GündemTürk polisi DEAŞı böyle çözüyor İtiraf, deşifre, operasyon

Türk polisi DEAŞ'ı böyle çözüyor: İtiraf, deşifre, operasyon

Terör örgütü DEAŞ’ın uyuyan hücrelerine yönelik çökertme operasyonları aralıksız devam ederken, güvenlik güçleri eylem teşebbüslerine karşı da sürekli teyakkuzda. Emniyet sorgularındaki seri çözülmeler, DEAŞ’lıların itirafı ve kripto yapının deşifresi, nokta atışı operasyonları beraberinde getiriyor.

Hamdi KoçoğluYeni Şafak
Düğmeye ilk basan Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyeti olurken, uyuyan hücreleri tespit etmek için başlayan operasyonlar, diğer illere uzandı.
Düğmeye ilk basan Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyeti olurken, uyuyan hücreleri tespit etmek için başlayan operasyonlar, diğer illere uzandı.

Terör örgütü DEAŞ’a kritik darbe vuran operasyonların ilk adımı, Suriye ve Irak’ta çöküşü yaşayan örgütün, bazı militanlarını Türkiye’ye göndermeye çalıştığı istihbaratı üzerine başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü, terör ele geçirilen ve gizli tutulan son istihbari bilgileri tüm illere gönderdi. Düğmeye ilk basan Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyeti olurken, uyuyan hücreleri tespit etmek için başlayan operasyonlar, diğer illere uzandı.

KRİPTO MASKESİ DÜŞTÜ

Türk polisinin terör örgütleri ile mücadele noktasında geliştirdiği yöntemler, örgüt hücrelerinin daha hızlı ortaya çıkarılmasını sağlıyor. Mücadelenin aralıksız süreceğini ve her an teyakkuzda olduklarını belirten güvenlik kaynakları, DEAŞ’ın son hamleleri ile ilgili şu bilgileri verdi. Operasyonlarda yakalanan DEAŞ’lıların birçoğunun suç kaydı çıkmaması örgütün bir taktiği. Eylemde kullanılacak olan teröristlerin özellikle sabıka kayıtlarının olmamasına dikkat ediliyor. Bu taktik ile polisin işini zorlaştırmaya çalışan terör örgütü, kripto militanları sahaya sürüyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNU OLANLAR SEÇİLİYOR

Güvenlik güçleri irtibata geçtikleri hücre evlerinden ve istihbarat raporlarından çözülmeyi sağlıyor. DEAŞ’ın son yöntemlerinden birisi de, eylemlerde kullanılacak olan teröristlerin, üniversite mezunu veya okuyor olması. Bu yolla, militanlar güvenlik kontrollerinde öğrenci kartını gösterebiliyor. Üniversite mezunu olanlar ise sabıkaları temiz olduğu için iş bulmaya geldiğini söylüyor. Bunun son örneği olan Reina’da 39 kişiyi katleden ve kıskıvrak yakalanan Abdulkadir Masharipov üniversite mezunuydu.

SORGUDA ÇÖZÜLÜYORLAR

İtiraflar, güvenlik güçlerinin yeni hücreleri ortaya çıkarmasına olanak sağlarken, aranması olmayanlarıntespitini kolaylaştırıyor. Reina katilinin yakalanması DEAŞ’ın en az 20 uyuyan hücresinin deşifresini ve büyük eylemlerin önüne geçilmesini sağlamıştı. Bayrampaşa’da sağ olarak yakalanan DEAŞ’lının sorgusunun ardından 2 kritik hücre daha tespit edilmiş ve operasyon düzenlenmişti. Operasyonların başarısında Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Büyük İstanbul Otogarı’nda kurulan 'Risk Analiz' odalarının büyük katkısı oldu.

  • TOPYEKÛN MÜCADELE
  • İstanbul Terör Polisi, Bayrampaşa’da önlenen eylem girişiminin ardından, yeni hücre evleri tespit etti ve baskınlar yaptı. Suriye ve Irak’a geçmeye çalışan yabancı militanlara da operasyonlar sürüyor. İzmir'de ise 28 Ekim’den bu yana 32 DEAŞ’lı gözaltına aldı. Teröristler arasında DEAŞ saflarında ‘Bixi’ makineli tüfek kullanan, infazlarda görev yapan, yanında bomba patlayınca sağ elini bileğinden kaybeden, bacağından ağır yaralanan Suriye uyruklu 17 yaşındaki M.S. de yer aldı. M.S.’nin, iyileştikten sonra Avrupa’ya kaçmak için İzmir’e geldiği, burada gizlendiği Suriyelilere ait evde yakalandığı belirtildi. Ankara'da ise 250 adrese baskın düzenlendi ve 220 şüpheli gözaltına alındı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Çiftçinin maliyeti 15 bin TL düşecek
Ekonomi

Çiftçinin maliyeti 15 bin TL düşecek

Türkiye’nin pek çok bölgesinde çiftçilere devlet tarafından mazot desteği sağlanıyor. Çiftçiler, üretim yaptıkları süre boyunca mazot desteği yardımı alabilme olanağına sahip oluyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kapsamda çiftçilere güzel haberi verdi ve 23 Şubat 2018’den itibaren mazot maliyetinin yarısının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. Böylelikle çiftçinin yıllık 30 bin TL’yi bulan mazot maliyeti 15 bin TL’ye kadar inmiş olacak.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı