Hayat Kuşların sesinden renklerin diline

Kuşların sesinden renklerin diline

Feridüddin Attar'ın başyapıtı ‘Mantıku’t Tayr - Kuşların Şarkısı’ bu kez minyatür çizgilerinde hayat buldu. Özcan Özcan ve öğrencileri tarafından hazırlanan eserler, Simurg’a varmak üzere yola çıkan otuz kuşun yol hikâyesini anlatıyor.

Abone Ol Google News
Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
Kuşların sesinden renklerin diline
Kuşların sesinden renklerin diline
İranlı şair ve mutasavvıf Feridüddin Attar'ın başyapıtından hareketle hazırlanan 'Mantıku't Tayr - Kuşların Şarkısı' minyatür sergisi Kuveyt Türk Genel Müdürlük Binası'nda sanatseverlerle buluştu. Minyatür sanatçısı Özcan Özcan ve ekibi tarafından hazırlanan sergideki kuş figürleri, Hüdhüd kuşunun rehberliğinde efsanevi kuş Simurg'a varmak üzere yola çıkan otuz kuşun yol hikâyesini anlatıyor. Koleksiyonda yer alan kuş figürlerinin nakşedildiği, Ayşenur Kapusuz tarafından kaleme alınan ve Kuveyt Türk Kültür Yayınları tarafından çıkarılan ve sergiyle aynı ismi taşıyan çocuklara yönelik öykü kitabı da projede yer alan çalışmalar arasında.

ANADOLU BİR SİMURG'TUR

Minyatür sanatkârı Özcan Özcan serginin amacını “Feridüddin Attar'ın eserinde kaleme aldığı gibi insanları içlerinde olan ilahi yolculuğu çıkmalarına ve kendilerini anlamlandırma gayretine teşvik etmek” sözleriyle anlattı. Özcan şunları söyledi: “Türkiye'de minyatür alanında yapılan eserlerde İstanbul furyası hakim. Kız Kulesi, Galata Kulesi görmekten bıkar hale geldik. Minyatür çok daha büyük açılımlara sahip bir sanat. Minyatür Türklerde başlar derler. Kendi sanatımız varken biz niye bunları anlatmıyoruz? Anadolu hep bir mozaik olarak düşünülür ama bana sorarsanız Anadolu bir Simurg'tur çünkü her seferinden küllerinden yeniden doğabilmiştir."

Özcan Özcan
Özcan Özcan


Sırada Kelile ve Dimne var

Minyatür sanatçısı Özcan Özcan öğrencileriyle birlikte iki yıl süren çalışma sonucu toplamda 29 esere imza attıkların kaydetti. Özcan, şu sıralar Matrakçı Nasuh'un Süleymanname'si üzerine yoğunlaştıklarını, fakat ikinci büyük çalışmalarının Kelile ve Dimne olacağını söyledi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.