Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Pasaport harçları için kanun teklifi
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Pasaport harçları için kanun teklifi

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları tarafından gündeme getirilen pasaport harç bedelinin düşürülmesi için TBMM'ye kanun teklifi sunduğunu söyledi. Yeneroğlu, kanun teklifinde, pasaport harcının 18 yaşından büyükler için yarı yarıya, küçükler içinse dörtte bir oranına düşürülmesinin öngörüldüğünü bildirdi

Haber Merkezi AA
Yıllarca Almanya'da yaşayan ve 25. Dönem İstanbul Milletvekili olarak Meclise giren Yeneroğlu, seyahat masrafının azımsanmayacak bir kısmını oluşturan yüksek pasaport harçlarının düşürülmesinin bir ihtiyaç olduğunu savundu.Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümü için ayrıca çalıştığını belirterek, son yıllarda Avrupa'da yaşanan ekonomik krizin bu ülkelerde yerleşik Türk vatandaşlarını da büyük ölçüde etkilediğini belirtti.Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için pasaport taşımanın bir nevi zorunluluk olduğunun altını çizdi.

Mustafa Yeneroğlu, yüksek pasaport harçlarının yurtdışındaki vatandaşların Türkiye ile bağlarını sürdürmelerinin önünde engel teşkil ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi:“Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye ile olan bağlarının korunması temel hassasiyetlerimizdendir. Devamlı pasaport taşımak zorunda olan yurtdışındaki vatandaşlarımızın Avrupa'daki ekonomik kriz nedeniyle Türkiye seyahatleri azalmakta, bu durum ise akrabalarla olan iletişimin yanında dil ve kültür birikiminin de zayıflaması gibi bir sonucu beraberinde getirmektedir. Pasaport harçlarının düşürülmesiyle yurtdışındaki vatandaşlarımızın seyahat masrafları ciddi oranda azalacak, böylece vatandaşlarımızın Türkiye ile iletişimlerinin korunmasına dolaylı olarak katkı sağlanacaktır.”

Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşların yarısından fazlasının bulundukları ülkelerde doğduğu ve özellikle genç nesillerin Türkçe konuşma ve yazı kültüründen nispeten uzak olduğu vurgulayarak, “Vatandaşların anavatanlarını ziyaret etmelerinin, akraba bağlarının yanında Türkiye'nin tarihi ve kültürüyle tanışık olmalarının teşvik edilmesinin elzem olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu açıdan çocuklu ailelerin özellikle desteklenmesi ve uygun ücretlerle pasaport alabilmelerinin sağlanması önemlidir” ifadelerini kullandı.

Mustafa Yeneroğlu, seçimler öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yurtdışında yaşayanlar için açıkladığı pakette yer alan önemli maddelerden birisinin pasaport harçlarının makul bir seviyeye düşürülmesi olduğunu hatırlattı.
10 yıllık bir pasaport için defter ve harç ücreti olarak 600 TL'ye yakın ücretin alındığı ve 4 kişilik bir aile için bu masrafın 2 bin 400 TL'yi bulduğuna dikkati çeken Yeneroğlu, Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde pasaport ücretlerinin çok daha düşük olduğunu ifade etti.Alman vatandaşlarının 10 yıllık pasaport için 59 avro ödediğini vurgulayan Yeneroğlu, kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda, Türk vatandaşları için 10 yıllık bir pasaport masrafının 300, 18 yaşından küçükler için ise 150 liranın altına düşeceğini bildirdi.

Silah sanayii savaş istiyor

Silah sanayii savaş istiyor

​Trump, kendisinin 'askeri-endüstriyel kompleks' tarafından savaşa zorlandığını iddia etti.
Taşucu Tersanesinin yapımıyeniden gündemde

​Türkiye, Kıbrıs'taki gelişmelere yanıtını Mersin'den verebilir.
YSK gerekçeyihemen açıklasın

YSK gerekçeyi
hemen açıklasın

​YSK, iptal kararının üzerinden 16 gün geçmesine rağmen gerekçeli kararını açıklamadı.
Mazotun<br>litresi 15 TL!

Mazotun
litresi 15 TL!

​CHP İstanbul adayının Beylikdüzü Belediyesi'ndeki israf tablosu ortaya çıktı.
İdlib ajan kaynıyor

İdlib ajan kaynıyor

​ÖSO'nun kurucu komutanı Albay Riyad Esad, Yeni Şafak'a konuştu.
Yapay zeka<br>ders oluyor

Yapay zeka
ders oluyor

​Açıklanan yeni eğitim sisteminin detayları ortaya çıkıyor.
Girişimcinin yeni<br>gözdesi öğrenci

Girişimcinin yeni
gözdesi öğrenci

​Yabancı öğrenci sınırlamasının kaldırılması girişimcileri harekete geçirdi.

Yine kimyasal kullandı

Yine kimyasal kullandı

​ABD, Esed rejiminin Suriye'nin kuzeyinde yeni kimyasal saldırılar gerçekleştirdiğini duyurdu.

Rumlar<br>ateşle oynuyor

Rumlar
ateşle oynuyor

İki yıl içerisinde 8 sondaj yapacaklar.
Türkiye gemisinin yolcularıyız

Türkiye gemisinin yolcularıyız

Erdoğan, milletvekillerinin katıldığı iftar programında konuştu.
Yeni modelin detaylarını paylaştı

Yeni modelin detaylarını paylaştı

MEB yayınladı: Ziya Öğretmen Ortaöğretim Tasarımı'nı Anlatıyor
KKTC'de <br>anlaşmaya varıldı<br>

KKTC'de
anlaşmaya varıldı

İki parti koalisyon hükümeti kurulması için anlaştı.
İntihar kanıtı yok

İntihar kanıtı yok

Şule Çet davasında ikinci rapor yayınlandı.
Destek vermek <br>büyük yanlış!

Destek vermek
büyük yanlış!

Milli Görüş'ün duayen isimlerinden Saadet Partisi tabanına çağrı.
11 bin<br>personel alınacak

11 bin
personel alınacak

​Adalet Bakanı Abdulhamit Gül müjdeyi verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.