Ekonomi Türkiye ve İrandan enerjide iş birliği

Türkiye ve İran'dan enerjide iş birliği

İran Enerji Bakan Yardımcısı Ali Rıza Daemi, Türkiye'den Unit International ile elektrik santrali inşaası için görüşmelerin devam ettiğini ve mart ortalarına doğru nihai anlaşmaya varılacağını açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiye ve İrandan enerjide iş birliği
Unit'in, İran'da yapacağı santral için nihai anlaşma mart ayında yapılacak.
İran Enerji Bakan Yardımcısı Ali Rıza Daemi, Unit International ile elektrik santrali yapımı için görüşmelerin devam ettiğini belirterek, nihai anlaşmanın mart ayının ortalarına doğru tamamlanacağını bildirdi.

İran'ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, nükleer anlaşma sonrası dönemde İran'ın, Almanya, Rusya, Güney Kore, Çin, Japonya ve Türkiye'deki şirketlerle elektrik santrali yapımı için anlaşmalar imzaladığı kaydedildi.

Daemi, Türkiye'den Unit International şirketiyle elektrik alanında ön anlaşmaya varıldığını hatırlatarak, söz konusu şirketle görüşmelerin devam ettiğini ve anlaşmanın son halinin mart ayının ortalarına doğru tamamlanacağını bildirdi.

"Elektrik sektöründe yaklaşık 10 milyar dolar değerinde anlaşma"

İranlı Bakan, "Unit International'la anlaşmanın tamamlanmasıyla, İran'ın nükleer anlaşma sonrası elektrik sektöründe yaklaşık 10 milyar dolar değerinde anlaşma imzalamış olacak" ifadesini kullandı.

Galatasaray'ın eski Kulüp Başkanı Ünal Aysal'ın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Unit International, geçen yıl haziranda İran Enerji Bakanlığı ile yaklaşık 4,2 milyar dolarlık 7 ayrı doğalgaz kombine çevrim santrali kurma konusunda ön anlaşma imzalamıştı. İran'ın 7 ayrı bölgesinde kurulacak 7 doğalgaz çevrim santralinin toplam kurulu gücü 6 bin 20 megavat olacak.
Enerji ve madene 6,8 milyar bütçe
EKONOMİ
Enerji ve madene 6,8 milyar bütçe

Yerli enerji kaynakları faturaları düşürecek
EKONOMİ
Yerli enerji kaynakları faturaları düşürecek

Fransa nükleer enerji üretiminde dünya lideri
EKONOMİ
Fransa nükleer enerji üretiminde dünya lideri

Brent petrol 55 dolar seviyesinde
EKONOMİ
Brent petrol 55 dolar seviyesinde

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.