Gündem Üniversiteden mezun olup döndüğü köyünde süt çiftliği kurdu

Üniversiteden mezun olup döndüğü köyünde süt çiftliği kurdu

Amasya’da Taha Karan adlı genç, işletme fakültesinden mezun olduktan sonra köyüne dönüp ailesinin desteğiyle dört süt ineği satın aldı. Dedesinden kalma yaklaşık 60 yıllık ahırı modernize edip geliriyle çiftliğindeki hayvan sayısını iki yıl içinde 50’ye kadar yükselten Karan şimdi de başvurduğu genç çiftçi projesinden destek alması halinde hedeflerini büyütmeyi planlıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Üniversiteden mezun olup döndüğü köyünde süt çiftliği kurdu
Mezun oldu köyünde çiftlik kurdu.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesinden 3 yıl önce mezun olan 26 yaşındaki Karan, o sıralarda hayvancılığa merak salması üzerine memleketi Amasya’nın Suluova ilçesine bağlı Harmanağılı köyünde dedesinden kalma ağılı modernize etti. Daha önce süt sağmayı bile bilmezken satın aldığı jersey ırkı 4 süt ineğinin bakımını ve elde ettiği sütlerin satışını kendisi yapan genç çiftçi, işlerinin artırması üzerine geçen yıl 2 personele istihdam sağladı. Yeni doğan hayvanlarına ise adeta gözü gibi bakıp biberonla besleyerek gelişimlerini takip ediyor.

Annelerden teşekkür alıyor

20 ineğinden günde 2 kez yapılan sağım sonrası biriktirilen ortalama 250 litre sütü sabah erkenden paketleyip kent merkezindeki müşterilerine kapı kapı dağıttıran Karan, “Kaliteli bir iş yaptığımızı özellikle çocuklara sütü sevdirdiğimizden anlıyorum. Çünkü birçok anneden ‘Çocuğum sizden sonra süte başladı. Başka süt içemiyor’ şeklinde dönüşler alıyorum” dedi.

“Marka olmayı hedefliyorum”

Hayvanlarının yeminin büyük bölümünü kendilerine ait arazide ürettiklerine değinen Taha Karan, “Doğrudan tüketiciye ulaştırdığımız için de avantajımız oluyor. Şu anda kendi yağımızla kavruluyoruz. Özellikle Türkiye’de marka olmayı hedefliyorum. Güven vermeyi ve daima daha iyisini yapmayı hedefliyorum” diye konuştu.

“Devletin sermaye yardımı yapması gerekiyor”

Gençlerin çiftçiliğe yönelmeleri için hayata geçirilen genç çiftçi projesini çok önemli bulduğunu vurgulayıp 500 bin liralık kredi başvurusunun kabul edilmesi halinde sürüsüne yeni hayvanlar katmak istediğini belirten Karan, “Türkiye’de özellikle gençleri çiftçiliğe özendirmek istiyorsak, okuryazar oldukları için hayvancılıkta daha verimli işler yapmaları istiyorsak her şeyden önce devletin sermaye yardımı yapması gerekiyor. Ciddi sermayelere ihtiyaç duyuyorsunuz” şeklinde konuştu.

Yurt dışında gördü Diyarbakır'da milyonluk 'pomeranian' çiftliği kurdu: Şimdi Avrupa'ya ihraç ediyor
FOTOĞRAF 12
Title
Diyarbakırın Lice ilçesinde yaşayan girişimci Engin Zengin, asıl mesleği GSM bayisi işletmek. 2018 yılında yurt dışı seyahatinde Taylandlı Wılawan Sıngkrathokun köpek çiftliğini gezdi. Köpekleri çok seven Zengin, pomeranian cinsi ilgisini çekti.
Title
Çiftlikte yetiştirilen köpeklerin dünyanın dört bir yanına satıldığını ve iyi bir girişim olduğunu düşünerek bir yıl eğitimler aldıktan sonra 1 milyondan fazla yatırım yaparak ilçede ailesinin de desteğini alarak çiftlik kurdu.
Title
Zengin, ilk etapta eşi dahil çevresindeki birçok kişinin olumsuz cevaplarını aldığını belirtirken, daha sonra taktir edildiğini ifade etti.
Title
Kendisi için almayı düşündüğünü, daha sonra bu kadar değerli olduğunu gördükten sonra bu işe giriştiğini aktaran Zengin, “Bütün ülkeler yetiştiriyor, biz neden yetiştirmeyelim, niye biz ihraç etmeyelim diye düşünüp buna kara verdim. Aileme danıştım, babam ve ailem bana büyük destekçi oldu. Yapmaya karar verip bir yıl eğitimimi tamamladıktan sonra gelip kendi arazimizde bu işletmeyi kurmaya karar verdik. O zaman ki maliyeti 1 milyona yakın mekan tutarı, yaklaşık 300 bin Türk Lirası da pomeranianlara yatırdığımız yatırım dedi.
Title
“Avrupaya ihracatımız varŞu an totalde yaptırımın 5 milyona aşkın olduğunu kaydeden Zengin, “2 milyon değerinde pomeranianım var, sürekli genişleterek, daha modern bir hale getirmek için yatırımlar yapmaya devam ettik. Türkiye ve Avrupaya örnek olacak bir seviyeye getireceğiz. Yetiştiriyoruz, isteyen herkese de gönderiyoruz. Avrupaya ihracatımız var, gelen insanlara gönderiyoruz. Hepsinin aile soyağacı mevcut. Kimlik ve pasaportları mevcut. Hepsi Tarım ve Orman Bakanlığından mikro çipli. Yeni doğanlara da mikro çip, pasaport bilgilerini yaparak o şekilde ulaştırıyoruz tüm evraklarıyla beraber diye konuştu.
Title
Aylık ortalama 50 bin liraya yakın harcamaOrtalama aylık 50 bin liraya yakın harcama yaptığını belirten Zengin, “İşimden de gayet memnunum. Biz piyasaya girmeden önce 2 bin dolardan başlıyordu, 5, 10, 30 bin dolara kadar sahiplendiren insanlar vardı. Ama biz Türkiye piyasasına girdikten sonra piyasaya yön vermeye başladık. Daha uygun, maliyetsiz ve dışarıdan ithalatı tamamıyla durdurduk. Herkes daha uyguna pomeraniana sahip oluyor. 15 bin, 18 bin arası. Dışarıdan getirilirse 25, 30 bin civarı. Paramız niye diğer ülkelere gitsin. Niye biz yetiştirmeyelim, paramız Türkiyede kalsın. İlk giriştiğimde babam, kardeşlerim hariç eşim dahil birçok insan bu işi yapamayacağımı söyledi. Farklı bir girişimcilik, dalga geçenler oldu. Burun kıvıranlar, gülenler oldu. Ama daha sonra daha sonra hepsi fazlasıyla tebrik etti şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Yurt dışında gördü Diyarbakır'da milyonluk 'pomeranian' çiftliği kurdu: Şimdi Avrupa'ya ihraç ediyor
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşayan Engin Zengin, 2018 yılında yurtdışı seyahatinde beğendiği “pomeranian" cinsini almak isterken ve cinsin değerli olduğunu öğrendikten sonra eğitimlerini tamamlayarak ilçede bir milyon 300 bin liralık yatırımla çiftlik sahibi oldu.

Yoğun talep üzerine tavuk çiftliği kurdu: Şimdi paraya para demiyor
FOTOĞRAF 13
Title
Kayalı, kurduğu çiftlik sayesinde tavuk sayısını bin 200e kadar çıkarıp günde ortalama binin üzerinde yumurta elde ediyor. Gezen tavuk yumurtasının kolisini 35 liradan zincir marketlere pazarlıyor.
Title
Süs tavuklarının tanesini ise 20 liradan müşterilerine satıyor. Kırıkkalede yaşayan Ayhan Kayalı, yoğun talep üzerine tavuk çiftliği kurduğunu ifade ederek, günlük 30 koli yumurtayı marketlere pazarladığını söyledi.
Title
Günlük ortalama 30 koli yumurta alıyoruzGezene tavuk yetiştiriciliği işini hobi amaçlı başladığını anlatan Kayalı, Aşırı bir arz ve talep olunca böyle bir çiftlik kurmayı planladık. İlk önce bu işte sevgi çok önemli çiftliğimizde süs tavukları da mevcut. Bıldırcınlarımız, kekliklerimiz ve yumurta tavuklarımız. Yumurta tavuğuna girmemizdeki amaçta market sahibi arkadaşlardan yoğun bir ilgi ve talep üzerine başladık. İşletmemizde şuan bin 200 yumurta tavuğumuz var. Günlük ortalama 30 koli yumurta alıyoruz dedi.
Title
Bırakma dememe rağmen bıraktılar şuanda da pişmanlarYaptığı işten güzel para kazandığını dile getiren Kayalı, Şuan için güzel para kazanıyoruz. Tabi bu arada üretici arkadaşlarla iletişim halindeyiz. Çoğu bıraktı bu işi yem fiyatlarından dolayı. Bırakma dememe rağmen bıraktılar şuanda da pişmanlar. Elde etmiş olduğumuz yumurtalardan market sahibi arkadaşlara pazarlamasını yapıyoruz. Otomatik sistem bir sitem yaptık ifadesini kullandı.
Title
35 Türk lirasından bizden çıkışı varSüs tavuklarından elde ettiği yumurtaları da 20 liradan sattığını belirten Kayalı, Süs tavuğu genellikle hobi amaçlı beslenen tavuklar. Tabi onların bakımı biraz daha ilgi ve alakaya dayalı onların yumurta fiyatları da değişiyor. 15 liraya olan var 20 liraya olan var. Yumurta tavuğunda koli bazında ticaretini yapıyoruz. 35 Türk lirasından bizden çıkışı var. Tabi markete yansıyana kadar onlarda kar marjını üstüne ekleyerek satışa çıkartıyorlar. Şuan her şey çok güzel hiçbir sıkıntımız yok. Para da kazanıyoruz. Önerimdir bu işi rahatlıkla yapabilirler şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Yoğun talep üzerine tavuk çiftliği kurdu: Şimdi paraya para demiyor
Kırıkkale'de yoğun talep üzerine köye tavuk çiftliği kuran bir yetiştirici, günlük binin üzerinde tavuklarından ürettiği yumurtayı marketlere satarak paraya para demiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.