GündemRus ajanı zehirleyenmadde Rus menşeili

Rus ajanı zehirleyen madde Rus menşeili

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği'ne atanan Chilcott, eski Rus Ajanı Skripal ve kızının 4 Mart’ta Londra’da zehirlenmesini gündemine alan Chilcott, “Noviçok adı verilen bir sinir gazıyla zehirlendiler. Noviçok, dünyada sadece Rusya’da üretiliyor” dedi.

Hüseyin LikoğluYeni Şafak
​Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott
​Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott

Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye’ye atanması sonrasında Ankara’da bir grup gazeteciyle buluştu. Chilcott’un gündeminde eski Rus Ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın 4 Mart’ta Londra’da zehirlenmesi vardı. Chilcott, eski ajan ve kızını zehirleyen sinir gazının dünyada sadece Rusya’da üretildiğine dikkat çekti. Chilcott, dün Türk Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret ederek Rusya’nın saldırılarına karşı dayanışma talep etti.

Sergey Skripal

NOVİÇOK'UN MENŞEİ RUSYA

Richard Moore’un görevinin sona ermesinin ardından İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği'ne atanan Chilcott, zehirlenme vakasının İngiltere’nin merkezi denilecek bir yerde olmasının “son derece endişe verici” olduğunu vurgularken, “Skripal ve kızı, Noviçok adı verilen bir sinir gazıyla zehirlendiler. Noviçok, dünyada sadece Rusya’da üretiliyor. Bir tek Rusya’da üretildiği için bu sinir gazının nereden geldiği çok açık” bilgisini verdi.

AÇIKLAMA İÇİN SÜRE TANINDI

Dominick Chilcott, Rusya’nın Londra Büyükelçisinin önceki gün Dışişleri Bakanlığına çağrılarak dün gece yarısına kadar bir açıklama yapılması için süre verildiğini hatırlattı. Chilcott, “Eğer Rusya’dan bir açıklama olmazsa biz Birleşik Krallık olarak diyeceğiz ki, bu suikast girişimi Rusya tarafından kontrolü üstlenilmiş, kimyasal silah kullanılarak uluslararası kanunlara karşı yapılmış bir cinayet girişimidir” diye konuştu.

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı
Gündem

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde dur ihtarına uymayan aracı kovalayan polis ekipleri ile kaçan zanlılar arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada kullandıkları silahın kurşunun bitmesi üzerine şüpheliler silahı bırakıp dağlık alanda izlerini kaybettirdi.
Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman
Gündem

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman

2008 - 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevi yapan Oda TV Yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk’ün yazdıkları kan dondurdu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın "Vatan, millet, din ve bayrak uğruna hayatlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerini minnetle yâd ediyoruz…" ifadesini hazmedemeyen Ertürk, Akar’ın “din uğruna” ifadelerine muhalefet edeyim derken içindeki İslam hazımsızlığını da ortaya çıkardı. Oda TV yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk bununla da kalmadı, “Karşımızda bize direnç gösterenler de toprak bütünlüğümüze tehdit teşkil edenler de Müslüman” diyerek Marksist örgüt PKK'lıları da Müslüman ilan etti.
Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı
Dünya

Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı

TSK tarafından Afrin kırsalında yaralı olarak yakalanan 17 yaşındaki Suriye uyruklu terörist, örgütün küçük yaştaki çocukları nasıl kullandığını ve yapılan hain planları anlattı. Tutuklu A.S.T'nin ifadesinden, "Biz Menbiç'te eğitime devam ederken Zeytin Dalı operasyonu başladı, operasyon başlayınca eğitimi durdurdular, eğitim gören toplamda 80 kişiyi Afrin'de bulunan YPG militanlarına destek olmak maksadıyla gönderdiler" dedi.
Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu
Ekonomi

Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu

'Çiftlik Bank'tan aldığım 200 bin lirayı devlete iade etmek istiyorum' diyen iş adamı Fatih Yalçınkaya parayı iade etti, ancak başı dertten kurtulmadı. Bu sefer de Çiftlik Bank alacaklısı olduğunu iddia eden bir avukat makineye haciz koydurdu. Yaşananlar üzerine Yalçınkaya ise makineyi satması halinde tüm parasını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını açıkladı.
'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum
Hayat

'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum

'Mehmed: Bir Cihan Fatihi' dizisinin ilk bölümde reytinglerde üçüncü sırada yer almasını yorumlayan başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu, "Önümüzdeki bölümlere bakacağız" dedi.