Gündem AnkesördenCihangiroğlu çıktı

Ankesörden Cihangiroğlu çıktı

MİT TIR’larının durdurulması davasında darbe girişiminden önce tahliye edilen emekli Jandarma Kriminal Daire Başkanı Albay Burhanettin Cihangiroğlu’nun ankesörlü telefon kullandığı ortaya çıktı. Ankara’da gözaltına alınan Cihangiroğlu’nun TIR’ların durdurulduğu 2014 Ocak ayında örgüt imamıyla ankesörlü telefonda konuştuğu tespit edildi.

Mustafa Sait Özkan Yeni Şafak
Cihangiroğlu MİT TIR'ları davasında gözaltına alındı.
Cihangiroğlu MİT TIR'ları davasında gözaltına alındı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK’daki kripto üyelerinin deşifre olmasına yönelik yürütülen ankesörlü telefon soruşturması her geçen gün genişliyor. Ankesörlü telefonla görüştüğü belirlenen isimler arasına son olarak 1 ve 19 Ocak 2014 tarihinde MİT TIR’larının durdurulması kapsamında yargılanan emekli Jandarma Kriminal Daire Başkanı Allbay Burhanettin Cihangiroğlu eklendi. Cihangiroğlu’nun MİT tırlarının durdurulduğu 1 ve 19 Ocak 2014 tarihleri arasındaki 12 Ocak 2014 günü örgüt imamı ile ankesörlü telefon üzerinden görüştüğü tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yakalama kararı çıkartılan Cihangiroğlu, Ankara’da gözaltına alındı.

JANDARMA KRİMİNAL’İN BAŞINDAYDI

Cihangiroğlu Jandarma Kriminal Daire Başkanı olarak görev yaptığı süre zarfında devlet sırrı kapsamındaki MİT tırlarındaki malzemelerle ilgili, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunulmak amacıyla hazırlanan 23 Ocak 2014 tarihli uzmanlık raporunu düzenleyen birimin başında bulunuyordu. MİT tırlarına ilişkin soruşturmada 30 Kasım 2015'te tutuklanan Cihangiroğlu'nun dosyası MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ndeki dava ile birleştirildi. Cihangiroğlu, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden önce 7 Haziran 2016'da tahliye edildi.

Burhanettin Cihangiroğlu

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETLE YARGILANIYOR

Cihangiroğlu’nun ayrıca ‘İrtica ile eylem mücadele eylem planı’ olarak bilinen ıslak imzalı belgenin emekli Albay Dursun Çiçek’e ait olduğuna ilişkin Jandarma Kriminal Dairesi Başkanı olarak rapor hazırlamasıyla tanınıyor. Cihangiroğlu hem MİT TIR’ları davasında hem de ‘Islak imzada kumpas’ davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanıyor.

REKLAM

BİNBAŞI GÖZALTINDA

Konya’da ise FETÖ soruşturması kapsamında, Beyşehir İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yalçın Urlu gözaltına alındı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, daha önce gözaltına alınan örgüt mensubu askeri personel ve bu personele "mahrem imamlık" yaptığı tespit edilen kişilerin verdiği ifadeler doğrultusunda İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yalçın Urlu hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Urlu, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

Lord gibi yaşıyor!
GÜNDEM
Lord gibi yaşıyor!

Öksüz’ü
Berlin’de
gördüm
GÜNDEM
Öksüz’ü Berlin’de gördüm

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.