AKTÜEL

Edebiyatın wikipediası geliyor

Türk edebiyatındaki şair ve yazarların biyografileri, modern biyografi anlayışına göre internet ortamına aktarılıyor. Wikipedia benzeri bir formatta hazırlanacak site, Haziran''da yayına girecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türk edebiyatına ait şair ve yazarların biyografilerine artık internet ortamından kolayca erişilebilecek. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekereteri Prof. Dr. Mustafa İsen''in başkanlığında başlatılan ''Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Projesi'' kapsamında Türk edebiyatına ait şair ve yazarların biyografileri modern biyografi anlayışına göre ele alınacak. Profesyonel editörlerin uzmanlığında gerçekleşecek olan çalışma, Ocak ayında başladı. 2 yıl sürmesi planlanan çalışma 2014 Aralık ayında tamamlanacak. Ancak bu bilgilerden meraklılarını mahrum etmek istemeyen proje sorumluları, elde ettikleri çalışmaları internet ortamında bu yılın Haziran ayında paylaşmayı planlıyor. Wikipedia benzeri olması beklenen projede, bilgiler yenilendikçe güncelleme yapılarak, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

10 BİN CİVARINDA İSİM OLACAK

Çalışmayla ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Tuba Durmuş, ''Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Projesi''ni ölüm tarihi 1920 yılına denk gelen şair ve yazarlarla sınırladıklarını belirterek, 8 binin üzerinde Divan Edebiyatı şair ve yazarın, Tasavvuf Edebiyatından ise 2 binin üzerinde şairin bilgilerine ulaştıklarını kaydetti.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
E-5'te yürekleri sızlatan görüntü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+