DünyaAyetleri Luhlaranakşediyorlar

Ayetleri 'Luh'lara nakşediyorlar

Kamerun’un Kousseri bölgesinde çocuklar, 5 yaşından itibaren Kur’an kurslarında hafızlık eğitimi almaya başlıyor. Defter ve kalem olmadığı için Kur’an-ı Kerim ayetleri tek tek “luh” adı verilen tahta levhalara kauçuktan hazırlanan mürekkeplerle yazılıp ezberleniyor.

Fatih ÖzerYeni Şafak
60 yılda onbinlerce hafız yetişti
60 yılda onbinlerce hafız yetişti

Kara kıtanın en fakir ülkeleri arasında yer alana Kamerun’un yüzde 30’unu Müslümanlar oluşturuyor. Kousseri Bölgesinde çoğunluğu oluşturan Müslüman nüfusun kurduğu Kur’an kurslarında çocuklar 5 yaşından itibaren hafızlık eğitimine başlıyor. Böylede kısıtlı imkanlarda eğitim gören öğrenciler, öğretmenlerinin söylediği ayetleri, ağaç dallarından yaptıkları kalemleri kauçuktan hazırladıkları mürekkeplere batırarak “luh”ların üzerine yazıyor. Öğrenciler ayetleri ezberledikten sonra yeni bilgileri yazmak için bir öncekileri silmek zorunda kalıyor. Kur’an kursunda hafızlığını tamamlayan öğrenciler luhlarını saklayarak çocuklarına miras olarak bırakıyor.

ÖĞRENCİLERİN ÇOĞU YETİM ÇOCUKLAR

Kousseri Bölgesinde 1960 yılından bu yana çocuklara hafızlık eğitimi veren Kur’an kursunun müdürü Sıtkı Muhammed, maddi imkanlardan dolayı çocukların defter ve kalam alamadığını hafızlık eğitimini luhlara yazarak yaptıklarını söyledi. 1960 yılından bu yana on binlerce hafızın Kur’an kursundan yetiştiğini söyleyen Muhammed, “ Öğrencilerimizin çoğu yetimlerden oluşuyor. 250 erkek 170 kız olmak üzere toplamda 420 öğrencimiz bulunuyor. Sabahtan kursa gelerek öğretmenlerinin öğretecekleri ayetleri tek tek luhlara yazıyorlar. Yazılan ayetleri hep birlikte sesli olarak okuyarak ezberliyorlar. Böylece daha hızlı bir şekilde ayetleri ezberlemiş oluyorlar. Sesli olarak okunan ayetlerde çocuklar bir yeri hatalı okusa bile arkadaşından doğru olan şeklini duyduğu için hemen hatasını düzeltiyor. Böylece suresini hatasız bir şekilde ezberlemiş oluyor” dedi. 

  • Mürekkep, kauçuğun ham maddesinden hazırlanıyor. Su ile temas ettiği zaman siliniyor.
  • Miras olarak bırakılıyor
  • Yoksullukla mücadele eden Kamerun’da hafızlık eğitimi alan öğrencilerin büyüdüklerinde kendilerine ait olan luhlarını çocuklarına bıraktıklarını söyleyen Muhammed, “İnsanlar ömür boyu bir tane luh ile ezberini yapıyor. Bu nedenle kullanılan mürekkebin de kolay temizlenmesi gerekiyor. Kauçukun ham maddesinden özel olarak mürekkep hazırlanıyor. Kullanılan mürekkep su ile temas ettiği zaman çıktığı için sürekli temizleniyor. Eğer temizlenmiyorsa zımparalanarak temizlenmesi sağlanıyor” şeklinde konuştu.

Bir kilo pirince üç gün mesai
DÜNYA
Bir kilo pirince üç gün mesai

Şırnak'ta iki tanksavar silahı ele geçirildi
Gündem

Şırnak'ta iki tanksavar silahı ele geçirildi

Şırnak'ta güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda iki AT-4 tanksavar silahı ve çeşitli malzeme ele geçirildi.
Bursaspor'un eski futbolcusundan akılalmaz depar
Spor

Bursaspor'un eski futbolcusundan akılalmaz depar

Bursaspor'un eski futbolcusu Advincula, Meksika Ligi'nde yaptığı deparla Gareth Bale'ın hız rekorunu kırdı.
Ekonomi

"Doğan Medya Grubu Erdoğan Demirören'e satıldı" iddiası

Aydın Doğan'ın, Erdoğan Demirören'le anlaşmaya vardığı ve Doğan Medya Grubu'nu sattığı öğrenildi. Doğan Medya Grubu’nun satışı için anlaşmaya varıldığı öğrenildi.
Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir
Spor

Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir

Türk futbolunda altyapı yetersizliği her dönem çokça tartışılmıştır. Büyük kulüplerin altyapılarına önem vermemeleri ve yabancı futbolcu transferleri de hep konu olmuştur. Ancak son dönemde büyük kulüplerin altyapılarına bakıldığında Galatasaray'da ciddi bir çalışmanın olduğu görülüyor. Altyapı takımlarında oynamalarına rağmen Mustafa Kapı, Ahmet Sivri, Recep Gül, Gökay Güney, Yunus Akgün ve Atalay Babacan gibi isimlerin şimdiden tanındığını görüyoruz. Hal böyleyken sarı kırmızılıların yeni sezonda bu oyuncuları yavaş yavaş A Takım'a sokması bekleniyor.
Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!

Aylardır beklenen Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizisi dün akşam ilk bölümüyle ekrana geldi. Twitter'ı sallayan ilk bölümde binlerce kullanıcı dizide kullanılan kıyafetleri yerden yere vurdu. Dizide Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran oyuncuya "Tanrı sizi korusun" ifadelerinin kullanılması, "Peygamber övgüsü almış bir komutana bu nasıl hitap?" yorumlarına neden oldu.