Gündem Arındıkça güçleniyor

Arındıkça güçleniyor

TSK’da OHAL sonrası ihraçlar devam ediyor. 18 Temmuz 2018’den bu yana Deniz Kuvvetlerinde 252, Kara’da 211 ve Hava’da 215 olmak üzere toplam 678 personel TSK’dan ihraç edildi.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Görevdeyken ihraç edilen personelin tamamına yakınının, FETÖ iltisakı tespit edilip daha önce geçici olarak görevden uzaklaştırılmış ya da açığa alınmış personel olduğu öğrenildi.
Görevdeyken ihraç edilen personelin tamamına yakınının, FETÖ iltisakı tespit edilip daha önce geçici olarak görevden uzaklaştırılmış ya da açığa alınmış personel olduğu öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) FETÖ ile mücadele kapsamındaki çalışmalar kararlılıkla sürüyor. Yürütülen soruşturmalar neticesinde 15 Temmuz 2016’dan hafta başına kadar toplam 15 bin 621 askeri personel hakkında ihraç işlemi yapıldı. Halen 6 bin 486 personel hakkında ise adli ve idari işlemin devam ettiği bildirildi. Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası ihraçlar, bu hafta çıkarılan kararnamelerle birlikte arttı. 18 Temmuz 2018 itibariyle kaldırılan OHAL'in ardından TSK’dan ihraç edilen toplam personel sayısı 678’e yükseldi.

EN ÇOK İHRAÇ DENİZDE

En yüksek ihraç, OHAL’in ardından 7145 sayılı kanun kapsamında bakan onayına bağlanan ihraç mekanizmasının kamuda ilk işletildiği kurum olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda kaydedildi. FETÖ ile mücadelede FETÖMETRE’nin etkin kullanıldığı Deniz Kuvvetlerinde Ocak ayından bu yana biri emekli personele olmak üzere toplam 4 ihraç kararnamesi çıkarıldı. 64’ü emekli iken rütbeleri geri alınan personel, 188’i görevdeyken ihraç edilen personel olmak üzere son 7 ayda 252 kişi ihraç edildi. Sadece mart ayında ihraç edilen personel sayısı 125 oldu.

HAVADA İLK İHRAÇ

  • Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan OHAL sonrası ilk ihraç bu hafta yapıldı. Aralarında pilotların da bulunduğu 215 personel ihraç edildi. FETÖMETRE uygulamasını KAİDE adıyla uygulayan Kara Kuvvetleri Komutanlığı ise OHAL sonrasında 40’ı emekliyken rütbesi geri alınan, 171’i görevdeki personel olmak üzere 211 personeli ihraç etti. TSK'da FETÖ ile mücadeleyi “hainlerden arındıkça güçlenme” prensibi üzerine kuruldu. Bunun en büyük örneği de üç denizde, Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri unsurlarıyla icra edilen Mavi Vatan-2019 Tatbikatı oldu.

Mahreme ceza yağdı
GÜNDEM
Mahreme ceza yağdı

FETÖ’cüler GBT kayıtlarını çalmış
GÜNDEM
FETÖ’cüler GBT kayıtlarını çalmış

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.