Teknoloji Google dil bariyerini yıkıyor Dünyanın her yerinde herkesle konuşabileceksiniz

Google dil bariyerini yıkıyor: Dünyanın her yerinde herkesle konuşabileceksiniz

Google, geçtiğimiz gün düzenlenen I/O 2022 etkinliğinde yeni ürünlerini ve yazılımlarını tanıttı. En çok dikkat çeken ürünlerden biri ise dil bariyerlerini yıkacak olan artırılmış gerçeklik gözlüğü oldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Google yeni artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı: Artırılmış gerçeklik gözlüğü ne zaman çıkacak?
Google, yeni artırılmış gerçeklik gözlüğünün tanıtımını yaptı.

Google‘ın geleneksel geliştirici konferansı Google I/O 2022 için beklenen gün geldi. Şirket, yeni yazılımlarını ve sürpriz donanımlarını geçtiğimiz akşam etkinlikte tüm dünyayla paylaştı. I/O 2022‘nin en dikkat çeken ürünleri ise Android 13, Pixel 6a, Pixel 7 serisi ve Pixel Watch oldu. Ancak şirketin üzerinde çalıştığı tek şey bunlar değil.

Daima geleceğe yatırım yapmasıyla tanınan Google, son olarak tüm dünyadaki insanları bir araya getirecek yeni teknolojilerini de sevenleriyle paylaştı. ShiftDelete'de yer alan habere göre dil bariyerlerini yıkan ve dünyadaki tüm insanları bir araya getiren artırılmış gerçeklik gözlüğü ise bunlardan en çok ilgi çeken oldu.

Google’dan tüm dillerden anlık çeviri yapan gözlük geliyor

Otomatik çeviri sistemleri her geçen gün daha da yayınlaşıyor. Hatta sesli olarak bile kullanıcılara bunu sağlayan teknolojiler günümüzde aktif bir şekilde kullanılıyor. Ancak işleri bir adım öteye taşıyan Google, söz konusu özelliği artırılmış gerçeklik ile birleştiriyor.

  • Yeni bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışan şirket, en basit haliyle size gerçek hayatta altyazı desteği sunacak. Üzerindeki mikrofonlar ile karşınızdaki kişiyi dinleyen gözlük, konuşulan dili anlayacak ve çevirisini sağlayarak artırılmış gerçeklik teknolojisiyle sizlere sunacak.

Henüz geliştirilme aşamasında olan ürünün ne zaman ya da ne kadara çıkacağı şimdilik bilinmiyor. Yine de çıktığı gibi kullanıcıların ilgisini çekebilecek ve dünyadaki dil bariyerini yıkabilecek bir ürüne benziyor.

Yeni ehliyetlerde Togg sürprizi: Detay dikkatleri çekti
FOTOĞRAF 9
Title
Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı yeni e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belgesini duyurdu. İçlerinde en çok konuşulan ise seri üretimde son aşamaya gelinen e-Pasaport oldu. Fakat bugün, yeni ehliyet üzerindeki beklenmedik Togg sürprizi dikkatleri çekti.
Title
EHLİYET ÜZERİNDE TOGG SİLÜETİ OLACAK!ShiftDeletede yer alan habere göre önümüzdeki dönemde ehliyetlerin üzerine sıradan bir otomobil yerine Togg silüeti konacak. Hatta emniyet kemeri ve sürücünün olduğu bir araba olacağı belirtildi.
Title
Bununla birlikte kimliklerde buradaki çipe yüklenebilecek. Ayrıca AB ve ISO regülasyonları ile uyumlu hale getirildi.
Title
Konuyla ilgili ilk açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları söyledi:Sayın Cumhurbaşkanımız da dün açıkladılar, inşallah ağustos ayında kendi e-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz...
Title
Yeni yerli e-pasaportumuz, TÜBİTAK AKİS İşletim Sistemli temassız çipe ve birçok yeni güvenlik ögesine sahip. Yeni yerli e-pasaportta sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, Turkey yerine ilk kez Türkiye ifadesi kullanılmıştır. Tasarımı, özgün bir tasarımdır...
Title
Pasaportun her sayfasında, ülkemizin bir şehrine ait tarihi, kültürel ve manevi değerlere ait görseller, şehre özel bitki görselleri gibi tasarım özellikleri yer alacak.
Title
Yapılan açıklama içerisinde daha önce Avrupadaki bir firma tarafından üretilen e-Pasaportların, bundan sonra yerli olarak imal edileceği söylendi. Devam eden çip krizi nedeniyle ilgili firmanın tedarik konusunda sıkıntı yaşaması sonucu yerli olması yönünde adımların atıldığı ve kısa sürede seri üretime başlanacağı belirtildi. Ayrıca pasaportların üzerindeki Turkey ibaresinin Türkiye olarak değiştirileceği söylendi.
Title
Title
Yeni ehliyetlerde Togg sürprizi: Detay dikkatleri çekti
Geçtiğimiz günlerde yeni e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belgesi duyuruldu. Yeni ehliyet üzerindeki beklenmedik Togg sürprizi dikkatleri çekti. Yeni ehliyet üzerinde Togg silüeti yer alacak.

Chrome kullanıcılarına Google'dan önemli uyarı: Kritik bir açık saptandı tarayıcınızı güncelleyin
FOTOĞRAF 11
Title
Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Google Chromeda 23 Martta önemli bir açık keşfedildi.
Title
JavaScript motorunda yer alan açığa CVE-2022-1096 adı verildi. Hackerlar, açığı Googledan daha önce buldu. Bu tür açıklara sıfır-gün deniyor.
Title
Google, açıktan nasıl yararlanıldığı veya nelere yol açtığı hakkında henüz herhangi bir detay paylaşmadı.
Title
Teknoloji devi, şimdiye dek tek bir açığa özel acil durum ilan edip güncelleme yayımlamamıştı. Ancak CVE-2022-1096nın düzeltilmesi için 4 gün önce güvenlik yaması sunuldu. Bu durum, açığın ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor.
Title
Kullanıcıların tarayıcılarını 99.0.4844.84 numaralı Chrome sürümüne güncellemesi gerekiyor.
Title
Güncelleme nasıl yüklenir?Google Chromeda menüye girerek Yardım ve ardından Google Chrome hakkında seçeneğine tıklayın.
Title
Eğer güncelleme mevcutsa otomatik olarak inmeye başlıyor.
Title
Güncelleme yüklendikten sonra tarayıcınızı yeniden başlatmayı aklınızdan çıkarmayın.
Title
Öte yandan yamanın, 3,2 milyar kullanıcının hepsine ulaşması birkaç gün sürebilir.
Title
Title
Chrome kullanıcılarına Google'dan önemli uyarı: Kritik bir açık saptandı tarayıcınızı güncelleyin
Dünyada en çok kullanıcıya sahip tarayıcısı olan Google Chrome'da önemli bir açık keşfedildi. Google, kullanıcıların tarayıcılarını 99.0.4844.84 numaralı Chrome sürümü ile güncellemesi gerektiğini belirtti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.