|

Bakan Koca açıkladı: Yoğun bakımın yüzde 72'si dolu acile başvurular yüzde 20 arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’e yakın artış olduğunu ifade etti. Hastanelerde servis yatağı doluluk oranın yüzde ortalama yüzde 65 olduğuna değinen Koca Koca, "Yani servis yataklarında bir sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık yüzde 72. Yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’ da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83. Yani en fazla artışın olduğu il İstanbul" şeklinde konuştu.

Resul Ekrem Şahan
12:00 - 17/01/2024 Çarşamba
Güncelleme: 12:00 - 17/01/2024 Çarşamba
Yeni Şafak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı
Fahrettin Koca
dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Acile başvuru arttı


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmekte olduğunu belirterek, "Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için, endişe edilecek bir durum yok. Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’e yakın artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık grip yani influenza, sonra RSV ve covid görülmektedir" diye konuştu.
Bu gruplar dikkat etmeli


"Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikâyetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız" diyen Koca, "Eğer şikâyetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var: Kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple, gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder" yarısında bulundu.


Yoğun bakımın yüzde 72’si dolu


Hastanelerde servis yatağı doluluk oranın yüzde ortalama yüzde 65 olduğuna dikkat çeken Koca, "Yani servis yataklarında bir sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık yüzde 72. Yani geçen yıla göre bir miktar artış var" şeklinde konuştu.


Koca şöyle devam etti: "İstanbul’ da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83. Yani en fazla artışın olduğu il İstanbul. İstanbul’daki bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.
#Fahrettin Koca
#sağlık
#yoğun bakım
4 ay önce