ABD Seçimleri Haberleri

İntikam yemini eden Biden Afganistan'da ölen askerlerin cenazesini karşıladı

Afganistan’ın başkenti Kabil'de terör örgütü DEAŞ tarafından 26 Ağustos’ta düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden 13 ABD askerinin cenazesi ülkelerine götürüldü. Saldırı sonrası DEAŞ'a karşı intikam yemini eden ABD Başkanı Joe Biden, cenazeleri Dover Hava Üssü’nde karşıladı.

ABD Başkanı Biden'dan Taliban'a mesaj: Saldırı olursa hızlı ve kuvvetli bir cevap görürler

ABD Başkanı Joe Biden, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Biden, "Taliban'a şunu çok net söyledik: Bizim askerlerimize herhangi bir saldırı, operasyonlarımıza bir müdahale olursa çok hızlı ve kuvvetli bir cevap görürler." dedi

ABD'de Kovid-19 aşısı olmayı reddeden 153 hastane çalışanı işten çıkarıldı

ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Houston şehrindeki bir hastanede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptırmak istemeyen 150'den fazla çalışanın işten çıkarıldığı belirtildi.

Trump'ın seçim sonuçlarıyla ilgili tüm başvuruları geri çevrildi

ABD Yüksek Mahkemesi, başkanlık seçimleriyle ilgili olarak Wisconsin eyaletindeki seçim sonuçlarının hileli olduğunu savunan eski Başkan Donald Trump'ın başvurusunu reddetti. Bu kararla Trump'ın Yüksek Mahkemeye bugüne kadar yapmış olduğu tüm başvurular geri çevrilmiş oldu.

Donald Trump, Senato'ya ifade vermeye yanaşmadı

Kongre'ye yönelik saldırıdan sorumlu tutulan Donald Trump, Senato'da yargılanacak. Ancak eski başkanın avukatları, Trump'ın ifade vermeyeceğini duyurdu. Avukatlar, Anayasa’yı gerekçe göstererek davanın reddini isteyecek.

ABD Kongre baskınının sembolü olmuştu: Gözaltı tesisinde organik yemek verilecek

ABD’de boynuzlu ve kürklü şapkası, boyalı yüzü ve mızrağı ile 6 Ocak’taki Kongre baskınının sembolü haline gelen Jacob Chansley isimli protestocuya Washington’daki gözaltı tesisinde organik yemek verilmesi talebi kabul edildi.

Sandık yerine baskına gitmişler: ABD’de kongre binasını basan isyancılar seçimde oy kullanmamış

Başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazandığını ve oyların çalındığını savunarak 6 Ocak günü ABD Kongre binasına baskın düzenleyen ve saldırının ardından tutuklanan bazı isyancıların eyalet oylama kayıtlarında yer almadığı ortaya çıktı.

ABD'de flaş gelişme: Trump'ın görev süresi sona erdi yazısı gündem oldu

ABD 6 Ocak'ta yaşanan Kongre baskınının şokunu yaşarken, Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde son dakika bir gelişme yaşandı. Sitede Başkan Trump ve Yardımcısı Mike Pence'in görev sürelerinin 11 Ocak itibarıyla sona erdiği bilgisi yer aldı.

FBI raporu sızdı: ABD'nin 50 eyaletinin kongrelerinde silahlı protesto planlanıyor

ABD'de seçilmiş Başkan Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreni yaklaşırken, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) ülkenin 50 eyaletinin başkentlerindeki kongre binalarında silahlı protestoların olacağı konusunda bülten yayımladığı ortaya çıktı.

Joe Biden: Onlar protestocu değil teröristti

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, dün ABD Kongresini basanların "yerli terörist" olduğunu, Başkan Donald Trump'ın ise başından bu yana demokratik kurumlara "topyekün saldırı" başlattığını söyledi. Biden, Kongre baskınının, Amerikan tarihinin "en karanlık" günlerinden biri olduğunu söyledi.

ABD'de Kongre baskınının ardından Beyaz Saray'daki iki isim daha istifa etti

ABD'de Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından, Kuzey İrlanda Özel Temsilcisi Mick Mulvaney ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger de yönetimden istifa eden isimler arasına katıldı.

Trump'ın sosyal medya hesapları kritik tarihe kadar kapatıldı

ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook ve Instagram Başkan Donald Trump'a, Kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle koydukları 24 saatlik paylaşım engelini 20 Ocak'a kadar uzattıklarını açıkladı.

Washington'da sokağa çıkma yasağı başladı: Polis Kongre binasını geri aldı

ABD'nin başkenti Washington'da Kongredeki olaylar nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı başladı. Trump destekçilerinin ABD Kongresini basmasının ardından polis, binanın güvenliğinin sağlandığını duyurdu. Olaylarda yaralanan kadın protestocu ise hayatını kaybetti.

Washington DC polis şefinden son dakika açıklaması: Polis müdahale edecek

ABD'de seçim sonuçlarının kesinleşeceği Kongre toplantısı öncesinde başlayan protestoların giderek tırmanması ve Trump destekçilerinin Kongre binasını ele geçirmesinden sonra Washington DC polis şefi açıklama yaptı. Yapılan açıklamada polisin göstericilere müdahale edeceği kaydedildi.

Kongre binasını basan göstericiler Nancy Pelosi’nin maillerini okudu

Kongre binasına giren göstericilerin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisine girdikleri ifade edildi. Göstericilerin, bilgisayarını kapatmayı unutan Pelosi'nin maillerini okudu.

ABD Başkanı Donald Trump'tan Kongre'yi ele geçirenlere çağrı: Eve gidin

ABD Kongresinde, ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını ele geçirmeleri üzerine olayların kontrolden çıkması sonrasında Trump, kendisini destekleyen göstericilere "evlerine dönme" çağrısında bulundu. Trump'ın paylaşımı Twiter tarafından yorum ve Retweet'e kapatıldı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden: Bu bir kalkışmadır

ABD'de Kongre binasının Trump destekçileri tarafından basılması üzerine açıklama yapan seçilmiş Başkan Joe Biden, "Yapılanlar bir protesto değil kalkışmadır" ifadelerini kullandı.

ABD'de seçim kaosu: Trump taraftarları kongre binasını bastı

ABD'de 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçim sonuçlarına göre belirlenen delege oylarının sayılıp, sonuçların resmen tescil edileceği Kongre oturumu, siyasi tartışmaların gölgesinde başladı. Trump, taraftarları göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesi üzerine Kongredeki oturumlara ara verildi ve Mike Pence bina dışına çıkarıldı. Bu gelişmeler üzerine başkent Washington'da çıkan olaylar nedeniyle yerel saatle 18.00'den sonra şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Trump, Ulusal Muha...

ABD'de seçim tartışmaları bitmiyor: Trump'ın "seçim sonuçlarının değiştirmesini" istediği iddia edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger'e "seçim sonuçlarının kendi lehine çevrilmesi için" adım atması çağrısında bulunduğu iddiası kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Biden bir ilke imza atacak: Hazine Bakanlığına eski Fed Başkanı Yellen'ı seçtiğini duyurdu

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın Hazine Bakanı adayı olduğunu doğruladı. Janet Yellen, ABD Senatosu'nda onaylanması durumunda ülke tarihinde bu göreve getirilen ilk kadın olacak

ABD tarihinde bir ilk: Tamamı kadınlardan oluşan ekibini açıkladı

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, tamamen kadınlardan oluşan ABD tarihinde bir ilk de olacak Beyaz Saray iletişim ekibini açıkladı. Biden, ekibe Amerikan halkını Beyaz Saray'a bağlamak gibi muazzam bir sorumluluğun da emanet edileceğini söyledi.

Trump seçimlerden sonra ilk mülakatını verdi: Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum

Seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını Fox News kanalına veren ABD Başkanı Donald Trump, "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum." dedi. Trump, seçimlere ilişkin çeşitli mahkemelere yaptıkları başvuruların geri çevrilmesinden şikayet ederek, özellikle Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçlarına ilişkin davaya atıfta bulundu.

Trump pes etmiyor: Seçim hileli ama kazanacağız!

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden seçimin bittiğini açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump'tan da yeni bir açıklama geldi. 2020 seçimlerinin ‘hileli’ olduğunu iddia eden Trump, sürcenin sonunda seçimleri kazanacağını öne sürdü.

Trump, seçim sonuçlarına itiraz davasını temyize götürdü

Joe Biden'ın kazandığı Pensilvanya eyaletindeki seçimlere ilişkin federal mahkemede açtığı davayı kaybeden ABD Başkanı Donald Trump bu sefer de temyiz mahkemesine başvurdu.

Trump'ın "seçimi ben kazandım" iddiasına Twitter'dan özel etiket

ABD Başkanı Donald Trump, resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı 3 Kasım Salı günü yapılan seçimlere ilişkin, "ben kazandım" iddiasını sürdürüyor. Öte yandan Twitter, söz konusu paylaşıma "Resmi kaynaklar bu seçimin sonucunu farklı açıkladı." etiketi ekledi.

ABD Başkanı Trump yenilgiyi kabul etti: İlk kez "Biden kazandı" dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin seçilmiş başkanı Biden’ın ismini kullanmadan “O, seçim hileli olduğu için kazandı” ifadesini kullandı. Oy sayımlarına denetçi ve gözlemcilerin alınmadığını savunan ABD Başkanı Trump, oyların Dominion adlı radikal sola ait kötü üne ve ekipmanlara sahip özel bir şirket tarafından tasnif edildiğini iddia etti.

Beyaz Saray Sözcüsü: Trump ocakta kendi yemin törenine katılacak

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Başkan Donald Trump'ın ocak ayında Joe Biden'ın başkanlık yemin törenine katılıp katılmayacağına ilişkin soruya karşılık, "Ben Trump'ın kendi yemin törenine katılacağını düşünüyorum." dedi.

ABD'de bir eyalette oylar yeniden sayılacak

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde sonuçların henüz netleşmediği 16 delegeli Georgia'da oyların yeniden sayılmasına karar verildi. El ile sayılan oyların sonucunda kaybeden taraf yeniden makine ile oy sayımı talep edebilecek.

3. kez özür dileyecek

İlk özür Ekim 2014’te Türkiye’nin Suriye’de El Kaide’ye finans desteği sağladığı iftirasından sonra geldi. ABD’nin 15 Temmuz’daki sessizliği FETÖ’ye destek anlamına geldiği için Biden 1 ay sonra Türkiye’ye geldiğinde, “Özür dilemek istiyorum. Keşke daha erken buraya gelebilseydim” dedi. Adaylık döneminde “Erdoğan’ı seçimle devirmek”ten söz eden Biden’dan şimdi yeni bir özür bekleniyor.

AB ve NATO'dan Biden'a kutlama

Avrupa Birliği (AB) yönetimi ve NATO, ABD'nin 46'ncı başkanı seçilen Joe Biden'ı tebrik etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yazılı açıklamasında, "Joe Biden'ın yeni ABD Başkanı seçilmesinden samimi memnuniyet duyuyorum. Sayın Biden'ın NATO'nun ve transatlantik ilişkisinin güçlü bir destekçisi olduğunu biliyorum." ifadesini kullandı.

ABD seçimlerinde son dakika: ABD'de 59. başkanlık seçimlerini Joe Biden kazandı

Demokratların adayı ve eski Başbakan Yardımcısı Joe Biden, 20 delegeye sahip Pennslyvania’da seçimi kazanarak 284 delegeye ulaştı. Biden, ABD’nin 46. Başkanı oldu.

ABD'deki kritik seçimde sona doğru: Oy sayımı sürüyor

ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden'ın karşı karşıya olduğu başkanlık seçimlerinde oy sayımı 6 eyalette devam ediyor. Kritik eyaletler Nevada, Arizona ve Georgia ve Pensilvanya'da Demokratların adayı Joe Biden yarışı önde götürüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+