Ekonomi İstanbula 10 bin yeni konut müjdesi

İstanbul’a 10 bin yeni konut müjdesi

TOKİ, İstanbul’da yeni bir sosyal konut hamlesine başlıyor. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 10 bin yeni sosyal konut için hazırlık yaptıklarını ve 2020’de üretime başlayacaklarını söyledi. Konutlar, Anadolu yakasında Sancaktepe ve Tuzla, Avrupa yakasında ise Kayabaşı, Hoşdere ve Ayazma’da yükselecek.

Mine Açar Yeni Şafak
TOKİ, yıl sonuna kadar ekonomiye 16 milyarlık kaynak aktaracak.
TOKİ, yıl sonuna kadar ekonomiye 16 milyarlık kaynak aktaracak.

Sosyal konut projeleri için bir yandan yeni ihalelere çıkan bir yandan da yeni araziler geliştiren Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 250 alt sektöre de nefes oldu. 50 bin konut projesi, millet bahçeleri ve diğer projeler için yılın ilk 5 ayında 5 milyar liralık bir ödeme yapan İdare, yeni ihalelerle istihdamı da arttırdı. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Yıl sonuna kadar inşaat sektörü vasıtasıyla piyasaya 16 milyar liralık bir kaynak aktarmış olacağız. 16 milyarlık kaynak istihdam açısından da önemli. Üstelik biz sadece konut üretmiyoruz. Ticari üniteler ve fabrikalar da yaparak iş dünyasına destek oluyoruz. Yakın zamanda Bursa’da da sanayicilerin taleplerini karşılayacağımız bir projeye başlayacağız” şeklinde konuştu. Bulut, TOKİ'nin ağırlıklı konut hamlesini son 16 yılda gerçekleştirdiğini, bugün itibarıyla 843 bin 546 konuta ve 15 bine yakın sosyal donatıya ulaşıldığını da dile getirdi.

Ömer Bulut

40 BİN EK İSTİHDAM

Uygulamalarının inşaat sektörü vasıtasıyla 250 alt sektöre hitap ettiğine dikkat çeken Bulut konuşmasını şöyle sürdürdü: “Projelerimiz, önümüzdeki inşaat sezonunda işsizliğin azalması noktasında çok önemli katkıda bulunacak. 80 bin olan direkt istihdam rakamı 120 bin civarına çıkacak. Dolaylı istihdam ile işsizlik oranının ciddi anlamda azalacağına inanıyorum. Bir yandan devam eden projelerimiz varken bir yandan da yeni projeler için arazi geliştiriyoruz. İstanbul’da 10 bin yeni konut için hazırlıklara başladık. 2020’de üretime geçeceğiz. Yeni sosyal konutlarımız Anadolu yakasında Sancaktepe ve Tuzla’da, Avrupa yakasında ise Başakşehir’de, Kayabaşı, Hoşdere ve Ayazma’da yükselecek.” İdare yeni dönemde sosyal konut dışında bir konut üretimi de gerçekleştirmeyecek.

REKLAM

DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞ MEMNUNİYETİ ÖNEMLİ

Kentsel dönüşümde sadece TOKİ olarak bugüne kadar 146 bin konutun ihalesini gerçekleştirdiklerini ve 80 binin üzerinde konutun inşasını tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiklerini belirten Bulut, “2019 yılı için 32 bin konutluk bir kentsel dönüşüm projesi hedefledik. Bu projeleri de yavaş yavaş tamamlamak üzereyiz. İstanbul'da da 2019 yılı için ilk etapta yaklaşık 14 bin konut projemiz söz konusu. Bunun da 2 binini ihale etmiş bulunuyoruz. Yaklaşık bin 700 konutun da projelerini tamamlayıp ihale aşamasına getirmek üzereyiz. Vatandaşın rızası olmayan hiçbir kentsel dönüşüme başlamayacağız. İstanbul ve Türkiye genelinde vatandaşın rızasıyla ve memnun olacağı projeleri hayata geçireceğiz. Kağıthane bölgemizde 685 konutun projesini hazırladık. Önümüzdeki süreçte vatandaşımızın rızasını alarak yerinde dönüşümü esas alarak buradaki dönüşüm projesini de hayata geçireceğiz” bilgisini verdi.

  • KAYABAŞI’NDA KURALAR 26 HAZİRAN’DA ÇEKİLECEK
  • 50 bin sosyal konutluk projenin kuraları 19 Nisan itibarıyla tamamlandı. Kura çekimleri ise 19 Ağustos’a kadar tamamlanacak. Bulut, bugüne kadar 15 bin 125 konutun kura çekiminin yapıldığını söyledi. 18 projede 10 bin 271 konutun da ihalesi tamamlandı ve inşaatları başlama aşamasına geldi. 8 projede yer alan bin 686 konut için de ihale süreci başladı. İstanbul’da 6 bin 300 konut için ilk kura, Başakşehir Kayabaşı’nda 4 bin 467 konut için yapılacak. Kura töreni 26-27 Haziran tarihlerinde olacak. Silivri Alipaşa’da yer alan 685 konut için 28 Haziran’da, Tuzla’da yer alan 500 konut için 1 Temmuz’da, Başakşehir Ayazma’da yer alan 311 konut ile Başakşehir Hoşdere’de yer alan 337 konut için ise 2 Temmuz tarihinde kura yapılacak.
  • MİLLET BAHÇELERİ DEPREMDE TOPLANMA MERKEZİ OLACAK
  • Türkiye genelinde 65 millet bahçesi projesi var. Bunların 13’nün inşaatı devam ediyor. Bir tanesi ihale değerlendirme aşamasında. 49 millet bahçesinin de projelendirmeleri tamamlanmak üzere. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Afet ve Acil Durum Yönetim (AFAD) Başkanı ile kriz anlarında millet bahçelerinin toplanma merkezi olarak kullanılması konusunda görüştüklerini söyledi. Bulut, “Japonya’da örnekleri olan ters çevrilince mutfağa dönüşebilen banklar gibi alternatif kullanımları olan bahçe malzemeleri ile bu alanları donatabiliriz. Bu yıl içerisinde 7 millet bahçesini tamamlamış olacağız. Millet bahçeleri bakımından İstanbul’a öncelik verdik. İstanbul’da şu an 13 millet bahçesi sadece TOKİ gündeminde. Toplamda 12 milyon metrekare bir millet bahçesi söz konusu. Beşiktaş ve Esenler’de bulunan kışlalar da Millet Bahçesi olarak tasarlandı” şeklinde konuştu.

300 bin kişinin beklediği kuralar 26 Haziran’da çekiliyor
EKONOMİ
300 bin kişinin beklediği kuralar 26 Haziran’da çekiliyor
Uzlaşma sağlanamadı

Uzlaşma sağlanamadı

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın açıkladı...
Aylardır gizlenenhırsızı bekçi yakaladı

Aylardır gizlenen
hırsızı bekçi yakaladı

Çalıştıkları bankadan 30 milyon TL çalarak film gibi bir soyguna imza atmışlardı.
Öğle saatlerine dikkat

Öğle saatlerine dikkat

​Meteoroloji'den İstanbul ve bir çok ile son dakika uyarısı.
Huzur ve<br>hizmet gelecek

Huzur ve
hizmet gelecek

​Diyarbakır, Mardin ve Van'ın kaynakları artık PKK'ya aktarılamayacak.
Baharat<br>kokulu Zanzibar

Baharat
kokulu Zanzibar

​Tropik adadaki baharat yetiştiricisi Abdullah bahçesini Yeni Şafak'a açtı.
İkili ilişkiler ele alındı

İkili ilişkiler ele alındı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman mevkidaşı ile telefon görüşmesi yaptı.
Haluk hocaya veda

Haluk hocaya veda

​Vefat eden bakan yardımcısı Dursun'a Galatasaray Lisesi'nde tören düzenlendi.
500 hektar kül oldu

500 hektar kül oldu

Yangın 53 saatlik uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı.
İtalya'da siyasi belirsizlik

İtalya'da siyasi belirsizlik

​Başbakan Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı.
Yanlış yollara tevessül ettiler

Yanlış yollara tevessül ettiler

​AK Parti'den kayyum atamalarına ilişkin açıklama.
Bodrum'da<br>8 proje mühürlendi

Bodrum'da
8 proje mühürlendi

Bakan kıyı ve koylarda incelemelerde bulundu.

1 yıl ödemesiz<br>100 bin TL verilecek

1 yıl ödemesiz
100 bin TL verilecek

Erdoğan'dan selzede Eminönü esnafı için talimat.
'Batasuna' örneği<br>masaya gelebilir

'Batasuna' örneği
masaya gelebilir

​Hukukçular HDP'nin kapatılma ihtimalini değerlendirdi.
İkinci Münbiç'e müsaade etmeyeceğiz

İkinci Münbiç'e müsaade etmeyeceğiz

Bakan Çavuşoğlu'ndan güvenli bölge mutabakatı için net mesaj.
İdlib'de<br>Rusya detayı

İdlib'de
Rusya detayı

Han Şeyhun'da çatışmalar sürüyor.
1 milyonu aşacak

1 milyonu aşacak

​Faizlerdeki indirimin etkisini göstermesi bekleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.