HayatÇocuklarımı öptüm Köşke geçtim

Çocuklarımı öptüm Köşk'e geçtim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini devraldıktan sonra gece gündüz demeden çalışan, 15 Temmuz darbe gecesinin hemen ardından şehit yakınları ve gazileri bir an olsun yalnız bırakmayan Fatma Betül Sayan Kaya, o geceyi anlattı. Kaya, “İki çocuğum var, onları öptüm. Annemi , ‘Çocuklarım önce Allah’a sonra sana emanet’ diye tembihledim ve Köşk’e geçtim” dedi.

Ayfer MallıYeni Şafak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı görevini devraldıktan sonra gece gündüz demeden çalışan, 15 Temmuz darbe gecesinin hemen ardından şehit yakınları ve gazileri bir an olsun yalnız bırakmayan Fatma Betül Sayan Kaya, Yeni Şafak'a konuştu. O uzun geceyi ilk kez anlatan Kaya, sözlerine 'çocuklarımı öptüm, ve Çankaya Köşkü'ne gittim' diye başladı. 15 Temmuz'dan bu yana şehit yakınlarını ve gazi evlerini ziyaret etmeye devam ettiğini belirten Kaya, “Şehitlerin ve gazilerin hepsinin bir ortak özelliği var. Ölümü öldürerek gitmişler. Birçoğu şehadete koşarak gitmiş" ifadelerini kullandı. Kaya, vatandaşların kendisine, “Türkiye'yi Suriye'ye benzetmek istediler. Bunu gördük. Buna engel olmak için, yarın yaşayacak vatanımız olsun diye meydanlara çıktık" dediklerini anlattı. FETÖ'den gözaltına alınan ebeveynlerin çocuklarının Çocuk Esirgeme Kurumlarına alındığı yönünde çıkan iddialara açıklık getiren Kaya, “Şu ana kadar herhangi bir vaka ile karşılaşmadık" dedi. FETÖ ile mücadele kapsamında titiz bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Kaya, koruyucu ailelerin, evlatlık alan aileleri de tek tek incelendiğini söyledi.

HEMEN BAŞBAKANIMIZI ARADIM

15 Temmuz darbe kalkışmasının olduğu saatlerde bakanlıkta çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Bakan Kaya, o günü şu sözlerle anlattı:

“Arkadaşlarımızla birlikte çalışıyorduk. Odaya danışman arkadaşım girdi,'Bakanım bir hareketlilik oluyor' dedi. İlk başta uçakların alçak uçuşlarını hissettik. Hemen Sayın Başbakanımızı aradım. İstanbul'da da bir hareketliliğin, kalkışmanın olduğunu söyleyince hiç düşünmeden evime geçtim. İki çocuğumu var. Onları öptüm. Anneme 'Çocuklarım önce Allah'a sonra sana emanet' dedim. Ardından Çankaya Köşkü'ne geçtim. Orada bakan arkadaşlarımız vardı. Başbakanımız ve Meclis Başkanımız ile istişareler yaptık. Meclis'in açılması kararı Çankaya'da alındı. Köşk'te olan bakan arkadaşlarımız da, il teşkilatlarını arayarak vatandaşları meydanlara yönlendirdi. Çankaya'dan çıkmadan darbe metni TRT'den okundu. Daha sonra Meclis'e geçme kararı alındı. Çankaya'nın 5 numaralı kapısının önünde tanklar vardı, geri döndük. Uçaklar alçak uçuş yapıyordu. Araçlarımıza bindik ve milletin Meclisi'ne doğru yola çıktık. Köşk ile Meclis arasında yollar tutulmuştu. Meclis'e girerken de tanklar vardı ve helikopterlerden ateş açıyorlardı. O şartlar altında Meclis'e girdik. Sabah 11 civarında Meclis'ten ayrılarak Köşk'e geçtik.

Fatma Betül Sayan Kaya


ÜLKENİN SIRTI YERE GELMEZ

Ziyaretler sırasında inanılmaz kahramanlık öykülerine şahit olduklarını vurgulayan Kaya, şehitlerin gazilerin hepsinin bir ortak özelliği olduğunu söyledi. Kaya, “Hemen hemen tüm şehitlerimiz şehadeti istemiş. Kimisi 4 yaşından beri şehit olacağını söylüyormuş. 67 yaşında bir şehidimiz sürekli şehit olmak istediğini ifade ediyormuş. Arkadaşlarıyla helalleşmiş. Arkadaşları, 'Sen bu yaşta nasıl şehit olacaksın?' diye sormuşlar. Hepsinin ortak özelliği, ölümü öldürerek gitmişler. Birçoğu şehadete koşarak gitmiş. Şehit eşleri onları helalleşerek gönderdiklerini anlatıyor. Bu millet olduğu sürece bu ülkenin sırtı yere gelmez Allah'ın izniyle" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'sokaklara çıkın' çağrısının karşılık bulmayacağını da ifade eden Kaya, “6-7 Ekim'de yaptılar. Vatandaş böyle çağrılara artık karşılık vermeyecek"ifadesini kullandı.

UZMANLAR EV EV DOLAŞACAK

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında bin 500 elaman alındığını bunların eğitimlerinin tamamlandığını ve bu ay itibari ile sahaya çıktıklarını söyleyen Kaya, “Bin 500 uzmanın 510'unu Doğu ve Güneydoğu'da ev ev dolaşarak ihtiyaçların tespitini yapacak" dedi. Kadın polislerin başörtüsü takmasının önündeki engelin kalkmasına ilişkin ise Kaya şunları söyledi; “Olması gerekendi. Dünyanın birçok ülkesinde polisler başörtüsü ile hizmet veriyorlar. Başındaki örtü onun işini yapmasına engel değil."


  1. Tüm şehit ailelerine numaramı verdim
  2. Röportajımız sürerken Bakan Kaya'nın telefonu çaldı. Röportaj bittikten sonra öğrendik ki, Kaya'yı arayan darbe gecesi Boğaziçi Köprüsü'nde tek başına tankların karşısında duran Safiye Bayat. “Sizinle röportaj yaptığım için telefonuna cevap veremedim ama geri dönüş yapacağım" diyen Kaya'nın, gittiği her evde ve ziyaret ettiği her hastanede telefon numarasını şehit yakınları ve gazilere verdiğini öğrendik. Şehit yakınları ve gazilerin kendisini aradığını söyleyen Kaya şöyle anlatıyor: “Adalet teyzemiz var. Bir sabah bana 'Kızım, bugün yemeye ya da çaya gel' diye mesaj attı. Bakanlar Kurulu'na gidiyordum. Ben de, 'Teyzeciğim, Bakanlar Kurulu'na gidiyorum ama birkaç gün içinde geleceğim' diye mesaj yazdım. Cuma günü Adalet teyzeyi ziyaret ettik evinde. Komşuları vardı biz gittiğimizde. O kadar sevindi ki.. Komşularına, 'İşte bak benim kızım, çağırmıştım hemen geldi' dedi."

Toplanan yardımlar 220 milyonu geçti

Şehit yakınları ve gaziler için başlatılan dayanışma kampanyası kapsamına herkesin destekçi olduğunu, küçük bir çocuğun haçlıklarını toplayarak destek sağlamasının kendisini çok etkilediğini söyleyen Kaya, toplanan yardımın 220 milyon TL'yi geçtiğini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da açıkladığı Doğu ve Güneydoğu teşvik paketinin içinde Aile Bakanlığı'nın da projeleri olduğunu kaydeden Kaya, 186 merkezde, kadın ve gençlere yönelik meslek edindirme kurslarının açılacağını, yaklaşık 125 milyon liralık destek ayrıldığını söyledi. Meslek edindirme merkezlerinin Diyarbakırlı kadınları heyecanlandırdığını söyleyen Kaya, “Mitinge gelen kadınlar beni yanlarına çağırarak, 'bakanım heyecanla bekliyoruz' dediler. Önümüzdeki dönemde 17 tane daha Aile Destek Merkezi de açacağız" ifadelerini kullandı.

Koruyucu ailelere FETÖ araştırması


Bakanlık olarak FETÖ ile mücadelede çok titiz bir çalışma yürüttüklerinin altını çizen Bakan Kaya, “Gece gündüz çalıştık, tek tek inceleyerek somut veriler üzerinden hareket ettik. Birçok kişiyi açığa almıştık. Bunların bir kısmı KHK ile memuriyetten atıldılar. Tabi bu süreçte devam ediyor. Bitmiş değil" ifadelerini kullandı.

AİLELER TEK TEK İNCELENİYOR

Bakanlığa bağlı yurtlarda, Çocuk Evleri, Sevgi Evleri'nde, taşra teşkilatında, FETÖ elemanlarını tespit etmek için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Kaya, koruyucu ailelerin, evlatlık alan ailelerin de tek tek incelendiğini kaydetti. Kaya, FETÖ'den gözaltına alınan ebeveynlerin çocuklarının Çocuk Esirgeme Kurumlarına alındığı yönünde çıkan iddialara, “Şu ana kadar herhangi bir vaka ile karşılaşmadık. Sonuçta o çocukların akrabaları var. Bakanlık olarak bizlere de herhangi bir başvuru gelmedi" şeklinde karşılık verdi.

  1. Benim 10 bin çocuğum var
  2. 6 yaşında bir oğlu ile 9 aylık bir kızı olduğunu belirten Kaya, “Hep şöyle düşünüyorum. Kurumlarımızda, 10 binin üzerinde çocuğumuz var. Hepsini evlatlarım olarak görüyorum. Onların sorumluluğu benim üzerimde. Kendi çocuğumu anneme ve eşime emanet ettim. Ben de anne olarak gece gittiğimde saçlarını okşayıp, uyuyorum. Bizim burada çok işimiz var. Onun için biraz evlatlarımızdan da fedakârlık yapmış oluyoruz" diye konuştu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.