Koronavirüs Kanserli hastada bağışıklığı güçlendiriyor

Kanserli hastada bağışıklığı güçlendiriyor

Kanserli hastaların da aşıya karşı ön yargılı olduğu saptandı. Lösemili Hastalar Eğitim ve Araştırma Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Hematolojik kanserli hastalarda ciddi Kovid-19 hastalığı gelişme riski ve ölüm riski daha yüksek. Bu nedenle bu hasta grubunun aşı olması son derece önemli” dedi.

Abone Ol Google News
Nur Banu Aras Yeni Şafak
​Kanserli hastada bağışıklığı güçlendiriyor
Prof. Dr. Fevzi Altuntaş

Kanserli hastaların da aşıya karşı ön yargılı olduğu saptandı. Lösemili Hastalar Eğitim ve Araştırma Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Hematolojik kanserli hastalarda ciddi Kovid-19 hastalığı gelişme riski ve ölüm riski daha yüksek. Bu nedenle bu hasta grubunun aşı olması son derece önemli” dedi. Altuntaş, “Hematolojik kanserli bazı hastalarda sağlıklı bireylere kıyasla tam bir antikor yanıtı oluşturmasa da aşılar güvenli ve hematolojik kanserli hastalarının çoğunda koruma sağlamaktadır” dedi.

  • Altuntaş, hematolojik kanserli hastaların yüzde 75’inde aşılamadan sonra antikor üretildiğini, yaklaşık yüzde 25’inde ise antikor yanıt oluşmadığını belirterek, “Aşı, antikor yanıtı oluşturmayanlar da bile belli düzeyde koruma sağlamaktadır” diye konuştu.
İçişleri Bakanlığı: 548 okul servis aracı trafikten men edildi
Gündem

İçişleri Bakanlığı: 548 okul servis aracı trafikten men edildi

İçişleri Bakanlığı: Ülke genelinde gerçekleştirilen 'Güvenli Eğitim Uygulaması'nda, kurallara uymayan 2 bin 667 servis aracı ve sürücüsüne cezai işlem uygulandı, 548 okul servis aracı trafikten men edildi, 14 sürücünün belgesi geri alındı. Uygulamada çeşitli suçlardan aranan 619 kişi yakalandı.
Merkez Bankası 2021 enflasyon tahminini yükseltti
Ekonomi

Merkez Bankası 2021 enflasyon tahminini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın son enflasyon raporu sunumu için kameralar karşısına geçti. TCMB, 2021 sonu enflasyon tahminini, yüzde 14,1'den yüzde 18,4'e yukarı yönlü güncelledi. Kavcıoğlu, sunumun ardından TL ile ilgili soruya Türkiye'nin temel sorununun cari açık olduğunu belirterek, "Fiyat istikrarını cari açığı azaltarak sağlamayı hedefliyoruz. Cari açık düzeltildiğinde kur dengeye gelecektir." şeklinde cevap verdi
CHP ilk imtihandan geçti: HDP'nin 'ülkeyi birlikte yönetelim' teklifine 'evet' dedi
Gündem

CHP ilk imtihandan geçti: HDP'nin 'ülkeyi birlikte yönetelim' teklifine 'evet' dedi

CHP’nin ‘parti tabanından tepki gelir’ korkusuyla gizliden yürüttüğü HDP’yle ittifakı, PKK’ya yönelik Suriye tezkeresinde bir kez daha gün yüzüne çıktı. Kılıçdaroğlu yönetiminin, tezkere konusunda sergilediği bu yeni tutumla, parti tabanında HDP birlikteliğinden rahatsız olmaya devam eden kesime, “Siz de bu yeni duruma alışsanız iyi olacak” mesajını vermiş olduğuna dikkat çeken Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, bu birlikteliğin arka planını bugünkü köşesine taşıdı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.