Gündem Mutasyona uğramış koronavirüs Kiliste görüldü

Mutasyona uğramış koronavirüs Kilis'te görüldü

Kilis’te mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen bir kişi, KYK yurduna yerleştirilerek, izole edildi. Son süreçte de 4 kişinin daha ambulansla yurda getirilerek karantina altına alındığı belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Mutasyona uğramış koronavirüs Kiliste görüldü
Mutasyona uğrayan kişi KYK yurdunda karantinaya alındı.

Kilis Valiliğinden yapılan açıklamada, son dönemde İngiltere’deki vaka artışları ile ilişkili olduğu belirtilen mutasyona uğramış olan SARS-CoV-2 virüsü Kilis’te de bir kişi de tespit edildiği duyuruldu. Açıklamada, mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen şahıs, KYK yurduna yerleştirilerek izole edilirken, son süreçte 4 kişinin daha ambulansla yurda getirilerek karantina altına alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi
KORONAVİRÜS
Sağlık Bakanı Koca açıkladı: 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

PCR numunelerinin belli bir kısmına mutasyonlu virüs kiti çalışması yapılmakta

  • Valilik açıklamasında, "Ülkemizde de bu ülkelerden gelmiş kişilerden PCR testi ibraz etmeleri istenilmektedir. Ayrıca mutasyonlu virüsün ülkemizde yayılıp yayılmadığını test etmek için günlük alınmış PCR numunelerinin belli bir kısmına mutasyonlu virüs kiti çalışması yapılmaktadır. Çalışma sonucunda mutasyon şüphesi olan numuneler Ankara Mikrobiyoloji referans laboratuvarına gönderilmektedir. Ülkemizde vaka artışının önüne geçmek için mutasyonlu virüs ile enfekte kişilerin ve temaslılarının tespit edilmesi ve izolasyonlarının sağlanması önem arz etmektedir. Bu kapsamda; İl Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. maddesi gereği Vali Recep Soytürk başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu anılan Kanunun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca, İlimizde mutasyonlu virüs ile enfekte olduğu tespit edilen veya şüpheli olması sebebiyle mutasyonlu virüs test sonucu beklenen kişilerin genel durumları kötü ve müdahaleye ihtiyacı var ise Devlet Hastanesinde, genel durumları iyi ise Valiliğimizce belirlenen KYK yurdunda izole edilmelerine, Mutasyonlu virüs ile enfekte olan vaka ile teması olan kişilerin Valiliğimizce belirlenen KYK yurdunda izolasyon altına alınmasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, karar vermiştir” ifadesine ver verildi.

15 kişide mutasyonlu virüs: İngiltere'den girişler durduruldu
KORONAVİRÜS
15 kişide mutasyonlu virüs: İngiltere'den girişler durduruldu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.