Dünya Arakana sağlık götürdüler

Arakan'a sağlık götürdüler

Uluslararası Doktorlar Birliği (AID), geçen Haziran ayında artan şiddet olaylarıyla gündeme gelen Arakan'a giren ilk sağlık ekibi oldu.

YENİSAFAK.COM.TR Yeni Şafak
Arakan'a sağlık götürdüler
Arakan'a sağlık götürdüler
Uluslararası Doktorlar Birliği (AID), yasal zorluklara rağmen Arakan'a sağlık hizmeti götürmeyi başardı. Myanmar hükümeti ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuç vermesi sonucunda, sağlık ekibi Arakan'ın Akyap kamplarında çalışmalarına başladı. Dr. Murat Kadir Topçu, Dr. Aşir Keçelioğlu ve tercüman Esra Zora'dan oluşan ekip, yerel doktorlar ile birlikte Arakan'da sağlık taraması yaptı. Daha önceki günlerde İHH İnsani Yardım Vakfı'nın gıda dağıtım çalışmalarına katılan ekip, bölgedeki bütün kampları inceleme fırsatı buldu.

Çocuklara öncelik

Ekip, daha savunmasız oldukları için beş yaş altı çocukların muayene ve tedavisine öncelik veriyor.

Yıllardır devlet baskısı altında vatandaşlık hakları verilmeden yaşayan Arakan Müslümanları, Haziran 2012'de fanatik Budistler tarafından başlatılan şiddet olaylarında büyük hasar gördü. Yaklaşık 5 bin evin yakılmasından sonra evsiz kalan ve halen hiçbir güvenlikleri olmayan yüz binlerce Rohingya illegal yollarla komşu Bangladeş'e kaçarken, yaklaşık 70 bin kişi BM tarafından Arakan'ın içerisinde kurulan kamplara yerleştirildi. Halkın yerleştirildiği kamplarda gıda, temiz su, hijyen ve sağlık durumunun yetersiz olduğu bildiriliyor.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.