Gündem Bombalar Horhorda hazırlandı

Bombalar Horhor’da hazırlandı

25 Mayıs’ta Türkiye’ye gelen üç terörist Aksaray Horhor Caddesi’nde ev kiraladı. Bombalı düzenekler burada hazırlandı. Saldırı günü Historia AVM’nin önünden taksiye binip havaalanına geldi. Polis siyah montlu teröristten şüphelenince terörist, kendini patlattı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda önceki gece meydana gelen terör saldırısının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Üç terörist 25 Mayıs tarihinde Türkiye'ye giriş yaptı. Aksaray Horhor Caddesi'nde ev kiralayan teröristler, bombalı düzenekleri burada hazırladı. Olay günü Historya AVM'nin önünden taksiye binen 3 terörist, havaalanına ulaştı. Siyah montlu terörist polisin dikkatini çekti. Havaalanı'nda görevli bir polis memuru Ahmet Beker teröriste kimlik sordu.

SİYAH MONTLU ŞÜPHE ÇEKTİ

Teröristler, kimlik soran polis memuru Berker'e ateş açtı. Yere yığılan Berker, doğrulmaya çalışırken teröristler iki el daha ateş açtı. Berker'in vurulması ile paniğe kapılan terörist üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Bomba sesini duyan diğer iki terörist Kalaşinkof silahlarla çevreye ateş etmeye başladı.

GÜMRÜKSÜZ ALANA GİRECEKTİ

İki terörist de ardından üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Eğer polis siyah montlu teröriste kimlik sormasaydı, teröristler kalabalığı gümrüksüz alanda toplayıp çok daha büyük terör saldırısı gerçekleştireceklerdi. Olayın ardından yapılan incelemede iki Kalaşinkof silah 2 tabanca ve el bombaları bulundu. Hastaneye kaldırılan 29 yaşındaki polis memuru Ahmet Berker'in yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor.

TAKSİCİ İFADE VERDİ

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 3 saldırganı havalimanına götüren taksici tespit edilerek ifadesi alındı. Saldırganı havalimanına getiren taksicinin ifadesinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

8 terörist vardı

Polis saldırıda 8 teröristin yer aldığını tespit etti. Dağıstan, Kırgız ve Özbek uyruklu 3 terörist kendini patlattı. 1 kişi gözaltında, 4'ü aranıyor. Kanlı saldırıyı organize eden ismin Çeçen asıllı Ahmet Çatayev olduğu tahmin ediliyor. Çeçen İslam Emirliği kurucusu Dokko Umarov'a çalışan Çatayev, Umarov öldükten sonra IŞİD'e katıldı.

BTK'dan uyarı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin, kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumluluklarının bulunduğu bildirildi. Bu itibarla internette ve özellikle sosyal medyada tweet, retweet gibi yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar konusunda vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermesinin beklendiğinin vurgulandığı açıklamada, “Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacak" ifadesi kullanıldı.Abone Ol Google News
Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor
Dünya

Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor

Ermenistan'ın kardeş ülke Azerbaycan'a saldırması üzerine harekete geçen Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Bayraktar TB2 SİHA'ları Türkiye-Ermenistan sınır hattına yolladı. Ermenistan'ın Azerbaycan sınır hattında gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erivan yönetimini sert şekilde uyararak, "Azerbaycan'ın hakkına, hukununa, topraklarına yönelik her türlü saldırının karşısında yer almaktan asla tereddüt göstermeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. Ermenistan ordusu, 12 Temmuz'da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.
İstanbul'da bir kuyumcu mahallenin altınlarını alarak kaçtı
Gündem

İstanbul'da bir kuyumcu mahallenin altınlarını alarak kaçtı

İstanbul Esenyurt'ta 30 yıllık bir kuyumcu iddiaya göre yüzlerce vatandaşın emaneten tuttuğu altınlarıyla birlikte kayıplara karıştı. İki gündür dükkanı açmayan kuyumcunun önüne gelen vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.
Trump'ın yeni Twitter'ı: Parler
Teknoloji

Trump'ın yeni Twitter'ı: Parler

Trump, milyarlarca insanı ilgilendiren konularda dahi resmi açıklama yapmak yerine ABD’nin durduğu noktayı Twitter’dan duyururdu. Trump’ın platforma olan sevgisi ise platonik. Twitter'ın ABD Başkanı’nın hesabını kısıtlamasından sonra konu Amerikan sağı için bir varoluş meselesi haline geldi. Hesabının kısıtlanmasını oldukça içerleyen Trump, internet şirketlerine geniş haklar veren 1996 tarihli ‘Section 230’ yasasını dahi değiştirmeye çalıştı. Senato onayı olmadan bu girişimi sonuçsuz kalan başkan şimdi de Twitter’a alternatif olarak tasarlanan sosyal medya platformu Parler’a doğru yol alıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.