.