Gündem Kiliste 3 ayaklı oğlak görenleri şaşkına çeviriyor

Kilis’te 3 ayaklı oğlak görenleri şaşkına çeviriyor

Kilis’in Polateli ilçesinde bir keçi 3 ayaklı oğlak dünyaya getirdi. Oğlak, bir ayağı eksik olmasına rağmen yürüyerek annesinden süt içmeye gidip gelebiliyor. Ahırda tek başına dolaşabilen sevimli oğlak, görenleri şaşkına çeviriyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Kilis’te 3 ayaklı oğlak görenleri şaşkına çeviriyor
Kilis’te 3 ayaklı oğlak görenleri şaşkına çeviriyor

Kilis’in Polateli ilçesi Dümbüllü Köyünde yaşayan hayvan yetiştiricisi Ahmet Karakaplan, keçisinin 3 ayaklı oğlan dünyaya getirdiğini fark etti. 3 ayaklı oğlağı gördükten şaşkına dönen hayvan yetiştiricisi Karakaplan, sevimli oğlağın sağlık probleminin olmadığını söyledi. 3 ayaklı olmasına rağmen rahatlıkla dolaşabilen sevimli oğlak ise görenleri şaşkına çeviriyor.“İlk defa başımıza böyle bir olay geldi”


Uzun zamandır hayvancılıkla uğraştığını ifade eden Ahmet Karakaplan, keçisinin 3 ayaklı oğlak doğurduğunu belirtti. Karakaplan, sevimli oğlağın sağlık probleminin olmadığını sözlerine ekleyerek, “Uzun zamandan bu yana hayvancılıkla uğraşıyorum. İlk defa başımıza böyle bir olay geldi. Keçimiz dün doğum yaptı. Ahıra gidip baktığımda 3 ayaklı bir oğlak olduğunu gördüm. Oğlağın, herhangi bir sağlık problemi yok. Annesinin sütünü emiyor. Oğlağı satmayı düşünmüyorum. Annesi ile ölene kadar yanında kalacak” diye konuştu.


Öte yandan ahırda tek başına dolaşabilen sevimli oğlak, Karakaplan ailesinin sevinç kaynağı oldu.

70 bin yıl sonra bir ilk: Leonard'ı görüntülemeyi başardılar
FOTOĞRAF 9
Title
Bir Çin uydusu 70 bin yıl sonra ilk defa Dünyanın yakınından geçen Leonard isimli kuyrukluyıldızı görüntülemeyi başardı.
Title
Söz konusu görüntü Çinli teknoloji şirketi Origin Space tarafından fırlatılan küçük bir uydu olan Yangwang 1 tarafından çekildi.
Title
70 bin yıl sonra ilk defa Dünyanın yakınından geçen Leonardın bulunduğu kare aynı zamanda Kuzey Işıklarına da ev sahipliği yaptı.
Title
Leonard en son 70 bin yıl önce iç güneş sisteminde ortaya çıktı. Başka bir deyişle kuyrukluyıldız 70 bin yıllık bir güneş yörüngesinde.
Title
Bu, hiperbolik bir yörüngede olduğu için Leonardın son yörüngesi olacak, yani Leonard Güneşe yaklaşımından sonra güneş sistemini terk edecek.
Title
Leonard, Ocak 2021de astronom Gregory Leonard tarafından keşfedilmiş ve keşfe imza atan bilim insanının adını almıştı.
Title
Leonard muhtemelen son 35 bin yılını güneşe doğru seyahat ederek geçirdi ve 3 Ocakta yıldızımıza en yakın noktaya geldiğinde onu bir daha görmeyeceğiz.
Title
Başka bir deyişle saniyede 71 kilometre hızla ilerleyen Leonard Güneşe en yakın olduğu noktaya, yani günberiye 3 Ocakta ulaşacak.
Title
DÜNYA İÇİN TEHDİT OLUŞTURMUYORBilim insanları kuyrukluyıldızın gezegenimiz için herhangi bir risk taşımadığının altını çiziyor.
70 bin yıl sonra bir ilk: Leonard'ı görüntülemeyi başardılar
Çin uzay aracı 70 bin yıl sora ilk defa dünyanın yakınından geçen kuyrukluyıldız Leonard'ı görüntülemeyi başardı. O anlar merakla bekleyen takipçilere büyük heyecan yaşattı.

Dünyanın ilk çift modlu aracı: Hem otobüs hem tren
FOTOĞRAF 8
Title
Hem karayolunda, hem de demiryolunda kullanılabilen dünyanın ilk çift modlu aracı, Japonyanın Tokushima şehrindeki Kaiyo kasabasında halka açılmaya hazırlanıyor.
Title
DMV isimli araç, bir minibüse benziyor ve yolda normal kauçuk lastiklerle çalışıyor. Ancak bir kavşak noktasına geldiğinde, çelik tekerlekler aracın altından raylara inerek onu etkin bir şekilde bir tren vagonuna dönüştüyor.
Title
DMVleri işleten Asa Sahil Demiryolu şirketinin CEOsu Shigeki Miura; araçların, yerel ulaşım şirketlerinin kâr elde etmek için mücadele ettiği, nüfusu yaşlanan ve küçülen Kaiyo gibi küçük kasabalara yardımcı olabileceğini söyledi.
Title
CEO, Reutersa verdiği demeçte, Bu (DMV) yerel halka otobüs olarak ulaşabilir ve onları demiryoluna da taşıyabilir. Özellikle nüfusu yaşlanan kırsal alanlarda, bunun çok iyi bir toplu taşıma şekli olmasını bekliyoruz. ifadelerini kullandı.
Title
DMV ARAÇLARI NELER SUNUYORAsa Sahil Demiryolu, DMVnin 21 yolcu taşıyabileceğini, demiryolu raylarında 60 kmsa hızla hareket edebileceğini ve halka açık yollarda yaklaşık 100 kmsa hızla gidebileceğini söyledi.
Title
Dizel yakıtla çalışan ve farklı renklerde olan küçük araç filosu, Japonyanın güneyindeki Şikoku adasının kıyılarının bir kısmı boyunca ilerleyecek ve birkaç küçük kasabayı birbirine bağlayacak.
Title
EO Miura; projenin, dünyanın dört bir yanındaki demiryolu hayranlarını, Japonyayı ziyaret etmeye teşvik edeceğini umduğunu söyledi.
Title
Hem otobüs hem tren
Dünyanın ilk çift modlu aracı: Hem otobüs hem tren
Hem karayolunda, hem de demiryolunda gidebilen dünyanın ilk çift modlu aracı, Japonya'da hizmet vermeye başladı. DMV bir minibüse benziyor ve yolda sıradan lastiklerle çalışıyor. Ancak şanzıman söz konusu olduğunda, çelik tekerlekler aracın altından raya iniyor ve onu bir tren kutusuna dönüştürüyor.

Operasyonların 'gizli kahramanı' dedektör köpekler: Hangi eğitimleri alıyorlar?
FOTOĞRAF 20
Title
Emniyet Genel Müdürlüğünün dedektör köpekleri, narkotik, terör ve kaçakçılık suçlarıyla mücadelede polisin başarılı operasyonlarına büyük katkı sağlıyor.
Title
Suçluların yakalanması ve suç delillerinin bulunmasında aktif rol alan dedektör köpekler, Gölbaşındaki Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına bağlı Köpek Eğitim Merkezi (KEM) Şube Müdürlüğünde uzmanlar tarafından sıkı eğitimden geçiriliyor.
Title
Şube müdürlüğünde dedektör köpeklerine narkotik madde arama, kadavra arama, asayiş devriye, çay-tütün arama ve canlı insan arama eğitimleri veriliyor.
Title
KEM Eğitim ve Planlama Büro Amirliği Komiseri Kürşat Samet Özkan, yaptığı açıklamada, görev köpeklerinin üretim, satın alma ve hibe yoluyla temin edildiğini anlattı.
Title
Polis görev köpekleri için sağlıklı, arama-bulma ve oyun oynama güdüsü gelişmiş, uyumlu ve sosyal olanların tercih edildiğini ifade eden Özkan, köpeklerin huyunun dengeli, karakterinin sağlam olması gerektiğini bildirdi.
Title
Özkan, Merkezimizde, Belçika Malinois, Alman Çoban Köpeği, Labrador, Golden, Cocker ve Border Collie cinsi köpekler bulunmaktadır. Köpek Eğitim Merkezinde, bir köpeğin anne sütünden kesildikten sonra eğitimi başlar. 3, 6, 9 ile 12. aylarda yeterlik testine tabi tutulurlar. Testi geçen köpekler, bir sonraki aşama için amacına uygun olarak eğitilmeye devam eder. dedi.
Title
Uyuşturucu, patlayıcı madde ya da diğer branşlara yönelik koku tanıtımının, köpeğin avlanma ve oyun oynama içgüdüsü kullanılarak yapıldığını anlatan Özkan, şunları kaydetti:
Title
Suç ve suçluyla mücadelede kullanılan görev köpeklerimiz, birçok operasyonun gizli kahramanı olmuşlardır. Görev köpeklerimizden daha iyi sonuç veren dedektör henüz yapılamadı. Görev arkadaşlarımız Emniyetimizin göz bebeğidir. Görev köpeği olamayacak derecede yaşlanan ve sağlıkları bozulan köpekler, sorumluluğunu alabilecek ve bakımlarını yapabilecek imkanlara sahip vatandaşımıza hibe olarak verilmektedir.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Operasyonların 'gizli kahramanı' dedektör köpekler: Hangi eğitimleri alıyorlar?
Ankara Emniyet Genel Müdürlüğünün dedektör köpekleri, narkotik, terör ve kaçakçılık suçlarıyla mücadele operasyonlarına büyük katkı sağlıyor. Suçluların yakalanması ve suç delillerinin bulunmasında aktif rol alan dedektör köpekler, uzmanlar tarafından sıkı eğitimden geçiriliyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.