Gündem Acı yolculuk

Acı yolculuk

Ukrayna’da canice öldürülen üniversite öğrencileri Buket Yıldız ile Zeynep Hüsünbeyi’nin cenazeleri Türkiye’ye geldi. Cenazeleri almak için Ukrayna’ya giden kızların aileleri havalimanında gözyaşlarına boğuldu. Buket’in teyzesi Sevval Metin, katilin gereken cezayı alması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Kızların cenazeleri THY’nin TK1474 sefer sayılı uçağıyla Harkov'dan İstanbul'a getirildi.
Kızların cenazeleri THY’nin TK1474 sefer sayılı uçağıyla Harkov'dan İstanbul'a getirildi.

Ukrayna’nın Harkov kentinde vahşice öldürülen üniversite öğrencileri Zeynep Hüsünbeyi (22) ile Buket Yıldız’ın (20) cenazeleri Türkiye’ye getirildi. Ukrayna’ya cenazeleri almaya giden Buket Yıldız’ın anne ve babası Canan Yıldız, Hikmet Levent Yıldız ile Zeynep Hüsünbeyi’nin babası Yurdal Hüsünbeyi de aynı uçakla Türkiye’ye geldi. Cenazeler Atatürk Havalimanı’ndan genç kızların memleketleri olan İzmir ve Hatay’a gönderildi.

Buket’in teyzesi Sevval Yıldız Metin ve Zeynep’in babası Yurdal Hüsünbeyi

GEREKLİ CEZAYI ALMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

  • Buket’in teyzesi Sevval Yıldız Metin, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ukrayna devleti, tüm Ukrayna makamları ve büyükelçiliğimiz ellerinden gelen her türlü yardımı yaptılar. Onlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Her şeyi kendileri hallettiler diyebiliriz. Sağ olsunlar" dedi. Katil zanlısı Hüsnü Can Çökmez'in tutuklanmasıyla ilgili de konuşan Metin, "Türkiye devleti ve büyükelçiliğimiz konuyla çok yakından ilgileniyor. Savcılığın mahkemede gereken her şey yapacağına inanıyoruz. Sürecin yakinen takipçisi olacağız. Gereken cezayı alması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi

İDEALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞARAK BURAYA GELDİ

Zeynep Hüsünbeyi'nin babası Yurdal Hüsünbeyi ise, katil zanlısının nasıl bir ceza almasını istediklerinin sorulması üzerine, "İlgili makamlar gereken her şeyi yapacaktır. Şu an bununla ilgili bir yorum yapmak istemiyorum. Ukrayna ve Türkiye devletlerine ve kurumlarına, yardımları ve destekleri için çok teşekkür ediyorum. Diyebileceklerim sadece bu kadar" dedi. Kızının Harkov'da okumayı kendi seçtiğini ve doktor olmanın hayalini kurduğunu söyleyen Hüsünbeyi, “Kızım ideallerinin peşinden koşarak buraya geldi" diye konuştu. Acılı baba, sözlerinin ardından gözyaşlarını tutamadı.

İşte o katil
GÜNDEM
İşte o katil

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.