Hayat 8 saatten fazla uyku felç bırakabilir

8 saatten fazla uyku felç bırakabilir

Yapılan son araştırmalara göre 8 saatten fazla uyumak felç riskini %146 artıyor. Bu durum 8 saatten az uyuyanlar için de %22 artıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
8 saatten fazla uyku felç bırakabilir
Uykunun azı da fazlası da zararlı. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Amerika'da 290 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, günde 7 ila 8 saat arasında uyuyanların felç riskinin düşük olduğu görüldü. Ancak günde 8 saatten fazla uyuyanlarda felç riskinin yüzde 146 arttığı ortaya çıktı. Fazla uykunun yanında gereğinden az uyumak da felce davetiye çıkarıyor. Günde 7 saatten az uyuyanlarda bu riskin yüzde 22 olduğu görülüyor.

Felçten korunmak için egzersiz şart


Felç, beyne kan akımı sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanmasıyla, beyne giden kan akımının yavaşlaması veya durması sonucu meydana geliyor. Felçten korunmanın en iyi yolu ise düzenli sporyapmak. Araştırmacılar, felce yakalanmak istemeyenlere haftada 3 ila 6 kez, en az 30'ar dakika egzersiz yapmasını öneriyor. Dünya sağlık Örgütü verilerine göre felç, kalp krizi ve kanserden sonra en yaygın 3. ölüm nedeni.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.