Hayat Hayal ettikçeözgürüz

Hayal ettikçe özgürüz

Dünyaca ünlü yazar Eric-Emmanuel Schmitt, NDS Edebiyat Ödülü için İstanbul’daydı. Romanlarında hayal gücünü esas alan, tinsel yolculuklara çıkmayı seven yazar, “Günlük hayatımızda toplum tarafından şekillendirilen insanlar oluyoruz. Ama gün sonunda hayal kurunca özgürleşiyoruz. Tek özgürlük alanımız hayal gücümüz” diyor.

Abone Ol Google News
Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
Hayal ettikçe
özgürüz
Bayan Ming’in Hiç Olmayan 10 Çocuğu’nun yazarı Eric-Emmanuel Schmitt, bu romanında birden fazla çocuk yapmanın yasak olduğu Çin’e götürüyor okurunu. Yazar negatif bir durum üzerinden pozitif bir hikaye kaleme alıyor.

Belçikalı roman ve oyun yazarı, yönetmen Eric-Emmanuel Schmitt, Notre Dame de Sion Lisesi tarafından verilen NDS Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu.“Bayan Ming’in Hiç Olmayan 10 Çocuğu” ile ödüle değer görülen yazar, 72 sayfadan oluşan bu kısa romanda, Çin’in Yunhai kasabasında tuvalet bekçiliği yapan yaşlı ve bilge Bayan Ming ile Fransız bir iş adamı arasında geçen ilginç hikayeyi anlatıyor… Çin’deki tek çocuk yasasıyla birlikte Ming’in olmayan on çocuğunu anlattığı“Bayan Ming’in Hiç Olmayan 10 Çocuğu”, felsefi değerlendirmeler, sosyolojik yorumları ve yer yer nasihatlerle dolu cümleleriyle okuru psikolojik açıdan besleyecek sıkı bir roman. İstanbul’da buluştuğumuz Schmitt, hikayenin çıkış noktasını anlattı. “Hayal kurmanın gücünü göstermek için bu romanı yazdım” diyen yazar, şunları kaydetti: “Birden fazla çocuk yapmayı yasaklamak zorunlu kürtajı da beraberinde getiren korkunç bir gerçeklik. Dünyaya anne-baba olmak için gelmiş birçok insan için çok üzücü. Bayan Ming de bunlardan biri. 10 tane çocuğa yetecek kadar sevgi dolu. Negatif bir durum üzerinden pozitif bir hikaye kaleme almak istedim.”

BİR KAÇIŞTAN DAHA FAZLASI

Aynı zamanda hikayenin arka planında toplumsal bir okuma yapmak da mümkün. “Tek özgürlük alanımız hayal gücümüz” diyen yazara göre, önemli olan gerçeklikten kaçmak değil, gerçekliği zenginleştirmek. Schmitt, “Gün boyunca toplumsal gereklilikler ve kanunlarla birlikte şekillendirilmiş insan oluyoruz. Dolayısıyla kendimiz olmayı engelleyen şeyler var. Kendi tasalarımız, tutkularımız ve isteklerimizle istediğimiz kişi olabiliyoruz ancak. Bu kaçıştan daha fazlası. Gerçeklikten kaçış değil, gerçekliği zenginleştirmek aslında” diyor.

Hümanist bir bakışa sahibim

Schmitt’in farklı din ve inanışları odağına alan kitapları malum. Yazarın dünya çapında büyük yankı uyandıran ve filme çekilen başrolünü Ömer Şerif’in oynadığı romanı “İbrahim Bey ve Kuran’ın Çiçekleri”, “Şişmanlayamayan Sumo”, “Nuh’un Çocukları” bunlardan bazıları. Yazar, bu kez kalemine felsefeye çevirerek filozof Konfüçyüs’e atıfta bulunmuş. Bayan Ming’in bahsettiği her çocuk düşünürün 10 boyutundan birini simgeliyor. Son 20 yılda yazdığı kitapların farklı tinselliğe ve maneviyatta atıfta bulunduğunu belirten Schmitt, hümanist bir bakış açısına sahip olduğunu söylüyor.

Bakan Kirişçi'den gençlere müjde: 'Talepleriniz karşılıksız kalmadı' diyerek duyurdu
Gündem

Bakan Kirişçi'den gençlere müjde: 'Talepleriniz karşılıksız kalmadı' diyerek duyurdu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 17 Eylül 2022 tarihinde yapılacak “Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı”nın ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Yeni sınav takviminin en kısa sürede belirleneceği ve kamuoyuyla paylaşılacağı öğrenildi.

Nöroloji uzmanları Joe Biden'a 'demans' teşhisi koydu: Attığı imzaların geçersiz sayılması gerekiyor
Dünya

Nöroloji uzmanları Joe Biden'a 'demans' teşhisi koydu: Attığı imzaların geçersiz sayılması gerekiyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın kameralar önünde yaşadığı aksaklıklar uluslararası basında gündem olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde boşlukla tokalaşan Biden'ın önceki gün helikopterden indiği sırada dakikalarca ceketini giymeye çalışması ve sonrasında gözündeki gözlüğü düşürmesi şaşkınlık yarattı. Bu görüntüler konuşulmaya devam edilirken Biden, önceki gün ise Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer ile el sıkışmasının ardından tokalaşmak için tekrar elini uzattı. Biden'ın sergilediği davranışları inceleyen Nöroloji uzmanları, ABD Başkanı'nın 'demans' belirtileri gösterdiğini açıkladı. Türkiye'de bu belirtileri göstererek çeşitli testlerden geçirilen kişilere demans teşhisi konulması halinde hastaya vasi atandığı söyleyen uzmanlar, ABD Başkanı Biden gibi ileri derecede unutkanlık belirtisi gösteren kişilerin attığı imzaların geçersiz sayılması gerektiğinin altını çizdi.
Polis kaynakları, bıçaklı şahsın Paris havaalanında vurulduğunu doğruladı
Dünya

Polis kaynakları, bıçaklı şahsın Paris havaalanında vurulduğunu doğruladı

Polis kaynakları verdiği demeçte, Fransız polisinin Çarşamba sabahı Paris havaalanında bıçaklı bir şahsı vurarak öldürdüğünü doğruladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.