Gündem Bu ceza Erbil&8217;in ağzına fermuar çekecek

Bu ceza Erbil’in ağzına fermuar çekecek

RTÜK ‘Ya Şundadır, Ya Bunda’ programında yaşanan pantalon indirme rezaleti nedeniyle ATV’ye 12 program durdurma cezası verdi. TV eleştirmenleri Erbil’in bu cezadan sonra aynı hatayı tekrarlaması durumunda bir daha televizyona çıkamayacağını söylüyor

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bu ceza Erbil’in ağzına fermuar çekecek
Bu ceza Erbil’in ağzına fermuar çekecek
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, ATV'de yayınlanan ve Mehmet Ali Erbil'in sunduğu "Ya Şundadır, Ya Bunda" programında yaptığı 'şaka' nedeniyle kanala 12 program durdurma cezası verildiğini söyledi. Akman, yaptığı açıklamada 3984 sayılı RTÜK Kanunu uyarınca ilgili kanalın program durdurma cezasına karşılık olarak "ikame yayın" yapacağını kaydetti. İkame programların kapsamında belgeseller ve eğitici programların yer aldığını ifade eden Akman, "Bu tür programları TRT'den alıyoruz. TRT'den alınan bu yayınlar, kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladığı, kamuyu bilgilendirici yayınlardır" dedi. Akman, ATV'ye verilen 12 program durdurma cezasının kendi dönemlerinde ilk kez gerçekleştiğini kaydederek, "Zannediyorum geçmişte de böyle bir uygulama olmadı" diye konuştu. Zahid Akman, ilgili programın başka bir televizyon kanalında yayınlanacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de, "O cezaya neden olan program hangi kanalda yayınlandıysa söz konusu kanal, bu cezayı uygulayacak" dedi.

CANLI YAYIN REZALETİ

Sunucu Mehmet Ali Erbil, ATV'de 9 Haziran 2006 tarihinde canlı olarak yayınlanan "Ya Şundadır, Ya Bunda" programına sürekli olarak katılanlardan birinin pantolonunu aşağı indirerek, şaka yapmıştı. Sözkonusu yayının ardından tepki gelmesi üzerine Mehmet Ali Erbil, kamuoyundan özür dilemişti. Üst Kurul da ilgili yayın üzerine harekete geçerek ATV'den savunma istemişti. ATV de olayla ilgili olarak Erbil'i suçlamıştı.

İYİCE ZIVANADAN ÇIKMIŞTI, ÇOKTAN HAK ETTİ

BURHAN AYERİ (TV eleştirmeni) Verilen cezayı yerinde buluyorum. Kesinlikle ağır değil. Mehmet Ali Erbil böyle bir cezayı çoktan haketti. Çünkü iyice zıvanadan çıkmıştı. O adamın ağzına fermuar çekilmeliydi. Ancak bundan sonraki cezalar katlamalı gider. Zaten aynı hatayı tekrar yaparsa bir daha televizyona çıkamaz. Mehmet Ali'ye hiç üzülmüyorum ama o program yüzünden ekmek yiyen bir sürü çalışan var onlara üzülüyorum. Bu tarz program yapanlar için bu ceza bir uyarı olmalı ve bu uyarıya dikkat edilmeli.

CENGİZ SEMERCİOĞLU (TV eleştirmeni) Beklenen bir cezaydı. Ancak bu ceza, pantolon indirme olayının yaşandığı son program için verilmedi. Daha önceki programlarında yaptığı hareketler ve konuşmaların tümüne kesilmiş total bir ceza olarak görüyorum bunu. Mehmet Ali Erbil daha önceki programlarında da çok eleştirildi, hakkında RTÜK'e çok şikayet gitti. RTÜK de bu son olayla toplu bir fatura kesti. Bundan sonra çok dikkatli olacaktır. Zaten kendisi de dikkatli olacağını söylemişti. Olmak zorunda çünkü hafif bir ceza değil.

BEHZAT UYGUR (Tiyatrocu ve şovmen) Şovmenler otokontrollerini geliştirmeleri lazım. Çünkü biz evlere misafir olarak gidiyoruz. Bazı eve girerken ayakkabınızı çıkarmanız, bazı eve de ayakkabıyla girmeniz lazım. Bunlara nasıl dikkat ediyorsak ekranda da hareketlerimize ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerekir. Bence ceza programı yapanlara verilmeli. Hatayı kim yapmışsa o cezalandırılmalı. Yaptırımın uygulanacağı tarihte bir başkasının programı atv'de yayınlanacak ve o program, Mehmet Ali'nin yüzünden kalkacak.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.