|
Dünya

Husiler BAE güçlerini vurdu

Yemen’de İran destekli Husilerin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Hizam el-Emni güçlerinin askeri mezuniyet töreni sırasında düzenlediği roket saldırısında 10 asker öldü, onlarca kişi yaralandı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
04:00 . 30/12/2019 Pazartesi
Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv

Fotoğraf: Arşiv

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İran destekli Husiler, Hizam el-Emni güçlerinin Dali kentindeki askeri mezuniyet törenini silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) hedef aldı. Saldırıda aralarında komutanların da bulunduğu 10 askerin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı kaydedildi. Husilerden ise konuya ilişkin açıklama yapılmadı. İran destekli Husiler, ağustos ayının başlarında Yemen’in geçici başkenti Aden’in batısındaki El-Berika kentinde bulunan El-Cela Karargahı’na BAE destekli Hizam el-Emni güçlerinin geçit töreni sırasında SİHA ve balistik füzeyle saldırı düzenlemişti. Saldırıda aralarında Yemen hükümetine bağlı Destek ve Takviye Kuvvetleri komutanlarından Münir el-Yafi ve Hizam Emni komutanlarından Racih bin Mansur’un da bulunduğu 25 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Suud’a Yemen ültimatomu

  • Yemen'deki Güney Ulusal Kurtuluş Konseyi "işgalci güçlere", ülkeyi terk etme ve Yemenlilerin "kendi kaderlerini tayin" etmelerine izin verilmesi çağrısı yaptı. Konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘işgal güçleri’yle ilgili de şu ifadelere yer verildi: "Konsey, şekli ve ismi ne olursa olsun hiçbir yabancı işgalci gücün varlığını kabul etmemekte ve bu güçleri derhal ülkeyi terk etmeye, Yemen'e de kendi kaderini tayin etme hakkını vermeye çağırmaktadır." Yemen'in El-Mehra ilinde 19 Ekim'de, ülkede devam eden savaşın durdurulması ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen topraklarındaki varlığına karşı çıkılması amacıyla "Güney Ulusal Kurtuluş Konseyi" kurulmuştu.
#BAE
#Husi
#Suudi Arabistan
#Yemen
3 yıl önce
default-profile-img
Husiler BAE güçlerini vurdu
Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı 'büyük risk var' diyerek uyardı: İstanbul Boğazı'ndan geçen gemilerin yüzde 40'ı tehlikeli yük taşıyor
Chelsea, Enzo Fernandez transferi için kesenin ağzını açtı
Avrupa Merkez Bankası sıkı para politikasına devam edebilir
Altılı Masa'nın mutabakat metni FETÖ firarisi Emre Uslu'ya 'şükür' dedirtti
Beşiktaş'tan stopere Omar Colley hamlesi