Yazarlar Avrupada enerji tasarrufu

Avrupa’da enerji tasarrufu

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Son dönemlerde Rusya’dan gelen doğalgazda azalış olması ve kış aylarında Rusya’dan gelen doğalgazın akışının tamamen durma ihtimaline karşı, enerji arz güvenliğinin sağlanması için Avrupa’da enerji tasarruf tedbirleri uygulanmaya başlıyor.

Avrupa’da bir çok ülke gibi Avrupa’nın da en büyük ekonomisine sahip ve Avrupa Birliği’nin belkemiği olan Almanya da enerjide başta doğalgazda Rusya’ya bağımlı bir ülke konumunda.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesinde doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yarısını Rusya’dan karşılayan Almanya, son dönemde bu bağımlılığını azaltma çabasında. Almanya, Rusya’dan gelen doğalgaza bağımlılığını azaltmak ve enerji arz güvenliğini sağlamak için alternatif kaynaklara yönelerek bu oranı yüzde 35’e kadar düşürdü.

Almanya aldığı tedbirler ve uyguladığı bu politika ile bir yandan alternatif kaynaklar için hazırlık yaparken diğer yandan Rusya’dan gelecek doğalgazda kesinti olma durumunda enerjideki meydana gelebilecek kaotik durumu da önlemiş olacaktır.

ALMANYA ENERJİ TASARRUFU İÇİN NELER YAPIYOR?

Bir çok ülkede olduğu gibi Almanya da, enerji tasarrufu için kamu binalarının en fazla 19 dereceye kadar ısıtılacağını, kamu binaları ve anıtların yanı sıra reklam panolarının ışıklandırılmasında kesintilere gidileceğini açıkladı.

Daha önce de doğalgazda arz güvenliği sağlanması için kış öncesi doğalgaz depolarının kapasitelerinin tamamen doldurulması konusunda hazırlıklar yapılıyor.

Almanya’da doğalgaz depolama kapasitesi toplam tüketiminin yüzde 25’ine denk gelmesi nedeniyle, depolama kapasitesinin tamamen dolması olası kesintilerde ciddi bir katkı yapacağı gibi yeni kaynak bulma konusunda da zaman kazandıracaktır.

Diğer yandan, doğalgazdan tasarruf etmek amacıyla, elektrik üretimi için daha fazla yenilenebilir enerji kullanılacağı, kömür santrallerinden yeniden yararlanma düşünceleri ve düzenli olarak kullanılmayan alanlarda enerji tasarrufu konusunda önemli hazırlıklar yapılmıştı.

Avrupa Birliği de enerji tasarrufu için hazırladığı doğalgaz acil durum planına göre AB ülkelerinin Mart 2023’ün sonuna kadar doğalgaz tüketiminde, yüzde 15 oranında azaltmaya gidecekleri beklenmektedir.

Bu da yıllık olarak 45 milyar metreküp doğalgaz tasarrufu anlamına gelmektedir. Bu miktar doğalgaz tasarrufu, bir çok Avrupa ülkesinin yıllık tükettiği doğalgaz miktarından fazla ve Hollanda gibi bir çok ülkenin yıllık doğalgaz tüketimine denk gelmektedir.

ENERJİ TASARRUFU ÖNEMLİ

Enerji arz güvenliği için enerji tasarrufu hayati derecede önemlidir. Özellikle enerjide dışa bağımlı olan ve dış ticaret açığı rakamında önemli miktarda enerji ithalatı olan ülkeler açısından enerjide tasarruf ekonomik olarak bir rahatlama sağlayacaktır.

Ancak, enerji tüketimi ve üretim arasındaki güçlü ilişki nedeniyle, enerji tasarrufu enerji tüketiminde azalış olarak yansıması halinde bu azalışın üretim üzerinde ciddi olumsuz etkileri de olacaktır.

Son dönemlerde Avrupa ekonomilerde durgunluk belirtileri ile beraber enerji tüketimindeki bu azalış ekonomik durgunluğu daha da derinleştirebilir.

Bu nedenle, ekonomide sürdürülebirlik için enerji tasarrufu ile enerji tüketiminde azalış arasında bıçak sırtı dengeyi korumak önemli hale geliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.