Gündem Türkmenlerden Üç şehire destek

Türkmenlerden ‘Üç şehir’e destek

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Cerablus-Azez arasında 100’er bin nüfuslu 3 şehir teklifine Suriye Türkmen Cephesi’nden de destek geldi. Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, “En başından beri böyle bir isteğimiz var. En azından kamplarda yaşayanlar ve Suriye’den yeni gelecek olan kardeşlerimizin barınabileceği şehirler kurulmalı” dedi.

Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Başbakan Ahmet Davutoğlu önceki gün, AB'ye Suriyeli mülteciler için tarihi bir teklifte bulundu. Cerablus-Azez arasında 100 bin nüfuslu 3 şehir kurulmasını isteyen Davutoğlu, “Van depreminde kurduk. Maliyeti AB üstlenecek, inşasını biz yapacağız. Türkiye'de toplama kampları gibi birşeyi kabul etmeyiz” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 3 şehir önerisine Suriye Türkmenlerinden destek geldi. Suriyeli Türkmenlerin en başından beri bu yönde bir isteklerinin bulunduğunu anlatan Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, “En azından kamplarda yaşayanlar ve Suriye'den yeni gelecek olan kardeşlerimizin barınabileceği şehirler kurulmalı” dedi. Mustafa, Güvenli bölgeyi de bu sonuçların oluşması için talep ettiklerini anlattı.

İNSANLIK DRAMI YAŞANMIŞTI

Suriye Türkmenleri'nin Tel Abyad'da yaşadığı insanlık dramını hatırlatan Mustafa, “DAEŞ'ten temizlenen bölge, bir başta terör örgütü PYD'nin kontrolüne geçmişti. Bölgede Suriyeli Türkmenlere yönelik yaşanan etnik temizlik herkesin bildiği bir gerçek. Biz böyle durumların yeniden yaşanmaması için güvenli bölge olsun istedik” şeklinde konuştu. “En azından kamplarda yaşayanlar ve Suriye'den yeni gelecek olan kardeşlerimizin barınabileceği şehirler kurulmalı” diyen Mustafa, güvenli bölgenin bu yaşananların tekrarlanmaması için kurulmak istendiğini kaydetti.

GÜVENLİ BÖLGE İSTİYORUZ

Suriye iç savaşı beşinci yılına girerken Suriyeli Türkmenlerin de yeni bir hayata başlamak istediğini anlatan Mustafa, “İnsanlar hayat şartlarını beş yıldır süren iç savaşa göre ayarlamak zorunda kalıyor. Biz Türkiye'yi anavatanımız biliyoruz ama Suriye'de köylerimiz var. Türkmenlerin köylere dönmesini teşvik etmeye çalışıyoruz. Sürekli telkinlerde bulunarak, Suriye memleketimizdir, orada bin yıldır yaşıyoruz, topraklarımızda gözü olanlar var oraya dönmeliyiz diyoruz. Bu da ancak oluşturulacak şehirler sayesinde olur. Şehirler oluşursa, Suriyeliler geri dönebilir. Güvenle yaşanılacak bölge istiyoruz” diye açıkladı.

İNSANİ ŞARTLAR İÇİN ŞART

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da gündeme getirdiği şehirlerin kurulması halinde Suriye ile ilgili önemli adımların atılacağını kaydeden Başkan Mustafa, “Güvenli bölge kurulması talebi insani amaç taşıyordu. Mülteciler bu bölgelerde daha insani şartlarda yaşayabilirdi. Teklifi sonuna kadar destekliyoruz. Zaten bu şehirler kurulursa mülteci akınlarının yeniden Türkiye'ye gelmesi de engellenir. Ayrıca Cerablus- Azez hattında kurulacak şehirler sayesinde Türkiye'nin güney sınırı da terör örgütlerinden arınarak daha güvenli hale gelir” dedi.


Abone Ol Google News
Pandemi döneminde maske ve koruyucu giysi ihracatında yüzde 986’lık rekor artış
Ekonomi

Pandemi döneminde maske ve koruyucu giysi ihracatında yüzde 986’lık rekor artış

Koronavirüs salgını sürecinde en çok ihtiyaç duyulan maske ve koruyucu giysi alanında Türkiye'de üretim yapan Türk hazır giyim endüstrisi 2020’nin ilk yarısında 573 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İHKİB Başkanı Gültepe, sektörün salgınla mücadele eden ülkelerin de imdadına yetiştiğini belirterek, "İlk 6 ayda 144,7 milyon doları tıbbi ve kumaş maske, 428,7 milyon doları da koruyucu giysi olmak üzere 573,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Maske ve koruyucu giysi ihracatımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 986'lık rekor artış elde ettik" dedi.
Milli gurur yerli uçak bombası SARB-83 göreve hazır: Dünyada böylesi yok
Ekonomi

Milli gurur yerli uçak bombası SARB-83 göreve hazır: Dünyada böylesi yok

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) öz kaynaklarıyla yürüttüğü çalışmalar sonunda geliştirdiği ardışık delicili uçak bombası SARB-83, seri üretime hazır hale getirildi. TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş "1,5 metrelik güçlendirilmiş duvarın yavaşlatma etkisi yüzde 10'dan bile az oldu. Bu gerçekten çok yüksek bir etkinlik göstergesi. SARB-83'te ardışık delicili harp başlığı var ve bu teknolojiyi uçak bombasında kullanan dünyada belki tek ülkeyiz" açıklamasında bulundu.
ALES başvuruları için son gün bugün
Gündem

ALES başvuruları için son gün bugün

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için yeniden başvuru alınacağını açıklamıştı. Başvurular bugün saat 23.59'a kadar ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi "https://ais.osym.gov.tr"den yapabilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.