Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem TSK harekete geçti Ağır cezalar masada

TSK harekete geçti: Ağır cezalar masada

Son dönemlerde özellikle akıllı telefonlar vasıtasıyla yayılan görüntülere ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri kendi iç bünyesinde çok önemli adımlar atsa da bu tür olayların önüne geçemiyor. Uzmanlar, bu akıllı telefonları üzerinden sıkıntılı paylaşımlarda bulunanların subay sınıfından ziyade, özellikle uzman ve uzman erbaşlar olduğuna dikkati çekerek, önümüzdeki günlerde TSK'nın daha ağır yaptırımlar uygulayabileceğine işaret etti. Öte yandan yenisafak.com'un güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre Sedat Peker ile ilgili çekilen videoya ilişkin de soruşturma başlatıldı.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
TSKda akıllı telefon kullanımı - Askerlere Sedat Peker emri
Askerlerin kullandıkları akıllı telefonlarda sosyal medyayı etkin kullanmaları ciddi güvenlik risklerini beraberinde getiriyor.

FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz'daki hain kalkışmasının ardından yaşadığı sıkıntılı süreçleri kısa sürede geride bırakan ve bu süreçte çok önemli terör operasyonlarına, harekatlara,tatbikatlara imza atan Türk Silahlı Kuvvetleri, askerlerin akıllı telefon kullanımları konusunda daha sert tedbirler almanın arifesinde.

Askerlerin yasak olmasına rağmen şahsi akıllı telefonlarını birlik içerisinde ya da operasyon sırasında oldukça rahat bir şekilde kullanmaları bir dizi 'güvenlik' sorununu da beraberinde getiriyor.

Operasyon sırasında yer bildirimi yapan, sınır ötesindeki çok hassas bir noktada görevliyken çevreleri ve üzerilerindeki mühimmatlarla fotoğraf çektirip bunu sosyal medya hesaplarına yükleyen askerleri yeni dönemde zor günler bekliyor.

Soruşturma başlatıldı

Son olarak sosyal medyada yayınlanan bir görüntü bu konudaki hassasiyeti bir kez daha gündeme taşıdı. Görüntülerde, bir çavuşun, askerlere, "Devler gelir devler gider, tek dev kalır Sedat Peker. Yürüyüş kararı sayılacak. Say!" sözleriyle emir verdiği görülürken, grup içindeki bir askerin, Sedat Peker için, "Bir umuttur yaşamak reis" ifadelerini kullandığı fark ediliyor.

Yenisafak.com'un güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre söz konusu görüntüde yaşananlarla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatıldı.

Kışlada akıllı telefon iç güvenliği tehlikeye sokuyor

Sosyal medya konusunda yazdığı kitaplarla bilinen Doç. Dr. Levent Eraslan, askerlerin 'dikkatsiz-kural dışı' bir şekilde akıllı telefon kullanması halinde neler olabileceğini ve TSK'nın bunun önüne nasıl geçebileceğini anlattı.

Ordu mensubu isimlerin çektiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaşması farklı sorunları da beraberinde getirdi.
Ordu mensubu isimlerin çektiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaşması farklı sorunları da beraberinde getirdi.

Sosyal medya paylaşımlarının askeri bilgilerin kolaylıkla elde edildiği bir istihbarat kaynağı haline geldiğine işaret eden Eraslan, şöyle devam etti:

Sosyal medya üzerinden paylaşımlar tüm dünya ordularının başında büyük bir tehlike. Böylesine büyük bir alanda özellikle bazı meslek gruplarının çok daha dikkatli olması gerekiyor. Kolluk kuvvetleri de bu grubun içinde.

Yasaklamak tek başına bir çözüm değil. Bünyenize aldığınız askerleri ilk günden itibaren eğiteceksiniz. TSK içerisinde bu konuda önemli adımlar atıldı, atılmaya da devam ediyor. Bu eğitimlerin artması da gündeme gelebilir.

Eğitimin ardından yaptırım konusu daha sık konuşulacaktır. Eğer çözüm üretilemezse o zaman yaptırımlar devreye girer ve ağır cezalar masaya gelir.

Dünyada bu konuda en sert ülkenin Rusya olduğu bilgisini paylaşan Eraslan, "Belki bizim de bir süre sonra akıllı telefonları tamamen kaldırıp 'kör' olarak tabir edilen eski telefonlara geçmemiz gündem olabilir. Bu noktada 'sıfır akıllı telefon' prensibi uygulanabilir. Ama öncelik, askerlerin eğitime tabi tutularak yaptıklarının ne denli ciddi sonuçlar doğurabileceğini onlara göstermek olmalı" şeklinde konuştu.

Selfie iç güvenlik tehdidi oldu
GÜNDEM
Selfie iç güvenlik tehdidi oldu
Abone Ol Google News
Zeytinburnu'nda boşaltılan 5 katlı bina çöktü: Yıkılma anı kamerada
Gündem

Zeytinburnu'nda boşaltılan 5 katlı bina çöktü: Yıkılma anı kamerada

İstanbul Zeytinburnu'nda daha önce boşaltılan 5 katlı bina çöktü. Bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. İlk bilgilere göre, ölen ya da yaralanan yok. Mahalle sakinlerinden Kadir Yılmaz, "Sesi duyunca kaçalım dedim, o anda bina yıkıldı. Tamamen boştu, yaralanan olmadı" dedi. Binada dün geceye kadar vatandaşların oturduğu ancak gece saatlerinde kolonlardan çatlama sesi gelmesiyle apartman sakinlerinin tahliye edildiği öğrenildi. Binanın yıkılma anı ise cep telefonu kamerasına yansıdı.
Bill Gates eşine 1.8 milyar dolarlık hisse devretti: Zenginler listesinde 13 basamak düşecek
Dünya

Bill Gates eşine 1.8 milyar dolarlık hisse devretti: Zenginler listesinde 13 basamak düşecek

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti. Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17’nci sıraya düşmesi bekleniyor.
'Yapışmaz' özellikteki tava ve tencereler yüksek ısıda zararlı gazlar yayıyor
Hayat

'Yapışmaz' özellikteki tava ve tencereler yüksek ısıda zararlı gazlar yayıyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Yıldız, alüminyum ya da demir üzerine yapılan kaplama ile 'yapışmaz' özellikte tava ve tencereler üretildiğini belirterek, bu ürünlerin yüksek ısıya ulaşmalarıyla zararlı gazların açığa çıktığına dikkat çekti. Bu gazların alerjik bünyeleri daha çok etkileyerek görmede bulanıklaşma, solunum güçlüğü, ateş ve öksürük gibi sıkıntılar oluşturabileceğini söyleyen Yıldız, alüminyum üzerine kaplamaların ise Alzheimer hastalığı açısından risk taşıdığını kaydetti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.