Ekonomi Toggun robotları montaja başladı Seri üretime bir adım kaldı

Togg’un robotları montaja başladı: Seri üretime bir adım kaldı

Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un vücut bulacağı Gemlik Tesisi’ndeki 208 robot, parçasız denemelerden sonra, hücre bazında parçalı denemelere başladı. Bu aşamayı deneme üretimleri izleyecek. Bu sürecin ardından yılın son çeyreğinde seri üretime başlanacak ve yeni yılın ilk çeyreğinde ilk araç modeli SUV olarak pazara çıkacak.

Abone Ol Google News
Ekonomi Servisi Yeni Şafak
​Togg’un robotları montaja başladı: Seri üretime bir adım kaldı
Togg Gemlik Tesisi’nde kurulumu tamamlanan 208 robot, parçasız denemelerden sonra parçalı denemelere de başladı.

Togg ‘Yeniliğe Yolculuk’ hedefinin çekirdeği olan Gemlik Tesisi’ndeki inşaat çalışmalarında planlar doğrultusunda hızla sona yaklaşıyor. Yüzde 97’si tamamlanan gövde binasındaki 208 robot, parçasız denemelerden sonra, hücre bazında parçalı denemelere başladı. Bu aşamayı hücreleri bir araya getirilerek yapılacak deneme üretimleri izleyecek. Bu süreç de tamamlandıktan sonra yılın son çeyreğinde seri üretime hazır hale gelinecek. Gemlik Tesisi’nde mayıs itibarıyla gövde binasındaki gelişmelerin yanı sıra boya tesisinin yüzde 99’u, montaj tesisinin de yüzde 95’i tamamlandı.

HAZİRAN SONUNDA TAMAMLANACAK

  • 83 bin 935 metre elektrik kablolama yapılan ve 36 bin 770 metre boru hattı döşenen boya tesisinde tanklar su testlerine başladı. Montaj tesisinde ise 99 bin 210 metre elektrik kablolama yapılırken, 58 bin 330 metre boru hattı döşendi. 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen Gemlik Tesisi’nin inşası haziran sonunda tamamlanacak.

SON ÇEYREKTE ÜRETİME HAZIR

2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışı, yerli otomobil hamlesi için yeni işaret fişeği oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde kurulan, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) çalışmalarıyla, Türkiye’nin 60 yıllık yerli otomobil rüyası yeniden hayat buldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) liderliğinde başlayan yatırımcı arayışı kısa sürede tamamlandı.

Togg
Togg

TOGG resmi olarak 25 Haziran 2018’de kuruldu. Mehmet Gürcan Karakaş ise TOGG’un Üst Yöneticisi (CEO) olarak atandı. Çalışmalar Gebze’deki Bilişim Vadisi’ne taşındı. Gürcan Karakaş önderliğinde üretim sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmadan sona yaklaşıldı. Togg, 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime hazır olacak.

Piyasaya ilk önce SUV modeli sunulacak

  • Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreği sonunda C segmentindeki ilk aracı olan SUV pazara çıkacak. Takip eden yıllarda ise C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak. Togg, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

Yeni ehliyetlerde Togg sürprizi: Detay dikkatleri çekti
FOTOĞRAF 9
Title
Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı yeni e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belgesi'ni duyurdu. İçlerinde en çok konuşulan ise seri üretimde son aşamaya gelinen e-Pasaport oldu. Fakat bugün, yeni ehliyet üzerindeki beklenmedik Togg sürprizi dikkatleri çekti.
Title
EHLİYET ÜZERİNDE TOGG SİLÜETİ OLACAK!<br><br>ShiftDelete'de yer alan habere göre önümüzdeki dönemde ehliyetlerin üzerine sıradan bir otomobil yerine Togg silüeti konacak. Hatta emniyet kemeri ve sürücünün olduğu bir araba olacağı belirtildi.
Title
Bununla birlikte kimliklerde buradaki çipe yüklenebilecek. Ayrıca AB ve ISO regülasyonları ile uyumlu hale getirildi.
Title
Konuyla ilgili ilk açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları söyledi:<br><br>Sayın Cumhurbaşkanımız da dün açıkladılar, inşallah ağustos ayında kendi e-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz...
Title
Yeni yerli e-pasaportumuz, TÜBİTAK AKİS İşletim Sistemli temassız çipe ve birçok yeni güvenlik ögesine sahip. Yeni yerli e-pasaportta sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, 'Turkey' yerine ilk kez 'Türkiye' ifadesi kullanılmıştır. Tasarımı, özgün bir tasarımdır...
Title
Pasaportun her sayfasında, ülkemizin bir şehrine ait tarihi, kültürel ve manevi değerlere ait görseller, şehre özel bitki görselleri gibi tasarım özellikleri yer alacak.
Title
Yapılan açıklama içerisinde daha önce Avrupa'daki bir firma tarafından üretilen e-Pasaportların, bundan sonra yerli olarak imal edileceği söylendi. Devam eden çip krizi nedeniyle ilgili firmanın tedarik konusunda sıkıntı yaşaması sonucu yerli olması yönünde adımların atıldığı ve kısa sürede seri üretime başlanacağı belirtildi. Ayrıca pasaportların üzerindeki Turkey ibaresinin Türkiye olarak değiştirileceği söylendi.
Title
Title
Yeni ehliyetlerde Togg sürprizi: Detay dikkatleri çekti
Geçtiğimiz günlerde yeni e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belgesi duyuruldu. Yeni ehliyet üzerindeki beklenmedik Togg sürprizi dikkatleri çekti. Yeni ehliyet üzerinde Togg silüeti yer alacak.

TOGG’dan heyecanlandıran paylaşım: Tesisler tamamlanıyor
EKONOMİ
TOGG’dan heyecanlandıran paylaşım: Tesisler tamamlanıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.