|

AFAD duyurdu: Fırtına iki ilde can aldı

AFAD tarafından sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımda ülke genelinde yaşanan olumsuz hava koşullarına bağlı olarak çok sayıda sel, su baskını ve çatı uçması ile yapısal çökme olaylarının meydana geldiği duyuruldu. Sinop ve Konya'da yağış ve fırtına etkisiyle gerçekleşen bina çökmesi ve göçük olayları sonucu 2 kişi hayatını kaybederken 4 kişi de yaralandı. AFAD, yağış uyarısı yapılan illerden toplam bin 492 ihbar geldiğini ve bu ihbarların 440'ının İzmir'den, 345'inin Antalya'dan, 146'sının ise İstanbul'dan geldiğini belirtti.

Muhammet Emre Kömürcü
18:09 - 26/11/2023 воскресенье
Güncelleme: 20:17 - 26/11/2023 воскресенье
Yeni Şafak
Konya'nın Akşehir ilçesinde bir bağdaki barakanın yıkılması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.
Konya'nın Akşehir ilçesinde bir bağdaki barakanın yıkılması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda yurt genelinde etkisini gösteren sağanak ve fırtınanın sonucu olarak birçok ilde sel, su baskını, çatı uçması ve göçük gibi vakaların meydana geldiği belirtildi.


AFAD'a en çok ihbar İzmir'den geldi

AFAD, yaptığı paylaşımda yağış ve fırtına uyarısı yapılan illerden toplam bin 492 ihbar alındığını ve bu ihbarların 440 adedinin İzmir 345 adedinin Antalya ve 146 adedinin İstanbul'dan geldiğini aktardı.


Fırtına iki can aldı

Sinop, Erfelek’te bir yapıda fırtına nedeniyle yapısal çökme meydana geldi ve enkaz altında kalan 1 vatandaş hayatını kaybetti.

Ankara, Şereflikoçhisar’daki askeri kışlada fırtınaya bağlı cam düşmesi sonucunda 4 asker yaralandı.

Konya'da aşırı yağıştan korunmak için bir ahıra giren 5 kişinin içeride olduğu sırada göçük meydana geldi ve bir kişi hayatını kaybederken 4 kişi yaralı olarak hastaneye sevk edildi.

Giresun'da çatı uçması sonucunda 2 kişi yaralandı.


AFAD ekipleri 198 kişiyi kurtardı

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde ilgili kurumlarla birlikte olaylara 918 personel ve 174 araçla ile müdahale eden AFAD, yapılan çalışmalar sonucunda 16 ilde 198 kişiyi kurtardı.


#Sinop
#Konya
#fırtına
#göçük
5 месяцев назад