Dünya2 köy daha temiz

2 köy daha temiz

TSK ve ÖSO, dün iki köyü daha teröristlerden arındırdı. Bülbül ile Azez arasındaki Ömer Simo köyünde kontrol sağlandı.

Haber MerkeziYeni Şafak
​TSK ve ÖSO, dün iki köyü daha teröristlerden arındırdı. Bülbül ile Azez arasındaki Ömer Simo köyünde kontrol sağlandı.
​TSK ve ÖSO, dün iki köyü daha teröristlerden arındırdı. Bülbül ile Azez arasındaki Ömer Simo köyünde kontrol sağlandı.

Bülbül beldesine bağlı Şeyh Obası, Şeyh Horoz ve Salıkanlı bölgelerinden sonra Ömer Simo’da da PKK’lıların imha edilmesiyle birlikte Bülbül-Dikmetaş hattının birleşmesine yönelik önemli bir adım daha atılmış oldu. Afrin’in batısında da Arşali köyü teröristlerden arındırıldı. Sınır hattında askeri araç sevkiyatı ise devam ediyor. Araç konvoyuna eşlik eden vatandaşlar ise askerlere sevgi gösterisinde bulundu. Mehmetçik, vatandaşlara siren çalıp el sallayarak teşekkür etti. Konvoy içerisindeki zırhlı araçlar daha sonra mehter marşları eşliğinde sınır karakoluna hareket etti.

REKLAM

Şehadet şeridi

TSK ve muhaliflerin kontrolü sağlayıp arama/tarama faaliyeti yaptığı Ömer Simo köyünde bir görüntü dikkat çekti. Dost ateşine mahal vermemek ve sızmaları engellemek üzere Zeytin Dalı’nda görev alan ÖSO mensuplarının şimdiye dek taktığı ‘sarı bantlara’ dün ‘beyaz kuşak’ da eklendi. Bazı ÖSO savaşçılarının başlarında görülen ‘beyaz bez’in, şehit olma isteğini yansıttığı öğrenildi. Yani kafasına beyaz kuşak bağlayan bir muhalif, bununla “Cephede şehit olmak istiyorum” demek istiyor.

Raco Dağı'ndaki PKK/PYD hedefleri ateş altında
Dünya

Raco Dağı'ndaki PKK/PYD hedefleri ateş altında

Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK hedefleri havadan ve karadan vuruluyor.
Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber
Hayat

Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yönetmeni Metin Günay, bir süredir hastanede tedavi gören babası Muhsin Günay'ı kaybetti. Vefat eden Keçiborlu Eski Belediye Başkanı Muhsin Günay, yarın Isparta'da defnedilecek.
Bir ilk: BAL'dan Milli Takım'a seçildi
Spor

Bir ilk: BAL'dan Milli Takım'a seçildi

Karadeniz Ereğli Belediyespor’un 2017-2018 sezonu BAL Ligi kadrosunda yer alan 2000 doğumlu Volkan Uluğ, U18 Milli Takımı'nın 21-23 Şubat tarihleri arasında Antalya da oynayacağı Rusya maçının 22 kişilik kadrosunda yer alacak.
Heynckes'in Beşiktaş şaşkınlığı
Spor

Heynckes'in Beşiktaş şaşkınlığı

Şampiyonlar Ligi son 16 turunda yarın Beşiktaş'ı konuk edecek Bayern Münih'te teknik direktör Jupp Heynckes, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Siyah-beyazlıların çok iyi bir teknik direktöre sahip olduğunu ifade eden Alman çalıştırıcı, Beşiktaş'ın daha önce bu tura kalamamasına şaşırdığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.