Gündem Denizi yok ama balık ihraç ediyor

Denizi yok ama balık ihraç ediyor

Karadeniz’in denize kıyısı olmayan şehri Gümüşhane, her yıl binlerce ton balık ihraç ediyor. Torul ve Kürtün ilçelerinde elektrik üretimi için yapılan barajlara kurulan 22 tesisteki balıklar, dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Ekonomiye yıllık 100 milyon lira katkı sağlanıyor.

Abone Ol Google News
Yusuf Özdemir Yeni Şafak
Gümüşhane haberleri: Denizi yok ama balık ihraç ediyor
Arşiv

Doğu Karadeniz’in denize kıyısı olmayan şehri Gümüşhane, her yıl binlerce ton balık ihraç ediyor. Torul ve Kürtün ilçelerinde elektrik üretimi için yapılan barajlara kurulan 22 tesiste, balık yetiştiriciliği yapılıyor. Balıklar, dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.

Dolardan çıkan kazandı: Son 3 ayda 6 milyar dolar
EKONOMİ
Dolardan çıkan kazandı: Son 3 ayda 6 milyar dolar

YILDA 100 MİLYON LİRA KATKI

  • Gümüşhane’deki barajlarda kafesler içerisinde yetiştirilen gökkuşağı türündeki alabalıklar, 250 gram ağırlığa gelince canlı olarak Trabzon, Giresun ve Rize’ye götürülüyor. Balıklar, Karadeniz’e kurulan kafeslerde 3 kilogram ağırlığa ulaşıncaya kadar büyütülüyor. Deniz suyunda yağlanan ve ağırlığı artan alabalıklar burada ‘Türk Somonu’ haline geliyor. Yıllık 3 bin tona yakın üretimi yapılan Türk Somonu iç piyasaya ve yurt dışına gönderiliyor. Amerika, Japonya, Çin, Şili, BAE ve Vietnam başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen balık, ekonomiye yıllık 100 milyon lira katkı sağlıyor.

İNANILMAZ BİR TALEP VAR

Devletin balık üreticilerine teşvik verdiğini söyleyen Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir, şunları söyledi: “İki barajımızda toplam 22 üretim tesisi bulunuyor. Barajlarda üretim yapan işletmecilerimiz kilogram başına devlet desteği alıyor. Bu da üretimi teşvik ediyor. Bugün Torul ve Kürtün barajlarımızda balık kafesi koyabilecek yer kalmadı. İnanılmaz derecede bir talep var. Özellikle son birkaç yıldır yetiştiriciler talepleri karşılamakta zorluk yaşıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kur açıklaması: İstikrarlı bir çizgiye oturtacağız
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kur açıklaması: İstikrarlı bir çizgiye oturtacağız

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.