Dünya Kudüsün tapusu bizde

Kudüs’ün tapusu bizde

İsrail, Doğu Kudüs’teki binaları yıkarak Filistinlileri evlerinden çıkarsa da Osmanlı kayıtları bu oyunu bozuyor. Türkiye’nin arşivlerinde Kudüs’e ait 47 zabıt kayıt defterinde 171 bin 306 tapu kaydı bulunuyor. Kayıtlar bir süre önce Filistinli yetkililere de teslim edildi.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Kudüs’ün tapusu bizde
Kudüs’e ilişkin özel mülkiyet kayıtları arasında Sultan 2. Abdulhamit Han’a ait tapular da bulunuyor.

Osmanlı’nın Kudüs’e ilişkin tapu kayıtları işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşimleri uluslararası hukuku hiçe sayarak inşa etmekte inat eden İsrail’in korkulu rüyası. Terör devleti İsrail, Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait binaları yıkarak ya da sahiplerini evlerinden çıkararak Yahudi yerleşimciler için zemin yaratıyor. Ramazan ayına rağmen günlerdir Şeyh Cerrah’ta Filistinlilerin evlerine hukuksuz şekilde el konulması İsrail korsanlığının son örneği. İsrail, saldırılarını gözü dönmüş bir şekilde Mescid-i Aksa’da namaz kılan Müslümanlara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanarak tırmandırdı. Ancak İsrail’in devlet politikasına çevirdiği sistemli yayılmacılıkla el koymaya çalıştığı taşınmazlara ilişkin Osmanlı arşiv belgeleri büyük oyunu bozuyor.

Türkiye’nin arşivlerinde Osmanlı’dan Kudüs’e ait 47 zabıt kayıt defterinde 171 bin 306 tapu kaydı bulunuyor. Bunun 133 bin 365’i özel mülkiyete, 37 bin 671’i vakıflara ait kayıtlardan oluşuyor. Ayrıca Türkiye arşivlerinde Kudüs’e ait hicri 950 yılı ile 1917 yılları arasındaki kayıtlar da mevcut. Tapu kayıtlarının örnekleri Türkiye tarafından bir süre önce Filistin yetkililere teslim edildi. İsrail’in ise Türkiye’den tapu kaydı istemediği bildirildi. İsrail’in böyle bir istemde bulunmasının Filistin’i işgal ettiğini kabul anlamına geleceği olarak değerlendiriliyor.

ULU HAKAN’A AİT 30 BİN DÖNÜM

Kudüs’e ilişkin özel mülkiyet kayıtları arasında Sultan 2. Abdulhamit Han’a ait tapular da bulunuyor. Sultan 2. Abdulhamit Han’ın Kudüs’te 139 tapu kaydından 137’si geçmiş dönemde hazineye devredildi. 2’si ise Kudüs Eriha Bölgesi’nde. Söz konusu kayıtta Abdulhamit Han adına kayıtlı 30 bin dönümlük arazi gözüküyor.

İşgalci İsrail güçlerinin Filistinlilere saldırdığı anlar
OYNAT 00:45
İşgalci İsrail güçlerinin Filistinlilere saldırdığı anlar
İşgalci İsrail kuvvetleri, Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırdı. Saldırılarda 200'den fazla masum sivil yaralandı. İşgalci kuvvetlerin masum sivilleri hedef aldığı Mescid-i Aksa ve çevresinde gerilim devam ediyor.

34 yılda 11 bin Filistinli katledildi
DÜNYA
34 yılda 11 bin Filistinli katledildi

90 bin kişiyle Aksa nöbeti
DÜNYA
90 bin kişiyle Aksa nöbeti

İsrail Başkonsolosluğu önünde Mescid-i Aksa saldırısı bir kez daha protesto edildi
GÜNDEM
İsrail Başkonsolosluğu önünde Mescid-i Aksa saldırısı bir kez daha protesto edildi

İftar topu bile İsrail’i korkutuyor
RAMAZAN
İftar topu bile İsrail’i korkutuyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.