Gündem Pakistanın Ankara Büyükelçisi Gazi Keşmire desteği için Türkiyeye minnettarız

Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Gazi: Keşmir'e desteği için Türkiye'ye minnettarız

Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Gazi, ülkesinin Türkiye'ye Keşmir davasına verdiği kararlı destek için minnettar olduğunu belirterek "İşgal altındaki Keşmir halkının kendi kaderlerini belirleme düşlerinin gerçekleşeceği gün uzak değildir" dedi.

Haber Merkezi AA
Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Seccad Gazi
Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Seccad Gazi

Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Seccad Gazi, "Pakistan halkı, Türkiye halkına Keşmir'in haklı davasına verdiği kararlı desteği için minnettardır." dedi.

Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) iş birliğinde "Keşmir Dayanışma Günü" düzenlendi. Başkentte bir otelde düzenlenen etkinliğe Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdür Vekili Büyükelçi Hakan Tekin, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Seccad Gazi, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Genel Başkanı Recai Kutan, çok sayıda diplomatik misyon şefi, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile davetliler katıldı.

Kur'an okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Büyükelçi Gazi, Cammu ve Keşmir anlaşmazlığının Müslüman ümmetinin karşılaştığı en büyük mücadelelerden birisi olmaya devam ettiğini söyledi.

Gazi, Keşmirlilerin aşırı ve orantısız güç kullanımına, tecavüzlere ve cinsel saldırılara, işkenceye, gözaltında meydana gelen kayıplara, bitmeyen sokağa çıkma yasaklarına, ev hapsine ve toplu insanlık dışı ve aşağılayıcı cezalara katlanmaya devam ettiğini dile getirdi.

"Desteklerinizi hiçbir zaman unutmayacağız"

Türkiye'nin bu konudaki desteğine değinen Gazi, şunları söyledi:

  • "Pakistan halkı, dünyadaki Keşmirliler, Müslüman ümmetinin üyeleri ve dahası vicdanı olan herkes Türkiye halkına Keşmir halkının haklı davasına verdiği açık, kararlı ve benzersiz destek için gerçekten minnettardır. Türkiye, Cammu ve Keşmir üzerindeki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Temas Grubunun önemli bir üyesi olarak bu bakımdan önemli bir rol oynamaktadır. Sizin desteklerinizi hiçbir zaman unutmayacağız. İnşallah gösterilen bu çabalarla ve dualarınızla işgal altındaki Cammu ve Keşmir halkının kendi kaderlerini belirleme hakkını kullanma konusundaki düşlerinin gerçekleşeceği gün çok uzak değildir."

Karamollaoğlu ise her yıl hatırlanan "Keşmir" sorunu konusunda, "Artık İslam ümmeti, Keşmir'in bağımsızlık gününü kutlamalıdır." ifadesini kullandı.

Problemi hisseden ülkelerin bir araya gelerek fikir birliği etmesi gerektiğini kaydeden Karamollaoğlu, "Batı alemi bu problemi, Müslümanların bir problemi olduğu için çözmez." dedi. Karamollaoğlu şunları dile getirdi:

"Ümitsiz hiçbir dava yaşamaz. İnşallah bu toplantılar daha uzun zaman yapılmaz. Biz de Keşmir'in bağımsızlığını kutlarız. Bu konudaki sorumluluğumuzu unutmayalım. Bir mücadeleyi Filistinliler gibi bu kadar uzun süre devam ettirmek sebat gerektirir."

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç da İslam dünyasının "derlenip toparlanacağı" aşamada olduğunu söyledi.

"Niyazımız gayretli çalışmalarımızdır." ifadesini kullanan Malkoç, Türkiye'nin insan hakları ihlallerini gündeme taşıdığını belirterek, "İslam alemi zayıf ve güçsüz değildir, dağınıktır. Çünkü zulüm hiçbir zaman payidar olmaz. Adaletin sesi sonunda galip gelecektir." diye konuştu.

"İslam ümmetinin meselesi"

ESAM Genel Başkanı Kutan da yaptığı konuşmada, insanlık tarihinin son iki yüzyılında Batı medeniyetinin hakimiyetinin yaşandığını savundu.

İslam coğrafyasının büyük bölümünün Batılılar tarafından işgal edildiğini ileri süren Kutan, "Bunun sebebi kaba kuvveti ve menfaati hak sebebi sayan anlayıştır." dedi.

Hindistan ve Pakistan arasında Keşmir sorununun temelinde dış güçlerin "süreci kaşıması" olduğunu söyleyen Kutan, şöyle konuştu:

"Keşmir meselesi İslam ümmetinin meselesidir. Çözüm, Müslüman topluluklarının temsilcilerinin yeni adil bir dünya düzenini kurmalarıdır. Kendi inanç ve değer ölçülerimiz ve kendi medeniyetimizi ihya etmektir."

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, emperyalizmin, sömürdüğü ülkelerde kriz alanları bıraktığını kaydetti. Yalçın, on binlerce insanın ölümünün asıl kaynağının bu kriz alanları olduğunu ifade ederek, "Keşmir'in 70 yıllık yarası kanamaya devam etmektedir. Keşmir 'Azad' oluncaya kadar da sürecektir." diye konuştu.

"Adalet çağrılarına icabet etmek boynumuzun borcudur"

Keşmir'in sesinin vicdanlarda aksetmediğini belirten Yalçın, "Adalet çağrılarına icabet etmek boynumuzun borcudur. Bizler Anadolu'da yedi düvele karşı mücadele verirken Pakistanlı kardeşlerimiz ilk yardım edenlerden olmuştur. Keşmir'e sahip çıkmak bir vefa meselemizdir." dedi.

Konuya ilişkin sinevizyon gösterilerinin yapıldığı programda davetliler ayrıca Pakistan mutfağından lezzetleri tatma fırsatı buldu.

AK Parti'den yargıya ilişkin yeni kanun teklifi
GÜNDEM
AK Parti'den yargıya ilişkin yeni kanun teklifi

Akar: Geniş çaplı heyet sabahtan itibaren vazifesine başladı
GÜNDEM
Akar: Geniş çaplı heyet sabahtan itibaren vazifesine başladı
611e yükseldi

611'e yükseldi

​Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı.
Şehitler uğurlandı

Şehitler uğurlandı

​Barış Pınarı şehitlerinin naaşları memleketlerine gönderildi.
PKK yinesivilleri vurdu

PKK yine
sivilleri vurdu

Düzenlenen saldırılarda 6 kişi şehit oldu 15 sivil yaralandı.
Rejim kılığına girdiler

Rejim kılığına girdiler

​Münbiç cephesinde kara propaganda savaşı yaşanıyor.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat partililer yaptırımları yeterli bulmadı.
'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

​Deprem uzmanları İstanbul'da bir araya geldi.
HDP'li vekilden polise tehdit

HDP'li vekilden polise tehdit

​'Çok kötü sonuçlar oluşur, farklı eylemler olabilir'.
İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

​Adrese teslim 1 milyon TL'lik alımla araç kiralandı, 140 araç daha yolda.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

Dünyaya duyurdular

Dünyaya duyurdular

Türk Konseyinden Barış Pınarı Harekatı'na tam destek.
ABD Münbiç'ten çekildi

ABD Münbiç'ten çekildi

​DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü, açıklamalarda bulundu.
Çifte standart

Çifte standart

Türkiye'ye karşı ambargo yarışına giren AB ülkeleri Ortadoğu'da kanlı operasyonlara silah yığıyor.
Skandal karar:<br>Soruşturma başlattılar

Skandal karar:
Soruşturma başlattılar

​Millilerin 'asker selamı'nı hazmedemediler.
Yeni 'yatırımcı' arıyor

Yeni 'yatırımcı' arıyor

Jet Fadıl'ın 2 bin 443 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
Kızına<br>seslenirken fenalaştı

Kızına
seslenirken fenalaştı

HDP önündeki eylemde aile sayısı 55 oldu.​
Öğrencilerden Mehmetçik'e destek: Dualarımızla yanınızdayız
Dünya

Öğrencilerden Mehmetçik'e destek: Dualarımızla yanınızdayız

Türkiye'nin terör koridorunu yok etmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na İstanbul'da özel bir kurumda eğitim gören kız öğrencilerden destek geldi. Öğrenciler hazırladıkları pankartlarda, "Askerlerimizin başarı dolu tarihine bir zafer daha ekleniyor, Mehmetçiklerimiz duarlarımızla yanınızdayız" gibi ifadelere yer verdi. Mehmetçik'e bir destek de Elazığ’dan geldi ortaokul öğrencileri düzenledikleri futbol turnuvasından elde ettikleri geliri Mehmetçik Vakfı'na bağışladı.
Suriye'de savaşan Güney Afrikalı Osmanlı pilotunun mezarı onarıldı
Hayat

Suriye'de savaşan Güney Afrikalı Osmanlı pilotunun mezarı onarıldı

Birinci Dünya Savaşı'nda Suriye'de savaşan, Erzurumlu Ebubekir Efendi'nin torunu olan Osmanlı pilotu Rüştü Ataullah Bey'in Güney Afrika'daki mezarı restore edildi. Restorasyon sonrası Ataullah Bey'in kabrinde aile yakınları ve pilot Rüştü Bey'in hayattaki tek oğlu Ahmet Kemal Ataullah'ın da katıldığı anma töreni düzenlendi.
İletişim Başkanı Altun AFP'ye Barış Pınarı ile ilgili açıklamalarda bulundu: Dünya çabalarımızı desteklese de desteklemese de sürdüreceğiz
Dünya

İletişim Başkanı Altun AFP'ye Barış Pınarı ile ilgili açıklamalarda bulundu: Dünya çabalarımızı desteklese de desteklemese de sürdüreceğiz

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin Fransız AFP haber ajansına açıklamalarda bulundu. Altun, Türkiye'nin tüm terör örgütleriyle mücadelesini, dünya çabaları desteklese de desteklemese de sürdüreceğini vurgulayarak, "Tüm tarafları taraflı ve yalan haberleri bir kenara bırakarak Türkiye’nin küresel terör karşısında bir dalgakıran olduğunu görmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.