Hayat Sevginin dili ortak

Sevginin dili ortak

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun oyunu "Sessizliğin İçinden" işitme engelliler ve işitenler arasındaki kopukluğu ele alıyor. Oyun boyunca işaret diliyle sahnelediği performansıyla göz dolduran başrol oyuncusu Ebru Aytürk, "Sağır ve dilsizlerin dünyasını artık hepimizin tanıması gerek" diyor.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
Oyunda, Ebru Aytürk, Cem Zeynel Kılıç, Müge Mertson, M.Coşkun Ülgen, Tuncay Koçal, Canan Maktal, Elvan Boran, Yasin Yiğit, Bingül Utsukarcı, Side Balaban, Zehra Gül Yiğit, Gizem Gür rol alıyor.
Oyunda, Ebru Aytürk, Cem Zeynel Kılıç, Müge Mertson, M.Coşkun Ülgen, Tuncay Koçal, Canan Maktal, Elvan Boran, Yasin Yiğit, Bingül Utsukarcı, Side Balaban, Zehra Gül Yiğit, Gizem Gür rol alıyor.
Amerikalı yazar Mark Medoff'un 1970'lerde kaleme aldığı, işitme engelliler ve işitenler dünyası arasındaki iletişim kopukluğunu ele alan "Sessizliğin İçinden" Faik Ertener rejisiyle sahneye taşındı. İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından seyirciyle buluşan oyun işitme engellilere özel eğitim veren bir okulda öğretmenlik yapan James Leeds ile konuşmayı ve dudak okumayı reddeden Sarah'ın ilişkisi anlatılıyor. Başrol oyuncuları Ebru Aytürk ve Cem Zeynel Kılıç, oyun boyunca işaret dilinden oluşan bir performans sergiliyor. Oyunda sanatçılara işitme engelli isimler de eşlik ediyor. Performansıyla büyük beğeni toplayan Aytürk'le "sessizliği" konuştuk.

BÖYLE BİR ROLE ŞÜKREDİYORUM


10 yıl Van Devlet Tiyatrosu'nda görev yapan sanatçı İstanbul'a tayin olduktan sonra ilk olarak Sevgili Hayat ile seyircinin karşısına çıkmış ve beğeni toplamıştı. Aytürk şimdi Sessizliğin İçinden adlı oyunla adından söz ettiriyor. Oyunda konuşmayı reddeden Sarah karakterine hayat veren sanatçı, "Böyle bir rol geldiği için şükrediyorum" dediği oyunu şu sözlerle anlatıyor: "Sağır ve konuşamayanların bir dünyası var ve bizim bunu görmemiz gerekiyor. Oyunda da Sarah, 'Benim dünyamı kabul edin' diyor. Onları eskiden bu kadar iyi anlamıyormuşuz bunu farkettim." Aytürk, provalara başlamadan, başrol oyuncusu Cem Zeynel Kılıç ile 3 ay boyunca işaret dilini çalıştıklarını söylüyor. Ekip işaret dilini, oyunda kendilerine eşlik eden sağır ve konuşamayanlardan öğrenmiş.


PROVADAKİ DUYGUYU UNUTAMIYORUM

Aytürk, 1 saat 40 dakika süren oyun boyunca baştan sonra işaret dilinden oluşan bir performans sergiliyor. Sanatçı, "Klostrofobik bir rol. Provalar esnasında işte Sarah tam da bu dedim. Konuşmak istiyorsun ama konuşamıyorsun. Konsantrasyonun bir an bile düşmemesi gerek. En ufak bir sese bile dönmemem gerekiyor. Konuşmak isteyip konuşamama durumu yani. Prova süresindeki bu duyguyu hiç unutmadım" diyor.

Aytürk'ün en büyük isteği ise oyunu Türkiye'nin bir çok yerinde oynamak: "Bu konuyla ilgili çok film yapıldı. Ama tiyatronun ulaştığı nokta belli. Gerçekten konuşamayanlar geliyor izliyor. Çıkışta birlikte oturup ağlıyoruz. Aynısını yaşadık diyorlar. Bu aynı zamanda büyük bir hizmet. Farkındalıklarımızı açmamız lazım. James'in oyunda dediği gibi ikimizin de anlaşabileceği başka bir lazım. Çünkü bambaşka bir dünya ve biz onu anlamıyoruz. Geri dönüşümünü gördükçe de çok mutlu oluyoruz. Kendileriyle ilgili bir oyun var bunu anlayabiliyorlar."

  • Bana sakin olmayı öğretti
  • Aytürk, Sessizliğin İçinden'in aynı zamanda kendisine de bir yolculuk olduğunu söylüyor. Sanatçı, "Ben çok hiperaktif biriyimdir. Bu oyunla birlikte, bazen sakin ve sessiz olmak çok daha etkiliyimiş dedim. Sarah bana sakin olmayı öğretti. Kendi özelimde de biraz durmak, sakin olmak gerekmiş, bunu anladım" diyor.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.