Teknoloji Kasperskyden sahte video oyun uyarısı

Kaspersky'den sahte video oyun uyarısı

Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre, her yıl bir milyona yakın kullanıcı sahte video oyunlarının kurbanı oluyor

Haber Merkezi AA
Video oyunlarına artan talepten yararlanan siber suçlular, popüler oyunların sahte kopyalarıyla zararlı yazılım bulaştırıyor.
Video oyunlarına artan talepten yararlanan siber suçlular, popüler oyunların sahte kopyalarıyla zararlı yazılım bulaştırıyor.

Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre, her yıl bir milyona yakın kullanıcı sahte video oyunları aracılığıyla hedef alınıyor.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, video oyunlarına artan talepten yararlanan siber suçlular, popüler oyunların sahte kopyalarıyla zararlı yazılım bulaştırıyor. Geçen yılın Haziran ayıyla bu yılın Haziran ayı arasındaki 12 aylık dönemde 930 binden fazla kullanıcı bu şekilde saldırıya uğradı. Saldırıların üçte birinden fazlası yalnızca üç oyun üzerinde yoğunlaştı.

Video oyunları uzun süredir hayatımızda ve internetin gücü sayesinde oyunların büyüme ve gelişme hızı büyük ölçüde arttı. Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık onda biri internet üzerinden oyun oynuyor. Diğer dijital eğlence türleri gibi video oyunları da telif hakkı ihlali ve yasa dışı torrent takipçileri gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Zararlı yazılım yaymak için markanın yasa dışı yolla kullanılması da bu sorunlardan birisi olarak son dönemde öne çıkıyor. Popüler oyunların çoğu dijital dağıtım platformlarında yer alıyor. Bu platformlar, yüklenen dosyaların gerçek oyun dosyaları mı yoksa zararlı yazılım örnekleri mi olduğunu her zaman anlayamıyor.

Siber suçlular en çok Minecraft, GTA 5 ve Sims 4'ü kullanıyor

Bu konuyu incelemek isteyen Kaspersky araştırmacıları, geçen yılın tamamı ve bu yılın ilk yarısında tespit edilen zararlı dosyaları mercek altına aldı. Siber suçluların en çok kullandığı oyunların başında Minecraft geliyor. Bu oyun gibi görünen zararlı yazılımlar, 310 binden fazla kullanıcıyı etkileyerek toplam saldırıların yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. Sahte oyunlar arasında ikinci sırada ise 112 binden fazla kullanıcıyı hedef alan GTA 5 yer alıyor. Popüler oyunlar arasında yer alan Sims 4’ün sahte versiyonu ise yaklaşık 105 bin kullanıcıyı etkiledi.

REKLAM

Araştırmacılar, siber suçluların kullanıcıları henüz çıkmamış oyunlarla da kandırdığını ortaya çıkardı. Piyasaya çıkmamış oyunlar gibi görünen dosyalarda aslında zararlı yazılımlar bulunuyor. Araştırmada, henüz çıkmamış en az 10 adet oyunun sahte sürümleri tespit edildi. Bunların yüzde 80’i FIFA 20, Borderlands 3 ve Elder Scrolls 6’dan oluşuyor.

Https ile başlamayan şüpheli bağlantılara tıklamayın

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Maria Federova, siber suçluların kullanıcıları hazırlıksız yakalamak için dijital eğlence ortamlarından yararlandığını belirtti.

Popüler televizyon programları, filmlerin ilk gösterimleri ve ünlü video oyunların bu amaçla kullanıldığını ifade eden Federova, şu ifadeleri kullandı:

  • "Bu yolun tercih edilmesinin nedeni çok basit. İnsanlar rahatlayıp eğlenmek istediklerinde daha az dikkatli oluyor. Yıllardır kullandıkları eğlenceli bir şeyde zararlı yazılım bulmayı beklemiyorlar. Bu nedenle, bu saldırı vektörünün başarılı olması için gelişmiş bir yöntem gerekmiyor. Herkese dikkatli olmasını, güvenilmeyen dijital platformlardan ve şüpheli görünen tekliflerden kaçınmasını, güvenlik yazılımları kurmasını ve oyun için kullandıkları tüm cihazlarda düzenli güvenlik taramaları yapmasını tavsiye ediyoruz."

Kaspersky, video oyunu gibi görünen zararlı yazılımların kurbanı olmamak için şunlara dikkat edilmesini öneriyor:

  • "Yalnızca güvenilir yasal servislerden yararlanın. Web sitelerinin gerçek olup olmadığına daha fazla dikkat edin. Video oyunları indirmeye izin veren fakat yasal olduğuna emin olmadığınız ve 'https' ile başlamayan web sitelerini ziyaret etmeyin. Dosya indirmeye başlamadan önce web sitesinin gerçek olup olmadığını, URL’nin biçimine veya şirket adının yazılışına bakarak kontrol edin. Henüz çıkmamış oyunları oynama fırsatı sunduğunu iddia eden şüpheli bağlantılara tıklamayın. Birçok farklı tehdide karşı kapsamlı koruma sağlayan, Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir güvenlik çözümleri kullanın."
Erdoğan ile Putindenkonvoya saldırı zirvesi

Erdoğan ile Putin'den
'konvoya saldırı' zirvesi

Kalın'dan kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar
Memurun gözü bu haberde

Memurun gözü bu haberde

Bakan Selçuk: Nihai kararı hakem kurulu verecek.
Dünya yıldızı Trabzonsporda

Dünya yıldızı
Trabzonspor'da

15 milyon euroluk futbolcu formayı giydi.
Selden<br>kötüsü geliyor

Selden
kötüsü geliyor

Uzmanlara göre kar bazı şehirleri esir alabilir!
Şırnak'tan acı haber

Şırnak'tan acı haber

Silopi'de 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.
Linç etmişlerdi<br>kahraman çıktı!

Linç etmişlerdi
kahraman çıktı!

​İzmir'deki yangını söndürürken başına gelenleri anlattı
PKK yerine<br>MLKP'yi kullanacaklar

PKK yerine
MLKP'yi kullanacaklar

Emekli İstihbarat Başkanı Pekin'den 'bombalar patlayabilir' uyarısı.
Rekabet Kurulu<br>soruşturacak

Rekabet Kurulu
soruşturacak

Eczanelerin alım koşullarıyla ilgili inceleme.
En iyi balı seçip gitti

En iyi balı seçip gitti

​Trabzonlu mühendis en iyi balı tesisine dadanan ayıya seçtirdi.
Son anda kurtuldular

Son anda kurtuldular

İstanbul'da aşırı yağışlar Ataşehir'de su baskınına neden oldu.
125 bin asker konuşlandırdı

125 bin asker konuşlandırdı

​Hindistan, Cammu Keşmir'e takviye güç gönderdi.
Kamil Koç satılıyor

Kamil Koç satılıyor

​Şirketin devri için Rekabet Kurumu'na başvuruldu.
HDP binasında yakalandı

HDP binasında yakalandı

​Kadıköy'de yasa dışı kayyum protestosunda tepki gösteren vatandaşı bıçaklamıştı.
PKK'nın 'pusu'cusu<br>pusuda öldürüldü

PKK'nın 'pusu'cusu
pusuda öldürüldü

​Uzaylı kostümle eğitim veren teröristin görüntüsü.
HDP'li belediyeden tahrik: Parçaladılar

HDP'li belediyeden tahrik: Parçaladılar

Silopi'de kaçak elektriği önlemek için kurulmuştu.
Davet edilmediler

Davet edilmediler

Ünal, davet göndermeme nedenlerini açıkladı.
"Akılsızlar"

"Akılsızlar"

Trump, Amerikan Yahudi topluluğunu sadakatsizlikle suçladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.