Gündem İngilizler bilgiyi maille iletmiş

İngilizler bilgiyi maille iletmiş

IŞİD'e katılan 3 genç kızla ilgili “Türkiye’yi vaktinde bilgilendirdik” diyen İngiltere Başbakanı Cameron'un doğru söylemediği ortaya çıktı. İngiltere, 3 kızın durumunu, bir gün sonra mesai saati bitiminin ardından Türk Büyükelçiliği’ne mail ile bildirmiş.

Abone Ol Google News
Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
İngilizler bilgiyi maille iletmiş

“Türkiye’yi zamanında bilgilendirdik" açıklaması yapan İngiltere Hükümetinin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiğini iddia ettiği 3 genç kızla ilgili durumu bir sonraki gün mesai bitiminin ardından Türk Büyükelçiliğine mail yoluyla ilettiği ortaya çıktı. Buna göre, 17 Şubat tarihinde İngiltere’den İŞİD terör örgütüne katılmak üzere Türkiye’ye geldiği iddia edilen 1999 doğumlu Shamina Begum, 1999 doğumlu Anira Abase ve 1998 doğumlu Kadiza Sultan’a isimli 3 kızla ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı.
MESAİDEN SONRA MAİLLE
İngiliz hükümetinin kendi ülkesinde takip ettiği 3 genç kızla ilgili bilgiler zamanında Türkiye ile paylaşmadığı belirlendi. İngiliz vatandaşı 3 genç kız 17 Şubat’ta ülkelerinden ayrılmalarına karşın, İngiliz Hükümeti 18 Şubat saat 19:00 sularında Türkiye’nin İngiltere Büyükelçiliğine mail yoluyla bilgi verdi. Türk makamlarına gelen bilgiler 19 Şubat tarihinde istihbarat birimlerine iletildi. Türk güvenlik birimleri aynı gün İnterpol’le de bilgi paylaşımında bulundu.
İNGİLİZLER İNTERPOL’Ü UYARMAMIŞ
İnterpol’ün Türk makamlarına verdiği bilgiye göre, İngiliz birimleri tarafından 3 kızla ilgili kendilerine herhangi bir bildirim yapılmadı. Türkiye, 2 yıldır İŞİD’e katılma olasılığı nedeniyle Avrupa ülkelerinden gelen yolcuların ayrıntılı bilgilerini uçuş öncesi talep ettiği halde, söz konusu ülkeler bilgi paylaşımında gerekli yardımı göstermiyor. Buna rağmen, bugüne kadar İngiliz vatandaşı 19 kişinin Türkiye sınırları içerisinde yakalanarak ülkelerine geri gönderilmek üzere sınır dışı edildiği öğrenildi.
İŞ İŞTEN GEÇİNCE HABER VERDİ 
İngiltere daha önce de Londra Havalimanından Türkiye’ye gittiğini iddia ettiği 4 kişinin fotoğrafını kendi ülkesindeki medyada paylaşarak Türkiye’ye karşı algı operasyonuna girişmişti. Kendilerine “Bangladeşli Kötü Çocukların İngiliz Tugayı” ismini veren militanların Londra’dan Antalya’ya oradan da önce Hatay’a sonra Suriye’ye geçtiğini ileri sürmüştü.
BİLGİ AĞI SİSTEMİ KURULDU
Öte yandan İŞİD terör örgütünün insan kaynağı haline gelen batılı ülke vatandaşlarının Türkiye’den geçişine ‘göz yumulduğu’ iddialarını boşa çıkarmak için uzun süredir gösterilen çabalar etkisini göstermeye başladı. Bu çerçevede sınır geçişlerine en hakim bakanlık olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı konuyu detaylıca ele aldı. Bakanlık, İçişleri Bakanlığı Göçler İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı ile bir araya gelerek kurduğu sistemi 2 ay önce faaliyete geçirdi.

Şikayetçiler ama bilgi vermiyorlar

İŞİD terör örgütünün ortaya çıkışından itibaren insan kaynağının ağırlıklı olarak batılı ülke vatandaşları olması dikkat çekiyor. Bu ülkelerden İŞİD terör örgütüne katılmak üzere Türkiye sınırlarını kullanan birçok terör eğilimli kişilerle ilgili ise bu ülkelerden hiçbir bilgi akışı sağlanmıyor. Bu kapsamda ülkelerle yapılan temaslarda bu kişilerin Türkiye’ye ya da Türkiye üzerinden İŞİD’e katılmasının önlenmesi için uçuş bilgilerinin Türkiye’ye verilmesi konusunda yapılan başvurular çeşitli gerekçelerle cevapsız bırakılıyor. Bu gerekçelerden birisinde de uçuş bilgilerinin ‘Türkiye’de Kişisel Verilerin Korunması’ düzenlemesinin olmaması gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan "2023 imtihanını başarıyla geride bıraktığımızda artık Türkiye'yi durdurabilecek hiçbir fani güç hiçbir engel tanımıyoruz" ifadelerini kullandı. Bir müjde de veren Erdoğan "İstanbul Atatürk Havalimanı'nda da Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir Millet Bahçesi kuruyoruz. Bu yılın sonunda ihalesini yapacağız" diye konuştu.
İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis
Gündem

İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis

Giresun’un Bulancak ilçesinin İcilli köyünde yaklaşık 16 ay önce öldürülerek dereye atılan İkranur’un ölümü ile ilgili geçtiğimiz Şubat ayında tutuklanan öz amcası ve halasının yargılanmasında karar çıktı. amcaya akrabası olan "çocuğu kasten öldürmek" suçundan müebbet hapis, halaya ise yardım ve delilleri karartmadan ötürü 5 yıl üst sınırından ceza verildi. Amcanın cezası daha sonra suç işlediğinde yaşının küçüklüğü ve suça sürüklenen çocuk kapsamında dikkate alınarak cezası 11 yıla indirildi. Halanın cezası ise iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya düşürüldü ve tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.
Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak
Gündem

Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği projelerle şehri adeta bir şantiye alanına çevirdi. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın göreve gelmesinin ardından kent, tarihi kazılardan yol çalışmalarına, gençlik merkezlerinden şehrin siluetini ortaya çıkaracak yatırımlara kadar merkez ve ilçelerdeki yatırımlarla hizmet görmeye başladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.