Dünya BAE Berlini engelliyor

BAE Berlin’i engelliyor

Rusya’da Hafter’e ateşkese yanaşmaması için telkinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Berlin’deki konferansı da sabote ettiği ortaya çıktı. Libya Observer gazetesi, BAE’nin Hafter’e savaşa devam etmesi yönünde baskı yaptığını yazdı. Konferansı takip eden bir diplomat, “BAE, Hafter’i savaşması ve ateşkesi kabul etmemesi için ikna etti” dedi.

M. Şakir Saraç Yeni Şafak
Hafter
Hafter

Terör örgütlerinin Ortadoğu’daki ana sponsoru Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Libya’da kaosun devamı için Moskova’da ikna ettiği darbeci Hafter’i Berlin’de de ablukaya aldı. 19 Ocak tarihli Berlin Konferansı’nda olup bitenlere ilişkin önemli bilgiler paylaşan Libya Observer gazetesi, Rusya görüşmeleri sırasında ateşkese yanaşmaması için Hafter’e fısıldayan BAE’nin, Almanya’daki konferansı da sabote ettiğini yazdı. Gazeteye konuşan diplomatlar, Libya’daki iç savaşın Ortadoğu’daki en zorlu vekalet savaşına dönüştüğünü bildirerek, BAE’nin Hafter’e savaşa devam etmesi yönünde baskı yaptığı bilgisini verdi. Barış görüşmelerine yakînen şahit olan diplomatlara göre “Hafter’in en büyük destekçisi BAE, onu (Hafter’i) savaşması ve ateşkesi kabul etmemesi için ikna etti.” Libya’daki yabancı güçlerin ekonomik çıkar, jeopolitik denge ve ideolojik karşıtlıklar üzerine savaşı devam ettirdiği ve ‘geri çekilmeyi düşünmediğini’ belirten Observer, savaşın geleceğinin daha karanlık olabileceğine dikkat çekti. Buna göre Libyalılar ateşkesin, ‘savaşın yeniden bir tırmanışa geçmesinden önce sadece bir duraklamadan (pause) daha fazlası olmayabileceğinden’ korkuyor. Gazeteye göre, ‘ateşkes son bulduğu takdirde durum eskisinden daha da kanlı olabilir, çünkü savaş artık Libyalı amatörler değil, profesyonel askerler ve eğitimli paralı askerler arasında olacak.’

Kuloğlu ya da “yeni Türk”
DÜNYA
Kuloğlu ya da “yeni Türk”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.