Gündem Hava yoluna Çukurova kavşağı

Hava yoluna 'Çukurova' kavşağı

Tüm dünya Kovid-19 salgını nedeniyle yatırımlarını durdururken, Türkiye bu süreçte hız kesmedi. Türkiye’nin gıda deposu Çukurova’yı taşımacılıkta da ön plana çıkaracak Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi bu yatırımlardan biri.

Yasemin Asan Yeni Şafak
​Hava yoluna Çukurova kavşağı​
Süleyman Kozuva

Tüm dünya Kovid-19 salgını nedeniyle yatırımlarını durdururken, Türkiye bu süreçte hız kesmedi. Türkiye’nin gıda deposu Çukurova’yı taşımacılıkta da ön plana çıkaracak Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi bu yatırımlardan biri. Adana ile Mersin’e katma değer katacak proje tamamlandığında bölgeyi hava yolu taşımacılığında kavşak haline getirecek. Projeye ilişkin yap-işlet-devret (YİD) ihale sonucu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından bir süre önce onaylandı.

  • Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, havalimanın Adana ve Mersin’in dünyaya açılan kapısı olacağına işaret etti. Kozuva, “Havalimanı, Çukurova’yı hava yolu taşımacılığında önemli bir kavşak haline getirecek. Ülkemizin bütünsel kalkınmasına büyük katkı sağlayacak” dedi.

TREN HATTINA BAĞLANDI

Havalimanı yatırımı tamamlandıktan sonra da iş ve aş olmaya deva edeceğini, bölgede hem turizm, hem de ekonomiye katkı sunacağını belirten Kozuva, “Projemiz hem doğa hem de hayvan dostu olacak. Havalimanının içinde çok sayıda endemik bitkimiz olacak. Güvenliğimizi sağlayacak olan hayvan dostlarımızı da biz şirket olarak kendimiz eğiteceğiz” dedi.

  • Projenin normal seyrine göre 30 ayda tamamlanacağını belirten Süleyman Kozuva, bölgeyi Orta Doğu’nun ticaret merkezi haline getireceğini dikkat çekerek, “Havalimanımız demir yolu ile de entegre olarak hizmet verecek. Böylece, Türkiye’nin Orta Doğu ülkelerine e-ticaretini de bu havalimanından rahatlıkla yapabileceğiz” dedi.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.