|
Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek

Milli Takım'da Kuntz dönemi sona erdi ve herkes muradına ermiş oldu. Ülkemiz futbolunda defalarca bu kararı aldıktan sonra neler değiştiğini iyi analiz etmek gerekiyor. Ne kadar faydalı oldu ya da gelen fayda uzun vadeli mi yoksa günü kurtarmaya mı yetti bakmak lazım. Neyse en azından bir hava alınmış, tepkiler bir nebze ötelenmiş oldu. Gelelim "Bundan sonra neler olacak?" sorusunu sormaya.


Biri gelir biri gider mantığıyla bir yere varılmadığı şahsımca çok açık. Galip de olsan bir çevreyi memnun edemiyorsun. Mağlup olsan zaten hiçbir şansın yok. Peki futbolcularımızın hiç mi etkisi yok? Performans düşüklükleri, motivasyon kayıpları, sakatlıklar derken teknik adam dışında sorulacak sorular yok mu? Hepimiz işimize gelenin peşindeyiz. Proje deyip duruyoruz ama ülke futbolunda proje ile gelmiş hiçbir başarı yok. Tamamen dönemsel talihle yürüyen sportif başarılar var. Bunu demek bu başarıları küçümsemek değil, devamının sağlanamamasına sitemdir. Turnuvalara katılmak öncelikli hedefimiz ancak son Avrupa Şampiyonası tam bir hüsran olmuştu. Futbolcular neredeyse aynı, o dönemde de istediğimiz başarıyı yakalayamamıştık. Demek ki teknik adam dışı bireysel anlamda kadromuz da düşüş trendinde. Savunmamızla övünürken, en yumuşak karnımız defans bölgemiz oldu bir anda. Forvet eksikliğimizi ise yıllardır kapatamıyoruz.


Hala bazı oyuncularımız yerlerini dolduramamışken sürekli teknik adam koltuğunu boşaltıp yerine yeni ismi getirerek çözüm arıyoruz. Velhasıl futbolcu üretemiyoruz ya da ürettiğimizi de kullanamıyoruz ve ona o değeri vermiyoruz. Bunu bugün Kuntz yapamadıysa, yarın gelen çok mu yapacak merak içindeyim. Bana sorarsanız ülke insanı olarak bizlerin öncelikle futbola ve spora bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Hırvatistan 10'da birimiz nüfusuyla futbolda başarı yakalayabiliyorsa burada maharet insan gücünün iyi kullanılmasıdır. Dünyanın en önemli kaynağı ne petrol ne de güneş enerjisidir. Bu kaynak insan kaynağıdır. Biz "Nasılsa ülkede insan çok" deyip değersizleştirerek kendi sermayemizden yiyoruz. Teknik adamlara vereceğimiz önceliğimizi gençlerimizin iyi insan ve iyi sporcu olmaları konusunda versek takımı yönetecek teknik direktörü bulmakta da ilk 11'e yazacak forvet konusunda da zorlanmayız.


Türk futbolunda ne teknik direktör tartışması biter, ne hakem ne de pozisyon. Gayemiz iyi bireyler yetiştirmek olmadığı sürece, iyi futbolcu da iyi teknik direktörler de bulmakta sorun yaşarız. Konu sadece Milli Takım'la sınırlı değil, kulüplerimiz de sürekli aynı süreci yaşayıp, farklı sonuçlar almaya çalışıyorlar. Bu arada bugün Galatasaray U19 takımı UEFA Gençlik Ligi'nde Kopenhag'a 5-1 mağlup oldu. Gelin bunun üzerine düşünelim, acaba bu neden oluyor?

#Asaf Samet Bayraktar
#Stefan Kuntz
#Milli Takım
2 ay önce
default-profile-img
Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek
ABD’nin silah stoklarına İsrail’e sınırsız erişim izni vermesi yasal mı?
Siyah leke
Gazze’de modernitenin sınırları mı yoksa temelleri mi ortaya çıktı?
Gazze, kalpsiz dünyanın kalbi
Gazze bizim imtihanımız