Gündem Silivride 15 Temmuz nöbeti

Silivri'de '15 Temmuz' nöbeti

Darbe girişiminin İstanbul'daki ana davası Silivri'de devam ediyor. İlk duruşmada boş kalan meydan, bugün milletvekilleri, gaziler, gazeteciler ve vatandaşlar tarafından dolduruldu. Salonun önünden duruşmayı bekleyenler vatandaşlara 'davayı takip' çağrısı yaptı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Silivride 15 Temmuz nöbeti
Silivri'ye akın eden vatandaşlar, 'Game over FETÖ', 'Tankınız topunuz vardı ama şerefiniz yoktu' gibi dövizler taşıyor.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul ana davası Silivri’deki duruşma salonunda başladı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu iddianamede, 6’sı general, 15’i tutuklu 24 sanık için 92’şer kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

İlk duruşmaya sadece şehitlerin yakınları ve gazilerin katıldığı görülürken, bugün çok sayıda vatandaşın Silivri'ye akın ettiği görüldü. Salonun önünden duruşmayı bekleyenler vatandaşlara 'davayı takip' çağrısı yaptı.

AK Partili Turan'dan çağrı

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Silivri'den verdiği mesajda, "Unutmak pusudur. 'u unutmadık. Unutturmayacağız. Şehit ailelerimiz ve Gazilerimizle Silivri'de duruşma saatini bekliyoruz" çağrısı yaptı.

15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı'nda darbecilerin tanklarının önün yatan Metin Doğan da Ömer Halisdemir pankartıyla Silivri'de.
15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı'nda darbecilerin tanklarının önün yatan Metin Doğan da Ömer Halisdemir pankartıyla Silivri'de.

Silivri'ye gelenler, 'Game over FETÖ', 'Tankınız topunuz vardı ama şerefiniz yoktu', 'İdam size çok yakışacak', '1 dolarlık satılık köpekler' ifadelerinin yer aldığı dövizler taşıyor.

Nöbet yeri boş kaldı
GÜNDEM
Nöbet yeri boş kaldı

'Katil' tartışmasıyla başlamıştı

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki ana dava “Katiller” tartışmasıyla başlamıştı. Müşteki avukatı Mehmet Can Erdündar sanıklar için “Katiller” deyince Mahkeme Başkanı “Sanıkları itham edemezsiniz” diye uyardı. Yaşananlar tepki çekti.

Katil tartışması
GÜNDEM
Katil tartışması

Aile Bakanı da Silivri'de

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da Silivri'de FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul ana davasını takip etmek için orada bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ana darbe davasına ilişkin, "Bir tiyatro oynanıyor, bir tiyatro sahnesi gibi. Sanki TBMM'yi bombalayanlar onlar değilmiş gibi, sanki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, Gölbaşı Özel Harekat Merkezini bombalayanlar onlar değilmiş gibi davranılıyor. İçeride darbecilerin halini görmek... Gerçekten büyük bir tiyatro yaşanıyor içeride. Yüce Türk adaleti, inşallah hak ettikleri cezayı onlara verecektir." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya

Bakan Kaya, 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın yargılandığı ana darbe davasını izlemek ve şehit yakınları ile gazilere destek vermek için, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi.

Duruşmaya ara verilmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Kaya, bakanlık olarak her zaman şehit yakınlarının, gazilerin yanında olduklarını belirtti.

Bugün de şehit yakınlarına destek olmak için Silivri'ye geldiklerini ifade eden Kaya, "Onlar için hizmet etmek bizim için büyük bir şeref, büyük bir gurur." dedi.

Hain darbe teşebbüsünün, ülkeye karşı yapılmış çok alçakça bir girişim, milletin iradesine karşı yapılmış büyük bir kalkışma olduğunu dile getiren Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla aziz milletin bu darbe girişimini geri püskürttüğünü ama bu alçak, hain darbecilerin adalet önünde hesap vereceğini, hak ettikleri cezayı alacaklarını söyledi.

FETÖ'nün İstanbul'daki
FOTOĞRAF 9
Title
Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın yargılandığı İstanbul'daki ana darbe davasının ilk duruşması başladı.
Title
FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında yakınları şehit ve gazi olan vatandaşlar da duruşma salonunun önüne ellerinde Türk bayraklarıyla geldi.
Title
15 Temmuz Derneği üyeleri, şehit yakınları ve gazilerle birlikte davayı izlemek için Silivri'ye geldi.
Title
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın yargılandığı ana darbe davasını izlemek ve şehit yakınları ile gazilere destek vermek için, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi
Title
Davayı izlemeye gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, gazetecilere açıklama yaptı.
Title
15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanında tankların altına yatarak simge haline gelen Metin Doğan da ana darbe davasını izlemek için Silivri'ye geldi.
Title
15 Temmuz Derneği üyeleri, şehit yakınları ve gazilerle birlikte davayı izlemek için Silivri'ye geldi.
Title
Bu arada davanın bir numaralı sanığı olan terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’i temsilen bir kukla, boynuna ip bağlanarak direğe asıldı. Gruptakiler bu sırada idam şeklinde slogan attı
Title
FETÖ'nün İstanbul'daki ana darbe davası
FETÖ'nün İstanbul'daki "ana darbe" davası
Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın yargılandığı İstanbul'daki ana darbe davasının ilk duruşması başladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşında yapılan binadaki salonda görülen duruşmaya 12 tutuklu sanık katıldı.


Büyük bir tiyatro yaşanıyor içeride

Mahkeme salonunda duruşmayı izlediğini anlatan Kaya, "Bir tiyatro oynanıyor, bir tiyatro sahnesi gibi. Sanki TBMM'yi bombalayanlar onlar değilmiş gibi, sanki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi'ni bombalayanlar onlar değilmiş gibi davranılıyor. İçeride darbecilerin halini görmek... Gerçekten büyük bir tiyatro yaşanıyor içeride. Yüce Türk adaleti, inşallah hak ettikleri cezayı onlara verecektir." diye konuştu.

Devlet ve hükümet olarak, şehit yakınlarının yanında olduklarını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Şehitlerimizin aziz emanetlerine çıkmak bizim için bir gurur vesilesi. Silivri uzak bir yer. Bakanlık olarak buraya ring seferler koyduk, şehit yakınları, gaziler, müştekiler ve davayı izlemek isteyenlere her türlü hizmeti sunacağız. Ayrıca avukatlarımız burada. Onlar da davayı yakından takip ediyor. Bu millet, bu hain darbe girişimini geriye püskürttü, bu hain darbeciler adalet önünde en ağır cezayı alacaklar. Milletimiz müsterih olsun."

  • Bakan Kaya, açıklamasının ardından şehit yakınları ve gazilerle sohbet ederek, taleplerini dinledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından hazırlanan 351 sayfalık iddianamede, İstanbul genelinde şehit edilen 89 kişi ''maktul'' sıfatıyla, olay tarihinde kaçırılmaya teşebbüs edilen 15 Temmuz'da 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Harp Okulu Komutanı olan Mesut Özel, Deniz Harp Akademisi Komutanı Tayyar Ertem ve eşi Emel Ertem ile Harp Akademileri Komutanı Tahir Bekircioğlu "müşteki", aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu 89 kişi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, Doğan Şirketler Grubu Holding, Digitürk Genel Müdürlüğü, Casper Bilgisayarlar Sistemi Anonim Şirketi de ''suçtan zarar görenler'' sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, davanın "1" numaralı sanığı FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yanı sıra, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Albay Ahmet Zeki Gerehan, Kurmay Albay Onur Özden, Kurmay Albay Rıfkı Keser, Kurmay Albay Uzay Şahin, Kurmay Yarbay İrfan Arat, Kurmay Yarbay Engin Durmaz ve Kurmay Binbaşı Mehmet Murat Çelebioğlu, hakkında yakalama kararı bulunan firari sanık olarak geçiyor.

Davada, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Yüksel Durak, Kurmay Albay Ahmet Gümüş, Kurmay Albay Mehmet Kapan, Kurmay Albay Muzaffer Düzenli, Kurmay Albay Müslüm Kaya, Kurmay Albay Nebi Gazneli, Kurmay Albay Ömer Faruk Özköse, Kurmay Albay Sadık Cebeci, Kurmay Yarbay Şakir Çınar, Kurmay Yarbay Fatih Karakaya ve Kurmay Binbaşı Murat Yanık, tutuklu olarak bulunuyor.

İstenen cezalar

İddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkında, "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme", "tasarlayarak bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle kasten öldürme", "cebir kullanarak, silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya teşebbüs etme, "cebir kullanmak suretiyle gece vakti, silahla, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ve birden fazla kişi tarafından birlikte konut dokunulmazlığını ihlal etme", "silahlı terör örgütü kurmak", "kara ulaşım araçlarının alıkonulması", "hava ulaşım araçlarının alıkonulması", "gece vakti, cebir kullanmak suretiyle, silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle iş yeri dokunulmazlığını ihlal", "haberleşmenin engellenmesi", "iş yeri dokunulmazlığını ihlal", "silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" ile "silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi'' suçlarından 92 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 56 yıldan 174 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıklar Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Muzaffer Düzenli, Uzay Şahin, Onur Özden, Ahmet Zeki Gerehan, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Murat Yanık'ın da aynı suçlardan ayrı ayrı 92 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 56 yıldan 174 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Engin Durmaz, Mehmet Kapan ve Fatih Karakaya hakkında 47 kez, Sadık Cebeci hakkında 17 kez, Nebi Gazneli, Müslüm Kaya hakkında 6 kez, Şakir Çınar, Rıfkı Keser, İrfan Arat, Ömer Faruk Özköse, Ahmet Gümüş, Erdal Öztürk ve Yüksel Durak hakkında ise üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan on beşer yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.