Hayat Çankırı tuzu şifa dağıtacak

Çankırı tuzu şifa dağıtacak

Çankırı'da Hititler döneminden kalan yaklaşık 5 bin yıldır kullanılan Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip olmasının yanı sıra astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla yakın bir tarihte turizme açılacak olan tuz mağarası şimdiden vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Samet Demirci Yeni Şafak
Beykoz Çankırılılar Derneği, Çankırı Valiliği ve Çankırı Belediyesi`nin işbirliği ile şehirdeki 5 bin yıllık tarihi tuz mağarasına basın gezisi düzenlendi. Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip olan tuz mağarası, bölgedeki önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Yerin 150 metre altında, 1 buçuk kilometre uzunluğa ve 24 galeriye sahip mağara, astım ve bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisi için bölgeye gelen vatandaşların ilgisiyle karşılaşıyor. Tuz mağarasının turizme kazandırılması için Çankırı Valiliğince yürütülen çeşitli projeler ve yapılan düzenlemelerle her geçen gün vatandaşların ilgisi artarken, galeriler halinde düzenlenmiş mağaranın içerisinde tuzdan yapılmış çeşitli heykellerle mağarada ölmüş hayvanların çürümemiş bedenleri sergileniyor.

İLK ETAPTA 5 MİLYON TL HARCANACAK

Türkiye'nin kaya tuzu üretiminin yüzde 95'inin Çankırı'da gerçekleştiğini söyleyen Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, üretimin yapıldığı şehrin en büyük tuz mağarasını ilk etapta 5 milyon lira harcayarak turizme kazandıracaklarını belirtti. Özel sektörde olan bu mağaranın kullanım hakkını aldıklarını vurgulayan Özcan, "Tuz mağarasına giden stabilize yolu ziyaretçilerin daha rahat ulaşımlarını sağlamak için Karayolları Genel Müdürlüğü asfalt yola dönüştürecek. Bu mağaradaki 24 galerinin 16'sını turizme açıyoruz. Birkaç galeriyi yatakahane olarak düzenliyoruz. Aynen Nahçivan'da olduğu gibi doktor kontrolünde insanlarımızın sağlığına katkı sunacak tuz terapi merkezi olarak hizmet verecek. Ayrıca bir yaren odası, spor merkezi, mescit, konferans salonu ve restoran da projede yer alacak" dedi.

"ÇANKIRI TUZU DÜNYA MARKASI OLACAK"

Çankırı tuzunu İstanbul'a ve Türkiye geneline tanıtmayı amaçladıklarını söyleyen Beykoz Çankırılılar Derneği Başkanı Bilal Karabacak, "Çankırı tuzu bir marka olarak ülkemizde ve dünyada bilinsin ve markamıza, şehrimize sahip çıkılsın istiyoruz. Çankırı tuzunu dünya markası yapacağız" şeklinde konuştu.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ve Beykoz Çankırılılar Derneği Başkanı Bilal Karabacak (sağdaki) gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HİMALAYA TUZUNDAN DAHA KALİTELİ
Yerin 150 metre altından çıkarılan Çankırı kaya tuzunun faydaları saymakla bitmiyor. Tuz mağarasında antibakteriyel bir ortam olduğu için herhangi bir çürüme olmuyor. Antibakteriyel ortam sayesinde bakteri ve mikroplar üreme yapmıyor. İnsan vücudunda 84 element bulunmasına karşılık Çankırı tuzu da içerisinde 84 element barındırıyor. İçerisindeki 84 elementle vücutta oluşan bakteri oluşumunu engelliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun zararlı toksinlerden temizlenmesine yardımcı olan Çankırı tuzu, solunum hastalıkları, astım,nefes darlığı, bronşit akciğer hastalıkları, soğuk algınlık,grip, egzama, uykusuluk ve eklem ağrıları gibi hastalıklara da iyi geliyor.

Tuz mağarası sağlık turizmine açılıyor
OYNAT 02:34
Tuz mağarası sağlık turizmine açılıyor
Çankırı'da 5 bin yıllık tuz mağarasına gazetecilerin katıldığı gezi düzenlendi. Çankırı Valiliği, Çankırı ve Beykoz Belediyeleriyle, Beykoz Çankırılılar Derneği tarafından organize edilen gezide, Vali Vahdettin Özcan, yaklaşık 40 ziyaretçiye mağara hakkında bilgiler verdi. Astım, bronşit ve deri hastalıklarıyla stres ve yorgunluğa iyi geldiği bilinen Çankırı'nın doğal kaya tuzunu dünyaya tanıtmak istediklerini ifade eden Özcan, "Türkiye'nin kaya tuzu üretiminin yüzde 95'i Çankırı'da gerçekleşiyor. Mağarayı turizme kazandırmak için proje hazırladık" dedi.


200 YILDIR ÇÜRÜMEYEN EŞEK ZİYARETÇİLERİ ŞAŞIRTIYOR

Çankırı Tuz Mağarası`nın en dikkat çeken noktalarından bir tanesi,mağara içerisindeki 200 yıldan beri hiç bozulmadan kalan eşek cesedi ziyaretçileri şaşırtıyor. Mumyalanmış gibi duran eşek bedeni mağara içerisindeki özel camlı bölmede ziyaretçilere sergilenirken, 7 yıllık çürümemiş tavşan bedeni de mağara içerisinde sergileniyor.

Mağara içerisinde 200 yıldan beri hiç bozulmadan kalan eşek cesedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.