Dünya Avustralya çocuk tacizcilerinin pasaportlarını iptal edecek

Avustralya çocuk tacizcilerinin pasaportlarını iptal edecek

Avustralya hükümeti, çocuklara cinsel tacizden hüküm giyenlerin pasaportlarını iptal edeceğini açıkladı.

Haber Merkezi AA
Avustralya çocuk tacizcilerinin pasaportlarını iptal edecek
Arşiv

Avustralya, çocuklara cinsel tacizden mahkum edilenlerin, yurt dışında çocuklara cinsel tacizde bulunmalarını önlemek için pasaportlarını iptal edecek.

Avustralya parlamentosunun soru cevap oturumunda konuşan Adli İşler Bakanı Michael Keenan, çocuklara cinsel tacizde bulunmaktan hüküm giyen Avustralyalıların yurt dışına çıkmalarını engellemek için yeni bir yasa tasarısı hazırladıklarını duyurdu.

Keenan, tasarı kapsamında deniz aşırı ülkelerdeki savunmasız çocukların korunması amacıyla çocuk tacizcisi Avustralyalıların ülke dışına çıkmalarına izin verilmeyeceğini ve pasaportlarının iptal edileceğini belirtti.

  1. Tasarının, "çocuklara yönelik cinsel istismar turizmine" vurulacak en büyük darbe olacağını ifade eden Keenan, "Hiçbir ülke, yurt dışına çıkan vatandaşlarını, savunmasız çocukları istismar etmekten alıkoymak için bu kadar kararlı ve güçlü biçimde harekete geçmemişti." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Julie Bishop da tasarının "dünyada bir ilk" olduğunu söyledi.

Avustralyalı çocuk tacizcilerinin gelişmekte olan ülkelerde savunmasız çocuklara yönelik cinsel istismarlarını sürdürdüğünü dile getiren Bishop, "Avustralya'dan sadece geçen yıl yaklaşık 800 çocuk istismarı suçlusu, deniz aşırı ülkelere seyahat etti." dedi.

Muhalefetten tasarıya destek

Ana muhalefet lideri Bill Shorten, partisinin hüküm giymiş çocuk istismarcılarının yurt dışı seyahatini kısıtlamak için yeni tedbirleri desteklediğini açıkladı.

Bazı bağımsız senatörlerin de desteğini alan tasarının yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yasadan 20 bin istismarcı etkilenecek

Adli İşler Bakanı Keenan, yasalaşması halinde tasarıdan, cezalarını tamamlayan ancak gözetim altında bulunan 20 bin istismarcının etkileneceğini söyledi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.