Hayat Boğazın sularında düş vakti

Boğaz’ın sularında düş vakti

Borusan Contemporary, yeni medya sanatına odaklanan yeni sergisinde Edip Cansever’in “Düş Suda” şiirinden ilham alıyor. Sergiyi 360 derece olarak gezebilecek ve Avrupa Yakası’nın Boğaz hattında belirlenen rotada Artırılmış Gerçeklik teknolojisiyle Boğaziçi’nin serin ve derin sularını yakından görebileceksiniz.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak

Leyla Erbil, Tezer Özlü, İlhan Berk, Oktay Rifat gibi Türk edebiyatının önemli isimlerinden yola çıkarak sergilerini kurgulayan Borusan Contemporary bu kez Edip Cansever’in “Düş Suda” şiirinden ilham aldı. Şairin 1970 tarihli “Kirli Ağustos” kitabında yer alan 10 kıtalık şiirden esinlenen “Düş Suda” algı deneyimlerinin ve geleneksel mekanın ötesine geçerek izleyiciye farklı bir görsel tecrübe yaşatacak. Zira sergi pandemi şartları nedeniyle Borusan Holding Merkez Ofisi Perili Köşk’te konumlanan Borusan Contemporary’nin internet sitesi üzerinden 360 derece sanal tur ile gezilebilecek.

Necmi Sönmez
Necmi Sönmez

KAMUYA AÇIYOR

Düş Suda bu noktada, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin desteğiyle kamusal alana taşınmış olacak. Serginin teknik kısmına ek olarak sunduğu farklılık ise şehrin farklı noktalarından deneyimlenebilecek olması… Avrupa Yakası’nın Boğaz hattında belirlenen rotada Artırılmış Gerçeklik teknolojisiyle desteklenen Düş Suda Sergi Rotası mobil uygulaması aracılığıyla, izleyiciye güncel sanatın önemli eserlerini üç boyutlu izleme şansı tanıyor. Güney Koreli fotoğraf sanatçısı Boomoon’un, Boğaz’da Balık Oyunu No.8 adlı eserinden alınan ilhâmla Perili Köşk’ün dış cephesi için sergiye özel hazırlanan projeksiyon yerleştirmesinin yanı sıra, VR teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirilen yeniden üretim, sanatseverlere Boğaziçi’ni sanal olarak deneyimleme imkânı veriyor.

“AÇIK UÇLU” BİR SERGİ

  • Küratör Necmi Sönmez, sergide yer alan eserlerin hologram, ses yerleştirme, üç boyutlu ses çalışması gibi şimdiki zamana ait farklı tekniklerle gerçekleştirildiğini aktardı. Tüm eserlerin şimdiki zamana ait olduğuna dikkat çeken Sönmez, serginin en önemli özelliğinin açık uçlu olduğunu, sanatçıların dönemin sosyal, politik, ekonomik sorunlarına yanıtlar aradıkların söyledi. Eserlerin tamamının ise sipariş yoluyla üretildiğini ekleyelim.

Sönmez, serginin İstanbul Boğazı’nın farklı noktalarına yerleştirilmiş uygulamalarla izleyiciyle açıldığını aktararak pandeminin getirdiği yeni sanatsal pratikler hakkında da konuştu: “Bir yıl ya da 6 ay önce kamusal alanın dijital tecrübelerle sanata açılması ve izleyicinin farklı tecrübelerinin kazanması çok alışık olmadığımız bir durumdu. Fakat bu garip zamanların getiri olan deneysellik bizi farklı yere getirdi. Farklı perspektiflerde neredeyse tamamı dijital ortama taşınmış görsel tecrübe zinciriyle karşılaşıyoruz. Bunlar üzerine düşünürken şiir çok güzel çıkış noktası oluyor. Edip Cansever modern Türk şiirininen önemli isimlerinden. Çok farklı olarak geliştirdiği imge yapısı var. Biz bu imge yapısından yola çıkarak bu sergiyi oluşturduk.”

Kavramlar diyalog halinde

“Su”, “yansıma” ve “geçirgenlik” gibi kavramları Perili Köşk mimarisiyle üçlü diyalog halinde kurguladığını aktaran Sönmez, Düş Suda şiirinin sergi için hazırladığı çıkış noktası şöyle anlattı: “Bu bölümlerde gerçekleştirilecek çalışmanın karakteri ve Boğaziçi’nin kenarındaki ekolojik ve biyotopların vurgulanması önemliydi. Bunları kurgularken katlar arasında diyalog kurmaya çalıştım.”

Abone Ol Google News
PKK’nın Suriye’deki 1 numarası öldürüldü: Büyük operasyonu Erdoğan duyurdu
Gündem

PKK’nın Suriye’deki 1 numarası öldürüldü: Büyük operasyonu Erdoğan duyurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK’nın Suriye genel sorumlusu Sofi Nurettin kod isimli terörist Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirilmiştir” diyerek MİT ve TSK’nın imza attığı çok önemli bir operasyonu duyurdu. Bugüne kadar askeri kanatta öldürülen en üst düzey terörist olan Sofi Nurettin, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında askerlere yapılan pek çok saldırının sorumlusuydu. Sofi Nurettin son olarak Gara’da 13 vatandaşımızın şehit edilmesi talimatını vermişti.
Hala çetelerden medet umuyorlar
Gündem

Hala çetelerden medet umuyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çete lideri Sedat Peker üzerinden siyaset yapan muhalefeti eleştirdi. Erdoğan, "En büyük üzüntümüz, ülkemizde hala çetelerden medet umacak kadar zavallılaşan, küçülen haysiyet fukarası kişiliklerin olduğunu görmektir. Terör örgütleri gibi suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz. " diye konuştu.
HDP’ye hangi bakanlığıvereceksiniz?
Gündem

HDP’ye hangi bakanlığı vereceksiniz?

2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri için HDP’den destek isteyen CHP, bunun karşılığında bakanlık vadetti. Hangi bakanlıkların pazarlık konusu olduğu merak ediliyor. CHP’li Dursun Çiçek’in, “sicili temiz” HDP’lilere 1-2 bakanlık verileceği açıklamasından sonra Gürsel Tekin, “Neden olmasın” diyerek topa girdi. AK Parti Grup Başkanvekili M. Emin Akbaşoğlu, “Hangi bakanlıkları vermeyi düşünüyorlar, bunu da açıkça beyan etsinler. Milli Savunma mı, İçişleri mi?” diye sordu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.