Dünya ABD sınır polisin göçmenleri kırbaçladı Beyaz Saray özür dilemek zorunda kaldı

ABD sınır polisin göçmenleri kırbaçladı! Beyaz Saray özür dilemek zorunda kaldı

Amerikan sınır polisinin Haitili göçmenlere yaşattığı eziyet tüm Dünya'nın gündeminde. At üstünde kovboy şapkalı Amerikan sınır devriyelerinin Haitili göçmenleri kırbaçlamasını görüntüleyen ajansların fotoğraf ve videoları servis etmesinin ardından Beyaz Saray bir açıklama yapmak ve özür dilemek zorunda kaldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​ABD sınır polisin göçmenleri kırbaçladı! Beyaz Saray özür dilemek zorunda kaldı
Amerikan sınır devriyesinin Haitili güçmenleri kırbaçlaması infiale neden oldu.

ABD sınır polisinin sınırda bekleyen ve ABD'ye girerek yeni bir yaşam umuduna kavuşmaya çalışan Haitililere yaşattığı eziyet büyük tepkiye neden oldu. At üzerindeki sınır devriyelerinin Haitli göçmenlere karşı sergiledikleri kötü tutum ve hatta onları kırbaçladıkları anlar ajanslar tarafından birçok video ve fotoğrafla kanıtlanırken bir sınır muhafızının göçmenleri kordonlarla tehdit ettiğini gösteren bir video sosyal medyada paylaşıldı.

Beyaz Saray özür diledi

Tüm dünyada infial yaratan görüntülerden sonra Beyaz Saray bir açıklama yaparak özür dilemek zorunda kaldı. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki yaptığı açıklamada 'İzlediklerimiz korkunçtu. Bunları gören hiç kimse yaşananları onaylayamaz.' ifadesini kullandı.

At üstünde göçmenleri kırbaçlıyor

Sosyal medyaya yansıyan videolardan birinde ABD sınır polisinin kovboy şapkaları giymiş halde, at üzerinde kendisinden kaçan göçmenleri kırbaçla kovaladığı görülürken 'İşte siz böylesiniz, kadınlarınızı böyle kullanıyorsunuz. Ülkeniz bu yüzden ... çukuru' diye bağırdığı duyuluyor.

Reuters'in haberinde sosyal medya kullanıcılarının görüntüler üzerine yaptıkları yorumlarında, "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki siyahların maruz kaldığı tarihsel adaletsizliklerin yankıları" olduğunu ifade ettikleri belirtildi..

ABD Sınır Devriyesi Şefi Raul Ortiz, olayın kolluk kuvvetleri tarafından "kabul edilemez" olduğunu ve araştırıldığını söyledi.

Sınır Polisi yetkilileri göçmenlere yiyecek, su, portatif tuvalet ve benzeri insani ihtiyaçların temin edildiğini söylese de çoğu siyahi olan göçmenleri kırbaçla kovaladıkları görüntüler herkes tarafından kölelik döneminde siyahilere yaşatılanlara benzetildi.

ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ın katı göçmenlik önlemlerinin çoğunu geri aldı ancak yine de eleştirilerin odağında kalmaya devam ediyor.

Sınırda bekleyen göçmenlerden biri El Cezire'ye verdiği demeçte 'Beni en çok üzen herkesin durumu biliyor, Haitililerin yaşadıklarını görüyor olması. Devlet Başkanımız yok, suç oranı çok yüksek, öğrenciler okula gidemiyor, iş yok, ekonomi çok kötü durumda. İnsanların bununla mücadele etmesi mümkün değil. Sınır dışı edilmek felaketimiz olur.' sözlerini kullandı.

Teksas'ta binlerce yasa dışı Haitili göçmen sınırı geçerek ABD'ye girdi: Yetkililer acil yardım istedi
DÜNYA
Teksas'ta binlerce yasa dışı Haitili göçmen sınırı geçerek ABD'ye girdi: Yetkililer acil yardım istedi

Sınırda arbede: ABD'ye gitmeye çalışan binlerce göçmene Guatemala ordusu müdahale etti
DÜNYA
Sınırda arbede: ABD'ye gitmeye çalışan binlerce göçmene Guatemala ordusu müdahale etti
2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.