EkonomiKalitenin şartımemnuniyet

Kalitenin şartı memnuniyet

Odağına insanı alan projelere imza atan inşaat firması patronları, şimdi de metrekareden başka değerler olduğunu ortaya koymayı hedefliyor. Birleşmiş Milletler’in küresel ilkeler sözleşmesine imza atan AND Gayrimenkul, diğer firmaların da sözleşmeye katılımı için GYODER nezdinde çalışma başlatacak.

Emine AçarYeni Şafak
Bazı inşaat firmaları; calışan memnuniyeti, güvenlik ve kalite için harekete geçti.
Bazı inşaat firmaları; calışan memnuniyeti, güvenlik ve kalite için harekete geçti.

Türkiye genelinde her yıl en az 600 bin konut inşa ediliyor. Yapılan konutların her bir santimetresinde çalışanların alın teri bulunuyor. Bu önemli gerçekliğin farkına varan bazı inşaat firmaları; calışan memnuniyeti, güvenlik ve kalite için harekete geçti. İşçim memnunsa ortaya güzel iş çıkar gerçeğiyle hareket eden Anadolu Grubu’nun şirketi AND Gayrimenkul, metrekareden başka değerler olduğunu ortaya koymak için Birleşmiş Milletler’in küresel ilkeler sözleşmesine imza attı. Konu ile ilgili bilgi veren AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, imza atılan maddeleri her platformda diğer inşaat firmalarına da anlattıklarını ve bununla ilgili GYODER’de çalışma başlatacaklarını söyledi.

Yolsuzluktan istismara birçok maddeyi kapsıyor

AND’nin altına ima attığı küresel ilkeler sözleşmesinin maddeleri yolsuzluktan işçi istismarına birçok maddeyi kapsıyor. Ali Baki Usta, imza attıkları maddelere uyan firmaların ortaya daha güzel işler çıkaracağını belirtti. Şirketin imza attığı maddeler, iş dünyası, insan hakları ihlallerinin suç ortağı olmamalı, çalışanların sendikalaşma ve toplu müzakere özgürlüğünü desteklemeli, zorla ve zorunlu işçi çalıştırma uygulamasına son vermeli, her türlü çocuk işçi çalıştırılmasına son verilmeli, işe alım ve işe yerleştirmede ayrımcılık yapılmamalı, çevre desteklenmeli, rüşvet ve haraç dahil her türlü yolsuzlukla savaşmalı şeklinde sıralandı.

Baretlerfora

Bu anlaşmayı 17 Nisan 2017’de imzalayan şirket, çalışanlar için ‘Mutlu İşçi Platformu’ oluşturdu. Usta şöyle konuştu; “Çalışan işçilerin neredeyse yüzde 90’i şantiyede yaşıyor. O şantiyelerin koşulları maalesef çok uygun olmayabiliyor. Standartlarımız yüksek ama yine de mutluluklarının önemli olduğunu anlayıp buna uygun yeni yükümlülükler üstlendik. İşçilere sosyal alanlar oluşturuyoruz. Önemli bir bütçeyi de bu alanda kullanıyoruz. Çalışanlarımız için ‘Mutlu İşçi Platformu’ oluşturduk. ‘Baretler Fora’ ile onlara özel zamanlar oluşturduk. Onları mutlu edecek detayları sorduk, yemek menülerine onları mutlu edecek detaylar ekledik.”

Yasemin Çağlayan - Elif Anıl nBilici - Ali Baki Usta - Begüm nErmihan

Darbeye dayanıklılık ve değerler ödül getirdi

Tüm bu değerleri kendi şirketlerinin olmazsa olmazları olarak benimseyip uyguladıklarını belirten Ali Baki Usta, bunun da bugüne kadar birçok ödülle karşılık bulduğunu söyledi. Şirket, son olarak 21 Ekim’de İspanya’nın Barcelona şehrinde düzenlenen Stevie Awards ödül töreninden 4 ödülle döndü. Ali Baki Usta, “Özünde iyilik ve insan olan bir grubuz. Ödüle biz başvurduk. Oradan gelen soru cevapları hazırladık. Merkezi jüri yok. Çok fazla ülkeden jüriler var. En çok şununla ilgilendiler: Darbe sonrasındaki kırılgan dönemde satışların nasıl yönetildiği, ne tür kampanyalar yapıldığı, müşteriye nasıl yaklaşıldığını ve müşteriye sunulan güven. İkincisi de sektörde hangi yönlerimizle ayrıştığımızı irdelediler. Tüm bunlardaki başarımız da ödülü bereberinde getirdi” şeklinde konuştu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti
Hayat

Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti

Star TV'nin merakla beklenen dizisi Babamın Günahları reytingde 26. sırada yer aldı. Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte ekrana gelen Babamın Günahları dizisi Diriliş'e rakip gösterilmişti. TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, Total'de yüzde, izlenme ile birinci oldu.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Gündem

PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda

Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK’nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var. 2 altın madalyaya sahip olan tugay, aynı zamanda Türkiye tarihinde de ilk ve tek hava indirme harekatını gerçekleştiren birlik.
Beşiktaş'ta Boyko krizi Vida'yı engelledi
Spor

Beşiktaş'ta Boyko krizi Vida'yı engelledi

Beşiktaş'ta Boyko'nun Club Brugge'la anlaşamamasının perde arkası ortaya çıktı. Ukraynalı kalecisinin Belçika kulübünden Beşiktaş'ta alacağı maç başı ücretlerini istediği bu yüzden de transferin gerçekleşmediği öğrenildi. Öte yandan Boyko'nun siyah beyazlılara geri dönüşü sebebiyle yeni transfer Vida'nın lisansı çıkartılamadı.
'28 Şubat sürecinde din eğitimlerindeki özgürlüklerimiz kısıtlandı'
Gündem

'28 Şubat sürecinde din eğitimlerindeki özgürlüklerimiz kısıtlandı'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TVNET'te Faruk Aksoy ve Hüseyin Likoğlu’nun sunumuyla gündemdeki meseleleri yanıtladı. Erbaş, 28 Şubat döneminde Türkiye'deki din eğitimlerinin kısıtlandığını belirterek, "28 Şubat sürecinde en büyük sıkıntıyı din eğitimleri yaşadı. 28 Şubat sürecinde din eğitimlerindeki özgürlüklerimiz kısıtlandı. Devletin yasaklamasına rağmen merdiven altı dediğimiz bazı cemaat ve gruplar din eğitimine başladı" dedi.
Bitcoin hızla eriyor
Ekonomi

Bitcoin hızla eriyor

Bitcoin fiyatları inişe geçerken yatırımcılar güncel bitcoin ve ethereum fiyatlarını dikkatle takip ediyor. Peki, Bitcoin'de son durum ne? Ethereum fiyatları ne kadar? Sanal para birimi bitcoinin değeri 17 Ocak 2018 itibarıyla 11 bin 69 dolara kadar geriledi ve son üç buçuk haftaki kazançlarının hepsini kaybetti. Ethereum'un değeri ise yüzde 24 kayıpla 966 dolara kadar geriledi.